REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedno okienko w urzędzie za dwa lata

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Dopiero od października 2008 roku przedsiębiorcy będą mogli zawieszać prowadzenie działalności gospodarczej i załatwiać w jednym okienku wszystkie sprawy związane z rozpoczęciem i prowadzeniem jej.

Zmiana prawa

Ministerstwo Gospodarki wprowadziło kolejne zmiany do projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Prace nad nim trwają już od końca ubiegłego roku. Być może najnowsza – czwarta wersja projektu zostanie przyjęta przez rząd i skierowana do laski marszałkowskiej. Wprowadza ona istotne zmiany dla przedsiębiorców: przesuwa do 1 października 2008 r. termin, w którym przedsiębiorcy będą mogli zawiesić działalność gospodarczą oraz rejestrować działalność gospodarczą w jednym okienku. U tego samego urzędnika załatwialiby więc nadanie numeru REGON i wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej oraz dokonywaliby zgłoszenia płatnika składek do ZUS.

Obydwa rozwiązania przedsiębiorcy uważali za fundamentalne i od początku prac nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej domagali się jak najszybszego wprowadzenia tych rozwiązań w życie. Nawet zaproponowaną w jednym z kolejnych projektów datę 1 października 2007 r. uważali za zbyt odległą. Przesunięcie o rok – w stosunku do poprzedniej wersji projektu – terminu wejścia w życie przepisów o jednym okienku i możliwości zawieszenia działalności gospodarczej najbardziej zaskoczyło samych zainteresowanych. Nie zostali o nich oficjalnie przez resort poinformowani.

– Przepisy znowelizowanej ustawy powinny wejść w życie od razu po jej ogłoszeniu – mówi Katarzyna Urbańska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Nie ma merytorycznego uzasadnienia dla tak długiego okresu vacatio legis. W projekcie brakuje też przepisów abolicyjnych dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z zawieszeniem działalności.

– Przedsiębiorcy rozumieją, że wydłużony termin wprowadzenia w życie może dotyczyć przepisów, które regulują zmiany w systemie ewidencji przedsiębiorców, na przykład funkcjonowanie Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej i wprowadzenia jednego okienka. Natomiast przepisy umożliwiające zawieszanie działalności gospodarczej powinno wejść w życie jak najszybciej – twierdzi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Przypomina, że już przy okazji opiniowania wcześniejszej wersji projektu Związek Rzemiosła Polskiego uważał proponowaną wówczas datę 1 października 2007 r. za zbyt odległą i wnioskował o znaczne skrócenie projektowanego okresu vacatio legis.

Przywrócenia pierwotnego okresu vacatio legis domaga się też Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Twierdzi, że zaproponowany przez Ministerstwo Finansów termin wejścia w życie przepisów na 1 października 2008 r. nie może być przez przedsiębiorców zaakceptowany.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

REKLAMA