reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unijne pieniądze wciąż czekają na eksporterów

Unijne pieniądze wciąż czekają na eksporterów

Polscy eksporterzy mogą ubiegać się jeszcze o dofinansowanie udziału w targach i wystawach zagranicznych organizowanych w 2007 i 2008 roku. W grudniu odbędzie się nabór do wsparcia inwestycji małych i średnich firm.


Dla tysiąca firm, które jeszcze w ubiegłym roku złożyły wnioski o dofinansowanie udziału w targach zagranicznych, ta próba zakończyła się porażką. Przedsiębiorcy, którzy z własnych środków pokryli koszty swojej promocji na rynkach zagranicznych, ponad rok czekali na refundację. Ostatnie ze złożonych w 2005 roku wniosków o płatność Ministerstwo Gospodarki zrealizowało w sierpniu tego roku. Według Grażyny Gęsickiej, ministra rozwoju regionalnego, właśnie te zaniedbania oraz to, że wniosek o dotację był nadmiernie skomplikowany, a sama dotacja niewielka, sprawiły, że Działanie 2.2.2 Wsparcie działań proeksportowych Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP) nie cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców – do tej pory umowy podpisano zaledwie na 26 proc. dostępnych w latach 2004–2006 środków. Dlatego też zapadła decyzja o przyjmowaniu wniosków o wsparcie jeszcze w 2007 i 2008 roku.

Uproszczony wniosek

Na publikację czeka podpisana już przez ministra gospodarki nowelizacja rozporządzenia z 22 grudnia 2005 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach lub wystawach za granicą, którego załącznikiem jest uproszczony wniosek o dofinansowanie. Aplikacje można składać w Ministerstwie Gospodarki w trybie ciągłym.

Dotacje w PARP

Jak zapowiedział wczoraj Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jeszcze w grudniu PARP ogłosi nabór wniosków o dofinansowanie nowych inwestycji dokonywanych przez małe i średnie firmy. Dotacje będą mogły uzyskać przedsięwzięcia polegające na utworzeniu lub rozbudowie przedsiębiorstwa oraz rozpoczęciu w nim działalności związanej z zasadniczymi zmianami w produkcji. O ile powstaną oszczędności, PARP także w grudniu ogłosi nabór wniosków o dotacje na doradztwo dla MSP (Działanie 2.1 SPO WKP).

Ekologia w ogonie

Przy okazji podsumowania dotychczasowego wykorzystania funduszy strukturalnych dla firm okazało się, że największe problemy są z wykorzystaniem środków na informatyzację administracji, współpracę badawczą i ochronę środowiska. Władze przyznającego dotacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska deklarują, że do końca października podpiszą umowy z 59 przedsiębiorcami, którzy aplikowali w III rundzie. Dopiero wówczas posuną się negacjami z uczestnikami dwóch kolejnych. Ogólnie z 6,7 mld zł przeznaczonych na program wspierania przedsiębiorczości na konta firm i instytucji je wspomagających wpłynęło do tej pory 1,1 mld zł. (16,3 proc. alokacji). Według G. Gęsickiej, do grudnia można się spodziewać wzrostu tej kwoty, ponieważ wypłatami będą skutkować umowy zawarte 6-7 miesięcy temu – tyle potrzebują firmy na dokonanie pierwszych zakupów i przygotowanie wniosków o płatność.

Magdalena Wojtuch

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama