Poparcie dla autopoprawki
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich wprowadzenie finansowania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyposażenia stanowisk pracy niepełnosprawnych spowoduje wzrost ich zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
Formy pomocy
Jeśli autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji przyjmie Rada Ministrów i uchwali Sejm, osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać także z form pomocy przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które dotychczas były zarezerwowane wyłącznie dla bezrobotnych. Chodzi m. in. o finansowanie kosztów badań lekarskich orzekających o zdolności bezrobotnego do wykonywania pracy, zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia oraz kosztów zakwaterowania.
Wyższe koszty
Konfederacja Pracodawców Polskich postuluje, aby w trakcie dalszych prac nad nowelą rząd wycofał się z propozycji dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne tylko tym niepełnosprawnym pracownikom, którzy nie nabyli prawa do emerytury. Dotychczas dotacja taka obejmowała osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Zdaniem ekspertów KPP, proponowany przepis spowoduje zwiększenie kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych, co w konsekwencji może doprowadzić do zwolnień w zakładach pracy.
Autopoprawkę poparły także Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Krajowa Izba GospodarczoRehabilitacyjna oraz Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych.
Łukasz Guza
REKLAMA
REKLAMA