reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powstają nowe rady

Powstają nowe rady

W Polskich firmach jest już 1019 rad pracowników. Tyle zawiadomień w sprawie ich powołania dotarło do tej pory do resortu pracy. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oprócz tworzonych rad pracowników, zarejestrowane są także porozumienia zawarte przez pracodawców ze związkami zawodowymi działającymi w firmach lub przedstawicielstwem pracowników, które zwalniały z obowiązku tworzenia rady.W Polsce podpisano 3965 takich porozumień. Można je było zawierać od 15 maja 2006 r. do 24 maja 2006 r. (włącznie). Taki termin wyznaczyła ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 550).

Zgodnie z nią, w tym roku rady muszą powstać u pracodawców zatrudniających co najmniej 100 osób. W mniejszych przedsiębiorstwach, które zatrudniają od 50 do 100 pracowników, rady będą musiały być tworzone później, w 2008 roku.

Mimo że ustawa obowiązuje od pięciu miesięcy (weszła w życie 25 maja tego roku), pracodawcy, pracownicy i członkowie związków zawodowych uznali jej regulacje za chaotyczne, które budzą wiele wątpliwości i przysparzają problemów interpretacyjnych przy ich stosowaniu. Konfederacja Pracodawców Polskich zaskarżyła ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W opinii prezydenta KPP, Andrzeja Malinowskiego, to, że rady pracowników, u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 osób, mogą być powoływane do życia przez jedną lub kilka reprezentatywnych organizacji związkowych działających w firmie, w sposób nieuprawniony, różnicuje prawa pracowników w zależności od ich przynależności do związku zawodowego. W konsekwencji tego, pracownicy, którzy nie są zrzeszeni w organizacji związkowej, nie mają prawa wyboru własnych reprezentantów.

Eksperci KPP uważają też, że procedura wyboru rady pracowników jest przykładem arbitralności i nieuzasadnionego przywileju związków zawodowych. Pracownikom, którzy nie przynależą do reprezentatywnej organizacji związkowej lub są członkami mniejszej, nie przysługuje zarówno bierne, jak i czynne prawo wyborcze do rad. Nie mogą więc ani ubiegać się o miejsce w radzie pracowników, ani zgłaszać kandydatów do niej, ani wybierać jej członków.

Izabela Rakowska-Boroń

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama