Mali przedsiębiorcy muszą rozliczać VAT
REKLAMA
Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał wyrok dotyczący specjalnego traktowania małych przedsiębiorców w zakresie rozliczeń VAT (w sprawie Komisja/Austria, C-128/05).
ETS wskazał, że system ustanowiony rozporządzeniem austriackiego ministra finansów zwalnia przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie międzynarodowego przewozu osób i spełniają określone kryteria, z obowiązku prowadzenia rachunkowości dotyczącej VAT. Jako zwolnieni z wystawiania faktur wskazujących VAT, mogą do obrotu osiągniętego w Austrii stosować średnią stawkę kwot podlegających odliczeniu.
W takim przypadku nie mogą oni już powoływać innych kwot podlegających odliczeniu w ramach procedury zwrotu podatku. Zwolnienie to przejawia się w fakcie, że VAT nie jest ani deklarowany, ani płacony. Takie działania, zdaniem Trybunału, spowodowały, że Austria uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 18 ust. 1 lit. a) i ust. 2 oraz art. 22 ust. 3-5 VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku. ETS podkreślił jednak, że art. 24 ust. 1 VI Dyrektywy przewiduje, że państwa członkowskie mają możliwość zastosowania uproszczonych procedur do celów naliczania i pobierania podatku takich jak systemy stawek zryczałtowanych.
Z brzmienia tego przepisu nie wynika, że państwa członkowskie mogą całkowicie zwalniać małe przedsiębiorstwa z obowiązku rozliczania VAT, ponieważ stanowi on, że procedury opodatkowania mogą być jedynie upraszczane.
REKLAMA
Więcej www.taxnews.pl
Ewa MatyszewskaREKLAMA
REKLAMA