REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedno okienko w urzędzie za dwa lata

REKLAMA

Dopiero od października 2008 roku przedsiębiorcy będą mogli zawieszać prowadzenie działalności gospodarczej i załatwiać w jednym okienku wszystkie sprawy związane z rozpoczęciem i prowadzeniem jej.

Zmiana prawa

Ministerstwo Gospodarki wprowadziło kolejne zmiany do projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Prace nad nim trwają już od końca ubiegłego roku. Być może najnowsza – czwarta wersja projektu zostanie przyjęta przez rząd i skierowana do laski marszałkowskiej. Wprowadza ona istotne zmiany dla przedsiębiorców: przesuwa do 1 października 2008 r. termin, w którym przedsiębiorcy będą mogli zawiesić działalność gospodarczą oraz rejestrować działalność gospodarczą w jednym okienku. U tego samego urzędnika załatwialiby więc nadanie numeru REGON i wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej oraz dokonywaliby zgłoszenia płatnika składek do ZUS.

Obydwa rozwiązania przedsiębiorcy uważali za fundamentalne i od początku prac nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej domagali się jak najszybszego wprowadzenia tych rozwiązań w życie. Nawet zaproponowaną w jednym z kolejnych projektów datę 1 października 2007 r. uważali za zbyt odległą. Przesunięcie o rok – w stosunku do poprzedniej wersji projektu – terminu wejścia w życie przepisów o jednym okienku i możliwości zawieszenia działalności gospodarczej najbardziej zaskoczyło samych zainteresowanych. Nie zostali o nich oficjalnie przez resort poinformowani.

– Przepisy znowelizowanej ustawy powinny wejść w życie od razu po jej ogłoszeniu – mówi Katarzyna Urbańska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Nie ma merytorycznego uzasadnienia dla tak długiego okresu vacatio legis. W projekcie brakuje też przepisów abolicyjnych dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z zawieszeniem działalności.

– Przedsiębiorcy rozumieją, że wydłużony termin wprowadzenia w życie może dotyczyć przepisów, które regulują zmiany w systemie ewidencji przedsiębiorców, na przykład funkcjonowanie Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej i wprowadzenia jednego okienka. Natomiast przepisy umożliwiające zawieszanie działalności gospodarczej powinno wejść w życie jak najszybciej – twierdzi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Przypomina, że już przy okazji opiniowania wcześniejszej wersji projektu Związek Rzemiosła Polskiego uważał proponowaną wówczas datę 1 października 2007 r. za zbyt odległą i wnioskował o znaczne skrócenie projektowanego okresu vacatio legis.

Przywrócenia pierwotnego okresu vacatio legis domaga się też Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Twierdzi, że zaproponowany przez Ministerstwo Finansów termin wejścia w życie przepisów na 1 października 2008 r. nie może być przez przedsiębiorców zaakceptowany.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA