REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE: pomoc dla mikrofirm z pomysłem

REKLAMA

Polskie mikrofirmy za euro będą przystosowywać się do ostrej, globalnej konkurencji. Dzięki najlepszym receptom jak to robić wypracowanym w ramach unijnego programu EQUAL zawody, które wydają się skazane na wymarcie, mogą się bronić.



- Globalna gospodarka wymaga od przedsiębiorstw coraz więcej. Polscy biznesmeni i pracownicy muszą wypracować takie schematy działania, które pomogą im w tej konkurencji - mówił wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński podczas przeglądu projektów realizowanych w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.

To program UE zarządzany z Brukseli, w którym są pieniądze na opracowanie takich recept na poprawę sytuacji na rynku pracy, które mogłyby być szeroko stosowane. Tak, by Unia była konkurencyjna np. wobec Azji, nie dyskryminowała na rynku pracy czy potrafiła integrować uchodźców. Jeżeli recepta jest dobra, sprawdza się - każdy, kto ma na to ochotę, może ją zastosować.

W sumie w Polsce w ramach całego programu jest ok. 178 mln euro na dotacje na nowatorskie projekty. Pieniądze już są wykorzystywane - z EQUAL finansowany jest np. program pomocy polskim mikroprzedsiębiorstwom (zatrudniają do dziesięciu osób), które muszą radzić sobie z globalizacją. To np. tradycyjne zakłady fotograficzne, które muszą dziś konkurować z fotografią cyfrową. W program "Przedsiębiorczość w sieci" jest zaangażowanych ok. 400 mikrofirm z Polski.

- Dajemy im sprzęt komputerowy, dostęp do sieci, szkolenia przez internet. Uruchomiliśmy specjalny portal tematyczny. Oprócz wiadomości o tym, jak rozliczać składki na ZUS, jakie są najnowsze zmiany w prawie, jak ubiegać się o dotacje z UE, fotograf może się tam dowiedzieć o najnowszych technologiach w jego branży, a firma z branży drzewnej - o nowinkach na swoim rynku. To pomaga im utrzymać się na powierzchni, a często też rozwijać - mówi Dorota Koprowska z Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu, zaangażowana w projekt.

Dlaczego akurat mikrofirmy są celem projektu? - W Polsce jest ok. 2,5 mln mikroprzedsiębiorstw, zatrudniają ponad 3 mln osób. Ci ludzie mają mało czasu, żeby jeździć na szkolenia, walczą o przetrwanie. Chcemy im pomóc w wyścigu konkurencyjnym, dając im aktualne, skierowane do nich informacje. Na przykład o tym, jak dostać dotacje unijne, a przez to stawać się bardziej konkurencyjnymi. Tego bardzo potrzebują - wyjaśnia Henryk Bednarczyk z projektu "Przedsiębiorczość w sieci".

Jeżeli pomysł z portalem się powiedzie i okaże się on użyteczny, będzie mógł być skopiowany przez chętnych z innych branż. Nie tylko w Polsce. Takich projektów, które mogą być dobrymi przykładami dla innych, jest realizowanych w Polsce 99. Oprócz wspierania zdolności firm do adaptacji do nowych warunków na rynku w ramach programu są pieniądze na dobre pomysły, jak wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie, jak wzmocnić gospodarkę społeczną (m.in. trzeci sektor), jak godzić życie rodzinne z pracą i jak wspierać uchodźców.

REKLAMA


Maciej Kuźmicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA