reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opodatkowanie firmowego samochodu

Opodatkowanie firmowego samochodu

Przy zakupie samochodów pod wynajem na okres nie krótszy niż sześć miesięcy przedsiębiorca może odliczyć całość podatku naliczonego. Niektóre firmy mają problemy ze stosowaniem stawki VAT przy sprzedaży samochodów przeznaczonych pod wynajem po 22 sierpnia 2005 r.Warto przypomnieć, że w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony. Wynika to z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., nazywanej dalej ustawą o VAT).

Odrębne przepisy dotyczą nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W takim przypadku kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Nie może to być jednak więcej niż 6000 zł. Regulacje te zawarte są w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Nie dotyczą jednak sytuacji, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
• odsprzedaż tych samochodów (pojazdów),
• oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, a te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Część przedsiębiorców ma problemy z rozliczeniami podatkowymi dotyczącymi samochodów pierwotnie nabytych dla świadczenia usług najmu, który trwa co najmniej sześć miesięcy. Chodzi o możliwość zastosowania przy sprzedaży auta stawki podatkowej w wysokości 22 proc., który wcześniej oddany był w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu – dokonanej po 22 sierpnia 2005 r.

Otóż organy podatkowe zwracają uwagę na fakt, że kupno i sprzedaż tych pojazdów jest stałym, normalnym elementem działalności danego podatnika. Dokonanie zakupu samochodu, a następnie oddanie go w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu, wypełnia warunki art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT (patrz wyjaśnienia Izby Skarbowej we Wrocławiu, PP I 443/1720/05/AK z 30 stycznia 2006 r.).

W konsekwencji podatnik może odliczyć całość podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie pojazdów. Dotyczy to jednak tych samochodów oddanych w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu i przeznaczonych wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. W przypadku zakupu samochodów pod wynajem na okres krótszy, podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku naliczonego w kwocie określonej w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

22 proc. wynosi stawka VAT przy sprzedaży auta


Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama