| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmienią się zasady ustalania przychodu

Zmienią się zasady ustalania przychodu

Przychody firm w walutach obcych będą przeliczane na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania takiego przychodu.Propozycje zmian obecnych regulacji zawarte są w rządowym projekcie nowelizacji CIT (druk sejmowy nr 733). Dotyczą istotnych dla firm przepisów art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., nazywanej dalej ustawą o CIT).

Po średnim kursie

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi zasadami, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Zasada ta wynika z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT. Na tym jednak nie koniec. Według art. 12 ust. 2, przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

W projekcie nowelizacji zaproponowano zmianę art. 12 ust. 2 ustawy o CIT, doprecyzowując przepis przeliczający przychody w walutach obcych na złote. Zgodnie z przyszłą regulacją, przychody w walutach obcych będzie się przeliczać na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Proponuje się jednocześnie uchylenie regulacji zawartej we wspomnianym art. 12 ust. 2a ustawy o CIT.

Skoro o przychodach mowa, to projekt przewiduje również zmianę przepisu określającego datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, w wyniku dostosowania go do daty powstania obowiązku podatkowego w VAT. Przyjęto zasadę, że przychód będzie powstawał w dniu dostawy towarów lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania lub upływu terminu uregulowania należności.

Okresy rozliczeniowe

Za towary będą uważane rzeczy i prawa majątkowe oraz wszelkie postaci energii i gazu. Określono również datę powstania przychodu w przypadku usługi rozliczanej w tzw. okresach rozliczeniowych. Przyjęto, że usługa będzie wykonana w ostatnim dniu przyjętego okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze (nie rzadziej niż raz w roku).

Rządowy projekt zmian w ustawie o CIT oczekuje w Sejmie na drugie czytanie.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK