reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie. Gwarancje Funduszu Poręczeń Unijnych

Wchodzi w życie. Gwarancje Funduszu Poręczeń Unijnych

Przedsiębiorcy zaangażowani w realizację projektów z funduszy strukturalnych mogą już korzystać z gwarancji Funduszu Poręczeń Unijnych. Dostęp do finansowania otrzymali m.in. wykonawcy inwestycji - np. firmy budowlane czy projektowe.Od soboty 7 października zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych (Dz. U nr 120, poz. 823). Ma ona spowodować, że prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego fundusz będzie dostępny dla szerszego grona przedsiębiorców – z poręczeń i gwarancji będą mogły korzystać wszystkie podmioty zaangażowane w realizację projektów unijnych – w tym np. wykonawcy inwestycji. Pojawią się też nowe instrumenty: regwarancje, gwarancje realizacji przedsięwzięcia oraz gwarancje dobrego wykonania kontraktu. Do tej pory o wsparcie FPU mogli występować jedynie ubiegający się o środki unijne i tylko jeśli chciały współfinansować swój udział w inwestycji kredytem lub emisją obligacji. Efektem jest znikome niemal wykorzystanie działającego już dwa lata funduszu – do tej pory udzielił on poręczeń tylko na 150 projektów, na kwotę 100 mln zł. Tymczasem zasilające FPU banki planowały, że będzie to 800 – 900 mln zł, które przez 3 lata miały pozwolić na udzielenie gwarancji na kredyty sięgające 3 mld zł.

Zwiększy się także wysokość udzielanych poręczeń – niezależnie od przeznaczenia środków będzie to 80 proc. – zarówno wartości kredytu lub emisji obligacji, jak i wartości umowy – w przypadku gwarancji dobrego wykonania kontraktu. W przypadku zastosowania gwarancji realizacji przedsięwzięcia poręczenie wyniesie max. 80 proc. wartości przedsięwzięcia, a regwarancji – 80 proc. kwoty gwarancji. Większe będą również maksymalne kwoty jednostkowych poręczeń z obecnych 100 tys. euro wzrosną do500 tys. euro, a w przypadku samorządów – do wysokości 5 mln euro.

Z FPU korzystali:
mikroprzedsiębiorcy - 35 proc.
małe firmy - 48 proc.
średnie firmy - 5,4 proc.
inne podmioty - 11,6 proc.
mikroprzedsiębiorcy - 35 proc.

CO TO JEST FUNDUSZ PORĘCZEŃ UNIJNYCH
Prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Poręczeń Unijnych ma umożliwić przedsiębiorcom, samorządom, a także np. organizacjom non profit dostęp do kapitału potrzebnego na projekty współfinansowane ze środków funduszy strukturalnych. Instytucja powstała na mocy porozumienia Narodowego Banku Polskiego i banków zrzeszonych w Związku Banków Polskich.


OPINIA
Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich
Skala wykorzystania FPU jest faktycznie niewielka. To nas nie zaskakuje, ponieważ w Polsce wykorzystanie innych funduszy poręczeniowych i gwarancyjnych też jest bardzo niskie. Kryteria uprawniające do ubiegania się o te środki są wyśrubowane i w praktyce mogą im sprostać podmioty, które nie potrzebują dodatkowego wsparcia.
Nowelizacja ustawy zmierza w dobrym kierunku, pozwoli wykorzystać środki zgromadzone w funduszu na większą skalę, przede wszystkim dlatego, że została rozszerzona lista podmiotów, które mogą skorzystać z poręczeń, m.in. o organizacje pozarządowe. Namawiamy banki, by udzielały gwarancji portfelowych, w uproszonej procedurze.Krześ

Magdalena Wojtuch

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama