| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą nowe rodzaje deklaracji elektronicznych

Będą nowe rodzaje deklaracji elektronicznych

Od grudnia do dotychczasowych dwóch elektronicznych deklaracji podatkowych PIT i czterech VAT dojdą kolejne - CIT oraz VAT. W tym celu konieczne jest jednak wydanie rozporządzeń przez ministra finansów.Rozporządzenie ministra finansów w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej przewiduje, że od 1 grudnia przedsiębiorcy będą mieli możliwość przesyłania drogą elektroniczną deklaracji VAT-23, VAT-24, CIT-2, CIT-2/O, CIT-6, CIT-8, CIT-8/O, CIT-D. Jest to
kolejny etap wprowadzania e-deklaracji, na które już teraz czekają przedsiębiorcy.

Jak powiedział Gazecie Prawnej Tadeusz Ołdakowski, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, oczekiwania przedsiębiorców wobec deklaracji CIT są duże.

– Dotychczasowe zainteresowanie zostało rozbudzone możliwością składania pierwszych dwóch rodzajów deklaracji. Świadczy to o popularności komunikacji elektronicznej oraz pozwala przypuszczać, że system e-Poltax niedługo będzie równie popularny jak zusowski Płatnik – uważa Tadeusz Ołdakowski. Zwrócił on również uwagę, że wprowadzenie do systemu deklaracji CIT to duże ułatwienie dla firm, ponieważ zeznania te są bardzo obszerne, a ich drukowanie i archiwizacja są uciążliwe i kosztowne.

– Nie można też zapominać o biurach rachunkowych, które rozliczając wiele firm i korzystając z systemu e-Poltax mogą poczynić znaczne oszczędności – stwierdził prezes KIR. Dodał, że bardzo duże znaczenie będzie miało wprowadzenie od 1 stycznia możliwości korzystania z systemu e-Poltax przez wszystkich podatników.

Aby tak się stało, potrzebne są jednak przygotowane odpowiednio wcześnie rozporządzenia ministra finansów. Przypominamy o tym już teraz, aby przepisy wykonawcze mogły zostać wydane na czas.

14 rodzajów e-deklaracji można będzie składać od 1 grudnia

 Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »