REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE: pomoc dla mikrofirm z pomysłem

REKLAMA

Polskie mikrofirmy za euro będą przystosowywać się do ostrej, globalnej konkurencji. Dzięki najlepszym receptom jak to robić wypracowanym w ramach unijnego programu EQUAL zawody, które wydają się skazane na wymarcie, mogą się bronić.



- Globalna gospodarka wymaga od przedsiębiorstw coraz więcej. Polscy biznesmeni i pracownicy muszą wypracować takie schematy działania, które pomogą im w tej konkurencji - mówił wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński podczas przeglądu projektów realizowanych w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.

To program UE zarządzany z Brukseli, w którym są pieniądze na opracowanie takich recept na poprawę sytuacji na rynku pracy, które mogłyby być szeroko stosowane. Tak, by Unia była konkurencyjna np. wobec Azji, nie dyskryminowała na rynku pracy czy potrafiła integrować uchodźców. Jeżeli recepta jest dobra, sprawdza się - każdy, kto ma na to ochotę, może ją zastosować.

W sumie w Polsce w ramach całego programu jest ok. 178 mln euro na dotacje na nowatorskie projekty. Pieniądze już są wykorzystywane - z EQUAL finansowany jest np. program pomocy polskim mikroprzedsiębiorstwom (zatrudniają do dziesięciu osób), które muszą radzić sobie z globalizacją. To np. tradycyjne zakłady fotograficzne, które muszą dziś konkurować z fotografią cyfrową. W program "Przedsiębiorczość w sieci" jest zaangażowanych ok. 400 mikrofirm z Polski.

- Dajemy im sprzęt komputerowy, dostęp do sieci, szkolenia przez internet. Uruchomiliśmy specjalny portal tematyczny. Oprócz wiadomości o tym, jak rozliczać składki na ZUS, jakie są najnowsze zmiany w prawie, jak ubiegać się o dotacje z UE, fotograf może się tam dowiedzieć o najnowszych technologiach w jego branży, a firma z branży drzewnej - o nowinkach na swoim rynku. To pomaga im utrzymać się na powierzchni, a często też rozwijać - mówi Dorota Koprowska z Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu, zaangażowana w projekt.

Dlaczego akurat mikrofirmy są celem projektu? - W Polsce jest ok. 2,5 mln mikroprzedsiębiorstw, zatrudniają ponad 3 mln osób. Ci ludzie mają mało czasu, żeby jeździć na szkolenia, walczą o przetrwanie. Chcemy im pomóc w wyścigu konkurencyjnym, dając im aktualne, skierowane do nich informacje. Na przykład o tym, jak dostać dotacje unijne, a przez to stawać się bardziej konkurencyjnymi. Tego bardzo potrzebują - wyjaśnia Henryk Bednarczyk z projektu "Przedsiębiorczość w sieci".

Jeżeli pomysł z portalem się powiedzie i okaże się on użyteczny, będzie mógł być skopiowany przez chętnych z innych branż. Nie tylko w Polsce. Takich projektów, które mogą być dobrymi przykładami dla innych, jest realizowanych w Polsce 99. Oprócz wspierania zdolności firm do adaptacji do nowych warunków na rynku w ramach programu są pieniądze na dobre pomysły, jak wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie, jak wzmocnić gospodarkę społeczną (m.in. trzeci sektor), jak godzić życie rodzinne z pracą i jak wspierać uchodźców.

REKLAMA


Maciej Kuźmicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA