REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne pieniądze wciąż czekają na eksporterów

REKLAMA

Polscy eksporterzy mogą ubiegać się jeszcze o dofinansowanie udziału w targach i wystawach zagranicznych organizowanych w 2007 i 2008 roku. W grudniu odbędzie się nabór do wsparcia inwestycji małych i średnich firm.

Dla tysiąca firm, które jeszcze w ubiegłym roku złożyły wnioski o dofinansowanie udziału w targach zagranicznych, ta próba zakończyła się porażką. Przedsiębiorcy, którzy z własnych środków pokryli koszty swojej promocji na rynkach zagranicznych, ponad rok czekali na refundację. Ostatnie ze złożonych w 2005 roku wniosków o płatność Ministerstwo Gospodarki zrealizowało w sierpniu tego roku. Według Grażyny Gęsickiej, ministra rozwoju regionalnego, właśnie te zaniedbania oraz to, że wniosek o dotację był nadmiernie skomplikowany, a sama dotacja niewielka, sprawiły, że Działanie 2.2.2 Wsparcie działań proeksportowych Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP) nie cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców – do tej pory umowy podpisano zaledwie na 26 proc. dostępnych w latach 2004–2006 środków. Dlatego też zapadła decyzja o przyjmowaniu wniosków o wsparcie jeszcze w 2007 i 2008 roku.

Uproszczony wniosek

Na publikację czeka podpisana już przez ministra gospodarki nowelizacja rozporządzenia z 22 grudnia 2005 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach lub wystawach za granicą, którego załącznikiem jest uproszczony wniosek o dofinansowanie. Aplikacje można składać w Ministerstwie Gospodarki w trybie ciągłym.

Dotacje w PARP

Jak zapowiedział wczoraj Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jeszcze w grudniu PARP ogłosi nabór wniosków o dofinansowanie nowych inwestycji dokonywanych przez małe i średnie firmy. Dotacje będą mogły uzyskać przedsięwzięcia polegające na utworzeniu lub rozbudowie przedsiębiorstwa oraz rozpoczęciu w nim działalności związanej z zasadniczymi zmianami w produkcji. O ile powstaną oszczędności, PARP także w grudniu ogłosi nabór wniosków o dotacje na doradztwo dla MSP (Działanie 2.1 SPO WKP).

Ekologia w ogonie

Przy okazji podsumowania dotychczasowego wykorzystania funduszy strukturalnych dla firm okazało się, że największe problemy są z wykorzystaniem środków na informatyzację administracji, współpracę badawczą i ochronę środowiska. Władze przyznającego dotacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska deklarują, że do końca października podpiszą umowy z 59 przedsiębiorcami, którzy aplikowali w III rundzie. Dopiero wówczas posuną się negacjami z uczestnikami dwóch kolejnych. Ogólnie z 6,7 mld zł przeznaczonych na program wspierania przedsiębiorczości na konta firm i instytucji je wspomagających wpłynęło do tej pory 1,1 mld zł. (16,3 proc. alokacji). Według G. Gęsickiej, do grudnia można się spodziewać wzrostu tej kwoty, ponieważ wypłatami będą skutkować umowy zawarte 6-7 miesięcy temu – tyle potrzebują firmy na dokonanie pierwszych zakupów i przygotowanie wniosków o płatność.

Magdalena Wojtuch
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA