| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie. Gwarancje Funduszu Poręczeń Unijnych

Wchodzi w życie. Gwarancje Funduszu Poręczeń Unijnych

Przedsiębiorcy zaangażowani w realizację projektów z funduszy strukturalnych mogą już korzystać z gwarancji Funduszu Poręczeń Unijnych. Dostęp do finansowania otrzymali m.in. wykonawcy inwestycji - np. firmy budowlane czy projektowe.Od soboty 7 października zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych (Dz. U nr 120, poz. 823). Ma ona spowodować, że prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego fundusz będzie dostępny dla szerszego grona przedsiębiorców – z poręczeń i gwarancji będą mogły korzystać wszystkie podmioty zaangażowane w realizację projektów unijnych – w tym np. wykonawcy inwestycji. Pojawią się też nowe instrumenty: regwarancje, gwarancje realizacji przedsięwzięcia oraz gwarancje dobrego wykonania kontraktu. Do tej pory o wsparcie FPU mogli występować jedynie ubiegający się o środki unijne i tylko jeśli chciały współfinansować swój udział w inwestycji kredytem lub emisją obligacji. Efektem jest znikome niemal wykorzystanie działającego już dwa lata funduszu – do tej pory udzielił on poręczeń tylko na 150 projektów, na kwotę 100 mln zł. Tymczasem zasilające FPU banki planowały, że będzie to 800 – 900 mln zł, które przez 3 lata miały pozwolić na udzielenie gwarancji na kredyty sięgające 3 mld zł.

Zwiększy się także wysokość udzielanych poręczeń – niezależnie od przeznaczenia środków będzie to 80 proc. – zarówno wartości kredytu lub emisji obligacji, jak i wartości umowy – w przypadku gwarancji dobrego wykonania kontraktu. W przypadku zastosowania gwarancji realizacji przedsięwzięcia poręczenie wyniesie max. 80 proc. wartości przedsięwzięcia, a regwarancji – 80 proc. kwoty gwarancji. Większe będą również maksymalne kwoty jednostkowych poręczeń z obecnych 100 tys. euro wzrosną do500 tys. euro, a w przypadku samorządów – do wysokości 5 mln euro.

Z FPU korzystali:
mikroprzedsiębiorcy - 35 proc.
małe firmy - 48 proc.
średnie firmy - 5,4 proc.
inne podmioty - 11,6 proc.
mikroprzedsiębiorcy - 35 proc.

CO TO JEST FUNDUSZ PORĘCZEŃ UNIJNYCH
Prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Poręczeń Unijnych ma umożliwić przedsiębiorcom, samorządom, a także np. organizacjom non profit dostęp do kapitału potrzebnego na projekty współfinansowane ze środków funduszy strukturalnych. Instytucja powstała na mocy porozumienia Narodowego Banku Polskiego i banków zrzeszonych w Związku Banków Polskich.


OPINIA
Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich
Skala wykorzystania FPU jest faktycznie niewielka. To nas nie zaskakuje, ponieważ w Polsce wykorzystanie innych funduszy poręczeniowych i gwarancyjnych też jest bardzo niskie. Kryteria uprawniające do ubiegania się o te środki są wyśrubowane i w praktyce mogą im sprostać podmioty, które nie potrzebują dodatkowego wsparcia.
Nowelizacja ustawy zmierza w dobrym kierunku, pozwoli wykorzystać środki zgromadzone w funduszu na większą skalę, przede wszystkim dlatego, że została rozszerzona lista podmiotów, które mogą skorzystać z poręczeń, m.in. o organizacje pozarządowe. Namawiamy banki, by udzielały gwarancji portfelowych, w uproszonej procedurze.Krześ

Magdalena Wojtuch

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »