REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej na aktywizację bezrobotnych

REKLAMA

W 2007 roku do Funduszu Pracy wpłynie o 1,2 mld zł więcej niż wyniosą jego wydatki. Trzeba obniżyć składkę na fundusz - twierdzą pracodawcy.Planowane na przyszły rok przychody FP wyniosą 7,56 mld zł. Głównym ich źródłem są składki opłacane przez firmy za pracowników oraz przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wynoszą 2,45 proc. tzw. podstawy wymiaru, którą dla pracowników jest ich pensja, a osób prowadzących biznes 60 proc. średniego wynagrodzenia. Z tego tytułu do funduszu ma wpłynąć w 2007 roku 6,8 mld zł. Ponadto 650 mln zł ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej, głównie z realizacji projektów na rzecz przeciwdziałania bezrobociu współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałe przychody FP to 115 mln zł.

Fundusz Pracy wyda w przyszłym roku 6,37 mld zł. Ponadto planuje spłacić 1,2 mld zł wcześniej zaciągniętego kredytu. Jednym z głównych wydatków FP będą zasiłki dla bezrobotnych i składki na ubezpieczenia społeczne od nich opłacane. Będą kosztować 3,1 mld zł. Otrzyma je średnio 365 tys. osób. Przeciętna wysokość zasiłku wyniesie 535,4 zł. Przyszłoroczne wydatki na ten cel będą niższe od tegorocznych o ponad 40 mln zł.

Wzrosną za to istotnie wydatki na tzw. aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Wyniosą 2,7 mld zł, wobec tegorocznej kwoty 2,25 mld zł. Taka struktura wydatków – więcej pieniędzy przeznacza się na aktywne, a mniej na niepasywne działania – jest zalecana przez ekspertów.

Jest program

Pomoc nie ogranicza się do wypłaty świadczeń, ale zachęca osoby bez pracy do aktywności. Planuje się, że taką polityką zostanie objętych w przyszłym roku około 800 tys. bezrobotnych. Biorąc pod uwagę, że w urzędach pracy będzie zarejestrowanych około 2,4 mln osób, oznacza to, że co trzecia z nich będzie objęta jakimś programem aktywizacji.

Fundusz przeznaczy m.in. 750 mln zł na staże zawodowe bezrobotnych do 25 roku życia, 175 mln zł na szkolenia bezrobotnych i 315 mln zł na przygotowanie ich do wykonywania zawodu u pracodawcy i aż 560 mln zł na pożyczki dla bezrobotnych podejmujących działalność gospodarczą. Prace interwencyjne, roboty publiczne i prace społecznie użyteczne mają kosztować ponad 380 mln zł.

Firmy chcą obniżki

Dobra kondycja FP zdaniem pracodawców pozwala na obniżenie składki. Domaga się tego m.in. organizacja PKPP Lewiatan. Wystosowała w tej sprawie list do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jej przedstawiciele uważają, że składka na FP to składnik pozapłacowych kosztów pracy, który negatywnie wpływa na rynek pracy i dlatego niezbędne jest jej obniżenie. Działanie to ich zdaniem pozytywnie wpłynie na konkurencyjność polskich firm i gospodarki, a jednocześnie nie pociągnie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. A oszczędności, które firmy osiągną zmniejszając koszty ich funkcjonowania, mogą spowodować wzrost inwestycji, które w efekcie zwiększą zatrudnienie.

REKLAMA

Bartosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA