REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inwestor musi przedstawić gwarancję zapłaty po wezwaniu przez wykonawcę

Inwestor będzie miał prawo domagać się od wykonawcy zwrotu wszystkich kosztów wystawienia gwarancji zapłaty. Dodatkowo gwarancja zapłaty będzie musiała zostać dostarczona niezwłocznie po wezwaniu przez wykonawcę.

30 tys. zł grzywny za łamanie praw pracowniczych

1 lipca wchodzi w życie nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy będą mogli kontrolować legalność zatrudnienia i warunki pracy samozatrudnionych. Wzrośnie wysokość mandatów i grzywien nakładanych za nieprzestrzeganie prawa pracy.

Inwestorzy otrzymają pełniejsze informacje

Dziś mija termin przesyłania uwag dotyczących nowego Standardu Rachunkowości Segmenty operacyjne, dotyczącego działalności spółek.

Prowadzący działalność gospodarczą muszą w lipcu do ZUS zapłacić 13-procentową składkę rentową

Osoby prowadzące firmy dopiero w sierpniu zyskają na lipcowej obniżce składki rentowej. Firmy, które opóźnią do lipca wypłatę płac za czerwiec, zapłacą wyższą zaliczkę na podatek.

REKLAMA

Komunikaty elektroniczne zastąpią SAD

Za dwa miesiące przedsiębiorcy będą mogli korzystać z Systemu Kontroli Eksportu. Umożliwi on zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi.

Aport czy sprzedaż majątku

Posiadamy środek trwały, którego nie będziemy wykorzystywać w przyszłości. Spółka, której jesteśmy udziałowcami, chętnie kupiłaby go od nas. Jednak zarząd zastanawia się, czy nie przekazać jej tego w formie aportu. Jak wykazuje się w księgach transakcję sprzedaży, a jak przekazanie aportu?

Aport czy sprzedaż majątku

Posiadamy środek trwały, którego nie będziemy wykorzystywać w przyszłości. Spółka, której jesteśmy udziałowcami, chętnie kupiłaby go od nas. Jednak zarząd zastanawia się, czy nie przekazać jej tego w formie aportu. Jak wykazuje się w księgach transakcję sprzedaży, a jak przekazanie aportu?

Wspólnik w spółce cywilnej

Spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego i nie ma osobowości prawnej. Nie posiada też zdolności upadłościowej.

REKLAMA

Zakaz reklamy w sieci grozi bankructwem wielu firm

Ministerstwo Transportu chce ograniczyć reklamę w internecie. Branża ostrzega, że może wprowadzić opłaty za korzystanie z bezpłatnych dotąd serwisów. Alarmuje też, że propozycje resortu grożą m.in. bankructwem wielu firm i mniejszymi wpływami do budżetu.

Ograniczenia dla firm tylko takie jak w Unii

Przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować działalność gospodarczą w urzędach skarbowych w ciągu pięciu dni, w przypadku rejestracji elektronicznej termin ten zostanie skrócony do trzech dni.

Wzrośnie stawka podatku od gier na automatach

Organizujący gry na automatach o niskich wygranych będą płacili wyższy podatek. Zamiast 125 euro miesięcznie zapłacą 180 euro.

Rencista z firmą zwolniony ze składek

Od lipca renciści prowadzący firmy nie będą płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Od stycznia 2008 r. PFRON zrefunduje niepełnosprawnym przedsiębiorcom składki emerytalno-rentowe. Renciści z własnej kieszeni będą płacić składkę zdrowotną, na Fundusz Pracy i wypadkową.

Rząd chce pozbawić firmy pomocy publicznej

Po likwidacji funduszy celowych nie będzie możliwości przyznawania firmom pomocy publicznej. Resort finansów nie przewidział żadnego rozwiązania, które pozwoliłoby na wsparcie przedsiębiorstw. Resort skarbu jest przeciwny planowanej likwidacji i zapowiada rozmowy z Ministerstwem Finansów.

Jakie informacje dla fiskusa przygotowują firmy

Firmy mają obowiązek przygotowywać i przekazywać fiskusowi różnego rodzaju informacje. Muszą to robić na żądanie organu podatkowego oraz bez wezwania. Fiskus ma też prawo domagać się informacji o firmach od banków i innych instytucji finansowych.

Co powinien zawierać wniosek o skontrolowanie pracowników w trakcie zwolnienia lekarskiego

Dwóch pracowników po pierwszym dniu pracy dostarczyło mi zwolnienia lekarskie. Chciałabym sprawdzić, czy na pewno chorują, ponieważ mam wątpliwości co do prawidłowości wykorzystania przez nich zwolnień lekarskich. Wiem, że mogę wystąpić do ZUS z pismem o sprawdzenie prawidłowości wykorzystania zwolnień. W jaki sposób mogę to zrobić (jakie pismo wysłać do ZUS)?

Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Przedsiębiorcy zawierający umowy z deweloperem są znacznie mniej chronieni niż konsumenci. Ustawodawca uznał, że prowadzący działalność gospodarczą to zawodowiec i zawsze wie, co czyni. Dlatego zanim przedsiębiorca podpisze umowę z deweloperem o budowę lokalu lub budynku, powinien poznać konsekwencje zapisów umownych, by zminimalizować w przyszłości ryzyko strat.

Inwestorzy łatwiej ocenią działalność firm

Od 1 stycznia 2009 r. inwestorzy będą otrzymywać bardziej dokładne informacje na temat poszczególnych rodzajów działalności prowadzonych przez spółki.

Pomoc na nowe inwestycje, udział w targach i wystawach

Pomoc publiczna na rozwój małych i średnich firm w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych ma dotyczyć nowych inwestycji, usług doradczych oraz udziału w targach i wystawach.

Prezydent podpisał ustawę o redukcji składki rentowej

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, na mocy której składka rentowa zostanie obniżona od 1 lipca o łącznie 7 pkt. proc.

Zatrudnianie w ramach prac interwencyjnych

Jednym ze sposobów na uzyskanie przez pracodawcę pomocy przy ponoszeniu kosztów zatrudnienia jest zatrudnianie pracowników skierowanych przez starostę w ramach prac interwencyjnych.

Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy są kosztem

Zgromadzenie wspólników naszej spółki podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy za 2006 r. z kapitału rezerwowego spółki. Spółka nie dysponowała wolnymi środkami pieniężnymi. Dlatego zaciągnięto kredyt bankowy w celu wypłaty dywidendy wspólnikom. Mamy wątpliwość, czy odsetki od tego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 updop?

Unia Europejska dofinansuje szkolenia zamknięte dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Średni i duzi przedsiębiorcy nie muszą korzystać z rozproszonych form podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników. Mogą skorzystać z programów szkoleniowych o charakterze zamkniętym, których zadaniem będzie podniesienie kompetencji pracowników tylko ich firmy.

Po przekształceniu nie ma przychodu

Organy podatkowe twierdzą, że po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową niepodzielone zyski spółki powinny być opodatkowane. Innego zdania są jednak eksperci podatkowi.

Prace nad harmonizacją podatków w ramach Wspólnoty

Wprowadzenie wspólnej podstawy opodatkowania CIT w ramach Unii Europejskiej nie będzie możliwe przy pozostawieniu zróżnicowanych stawek tego podatku.

Powstanie nowa instytucja: służebność przesyłu

Firmy będą mogły ustanawiać służebność przesyłu na prywatnych gruntach. W przypadku braku porozumienia o ustanowieniu służebności zdecyduje sąd. Przedsiębiorcy chcą budować mimo sprzeciwu właściciela nieruchomości.

Błędy w rozliczeniu dotacji mogą być kosztowne

Fiskus sprawdza rozliczenia otrzymanych przez podatników dotacji. Błędy mogą skutkować koniecznością zapłaty zaległości podatkowej. Korzystający z dopłat muszą zadbać o zgromadzenie solidnej dokumentacji.

W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zatrudniam 5 pracowników. W związku z chorobą otrzymałam zwolnienie lekarskie od 8 maja do 5 czerwca 2007 r., a później od 6 czerwca.

Wspólne rachunki także dla przedsiębiorców

W razie zawarcia umowy wspólnego rachunku bankowego dla co najmniej dwóch osób zadłużenia każdej z nich będą regulowane z pieniędzy zgromadzonych na tym rachunku.

Ochrona w marketach tylko z licencją

Agencje ochrony będą mogły prowadzić działalność w formie spółki cywilnej. Obowiązek posiadania licencji będą mieć pracownicy ochrony w obiektach handlowych lub usługowych.

Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną dotacje

Osoby niepełnosprawne otrzymają dotację, a nie jak dotychczas pożyczkę na pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Były pracownik nie zawsze może wybrać ryczałt

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz byłych pracodawców, nie mogą korzystać z ryczałtu, jeżeli zakres przedmiotowy usług jest tożsamy z wynikającym ze stosunku pracy.

Jakie zmiany w prawie pracy czekają nas jeszcze w tym roku

Pracodawcy zapłacą nawet 20 mln zł kary za łamanie praw pracowników, zatrudnieni w hipermarketach dostaną wolne w święta, a młode matki jeszcze dłuższy urlop wychowawczy. Nad takimi rozwiązaniami pracuje obecnie Sejm.

Kasa fiskalna i rejestrująca to jedno urządzenie

Resort finansów chce od 2008 roku wprowadzić kasy rejestrujące u lekarzy. Zdaniem ekspertów kasa fiskalna i kasa rejestrująca to jedno i to samo urządzenie. Kasy w gabinetach lekarskich nie wpłyną na ceny usług oraz zwolnienie z VAT.

Corporate governance, czyli dobre praktyki spółek giełdowych

Dobre praktyki spółek giełdowych to zbiór zasad dotyczących szeroko rozumianego zarządzania spółką giełdową, których celem jest zapewnienie tzw. ładu korporacyjnego.

Czy spółka cywilna może zatrudnić jednego ze wspólników na podstawie umowy o pracę

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Czy jako wspólnik mogę zarazem stać się pracownikiem tej spółki? Czy takie rozwiązanie nie będzie sprzeczne z prawem?

Woźniak: rząd chce zmniejszyć obciążenia administracyjne

Do roku 2012 obciążenia administracyjne nakładane na przedsiębiorców i inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą powinny zmaleć o 25 proc. - powiedział na konferencji prasowej minister gospodarki Piotr Woźniak.

Wydatki sądowe można zaliczyć do kosztów

Spółka z o.o. wygrała proces przed sądem gospodarczym o zapłatę 104 564,35 zł. Koszty sądowe związane z postępowaniem (biegli, zastępstwo procesowe i opłata) wyniosły 12 120 zł. Czy można zaliczyć całą tę kwotę do kosztów uzyskania przychodu?

Kary dla pracodawców

Konfederacja Pracodawców Polskich zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję resortu pracy, która przewiduje zaostrzenie kodeksu karnego, aby nielegalne zatrudnianie stało się przestępstwem.

Wydatki na materiały z logo powinny być kosztem

Od decyzji fiskusa zależy, czy kosztem będą wydatki na materiały z logo firmy. Jedne urzędy gadżety z logo traktują jako reprezentację, inne jako reklamę. Jeśli nie powstanie jednolite stanowisko, spory z urzędami będą się nasilać.

Do rady powinni wejść praktycy, a nie naukowcy

Budowę korpusu profesjonalnych kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach publicznych proponuje Polski Instytut Dyrektorów.

Senat: obniżka składek od 1 lipca, podatek Religi od 1 października

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę zakładającą obniżenie składki rentowej od 1 lipca o łącznie 7 pkt proc.

Czy pracodawca musi otrzymać zaświadczenie lekarskie

Niedawno założyłem firmę. Na razie zatrudniam tylko cztery osoby. Jeden z moich pracowników zachorował. Ustaliłem, że ZUS będzie mu wypłacał zasiłek chorobowy. Czy zaświadczenie lekarskie w przedstawionych okolicznościach powinno być dostarczone do mnie?

Nowe zasady pomocy de minimis dla zakładów pracy chronionej

Od 1 maja przedsiębiorcy prowadzący zakłady pracy chronionej dostali możliwość dokonywania wydatków ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) na zasadzie pomocy de minimis

Zapobieganie szkodom w środowisku - nowe obowiązki przedsiębiorców

Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie wdraża zasadę, zgodnie z którą zapobieganie i zaradzanie szkodom wyrządzanym środowisku naturalnemu powinno być realizowane poprzez popieranie reguły „zanieczyszczający płaci”.

W Senacie o składce rentowej

Obniżenie składki rentowej dla pracodawców o 2 pkt. proc. od 1 lipca 2007 r. - zakłada poprawka do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgłoszona przez senatora PO Tomasza Misiaka.

Jakie korzyści wynikają z rozliczania zaliczek w sposób uproszczony

Spółka rozważa wpłacanie zaliczek w formie uproszczonej od początku 2008 r. Czy można wybrać jako podstawę wyliczenia zaliczek dochód wykazany w zeznaniu za rok podatkowy 2006 lub za 2005, w zależności od tego, co byłoby korzystniejsze?

Urlop macierzyński może być jeszcze wydłużony

Jesienią posłowie będą pracować nad wydłużaniem urlopów macierzyńskich. W Sejmie są już dwa projekty nowelizujące kodeks pracy, a nad trzecim pracuje rząd.

Z karty można zrezygnować

Podatnik ma prawo zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej. Może to zrobić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku.

Urlop wychowawczy także dla prowadzących firmy

Rząd chce przyznać samozatrudnionym prawo do przerw w prowadzeniu firmy na czas wychowywania dziecka. Budżet państwa będzie opłacał składkę emerytalną i rentową osobom prowadzącym firmy. W okresie przerwy w działalności będą mogły otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł miesięcznie.

Będzie mniej czasu na sporządzenie raportów

Skrócenie terminu sporządzenia sprawozdania utrudni przygotowywanie pełnej informacji dla inwestorów. Ministerstwo Finansów powinno rozważyć możliwość zniesienia części wymogów sprawozdawczych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie obowiązku sporządzania kwartalnych raportów jednostkowych.

REKLAMA