REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściciel odpowie za katastrofę budynku

REKLAMA

Większy poziom bezpieczeństwa użytkowania obiektów i nowy nadzór budowlany przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane.


Zamiast powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego będą okręgowe inspekcje nadzoru budowlanego – wynika z projektu nowelizacji prawa budowlanego, którą wczoraj przyjął rząd. Zdaniem projektodawcy – Ministerstwa Budownictwa – takie rozwiązanie powinno poprawić jakość kontroli budowlanych. Innego zdania są praktycy.
– Sama zmiana rejonizacji inspektoratów nadzoru budowlanego nie poprawi sytuacji. Potrzebne jest wsparcie inspektoratów dodatkowymi środkami finansowymi oraz przydzielenie im etatów. Na zmianach stracą obywatele. Przy nowej rejonizacji będą mieli nawet 200 – 300 km do urzędu – mówi Wiesław Cegliński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Lubaniu.
Kolejne zmiany dotyczą właścicieli i zarządców obiektów. Rząd proponuje, by musieli oni zapewnić bezpieczeństwo użytkowania obiektu nie tylko w zakresie jego sprawności technicznej, ale również oddziaływania na niego czynników zewnętrznych. Niewykonanie tego obowiązku miałoby być zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Pomysły takie krytykują stowarzyszenia właścicieli nieruchomości.
– Bezpieczeństwo ludzi jest bardzo ważne, nikt jednak nie zastanawia się nad tym, czy właściciele będą mieli odpowiednie środki, aby wypełnić te obowiązki – mówi Barbara Grzybowska, wiceprezydent Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości. Dodaje ona, że należałoby bardzo precyzyjnie określić przypadki, w jakich sytuacjach właściciele mogą ponosić odpowiedzialność. – Czy za katastrofę wywołaną nadzwyczajnymi opadami śniegu lub przejściem trąby powietrznej można właścicieli straszyć więzieniem – pyta Grzybowska.
Rząd chce wprowadzić kontrole bezpieczeństwa użytkowania obiektów w razie wystąpienia niekorzystnych zjawisk oddziałujących na obiekt. Dwa razy w roku trzeba by było kontrolować obiekty o powierzchni dachów powyżej 1000 mkw. Miałyby być one dokonywane przed i po zimie.

Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. nr 89, poz. 414 z późn. zm.).
 
OPINIA
Aldona Młyńczak
członek sejmowej Komisji Infrastruktury
Powołanie Okręgowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego może zwiększyć jakość kontroli. Być może jednak lepszym rozwiązaniem na niezależność inspekcji budowlanej byłoby jej uniezależnienie finansowe od samorządów.
Dużym mankamentem projektu jest to, że nie wprowadza on odpowiedzialności wykonawcy prac budowlanych. Obecnie inspektorzy nadzoru budowlanego mogą wydawać wiążące polecenia jedynie inwestorom. Należałoby wprowadzić przepisy, które w szczególnych wypadkach dawałyby takie uprawnienia także względem wykonawcy prac.


Arkadiusz Jaraszek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA