REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szef nie zwolni po macierzyńskim

Pracownik, który nie korzysta z urlopu wychowawczego, ale chce pracować krócej, by móc opiekować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.

Termin korekty zależy od jej wpływu na wysokość podatku

Korektę faktury VAT można złożyć w miesiącu otrzymania potwierdzenia jej odbioru.

Nie będzie potrzebny podpis elektroniczny

Wprowadzenie ofert bez podpisu elektronicznego ma spowodować większe zainteresowanie wykonawców licytacją elektroniczną.

Zezwolenia i koncesje potrzebne w 2008 roku

Niektóre rodzaje działalności można prowadzić dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, licencji, zezwolenia albo zgody.

REKLAMA

Kto może być zwolniony z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Przedsiębiorca, którego stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, może poprosić naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie z tego obowiązku. W tym celu musi złożyć wniosek w urzędzie.

Zabezpieczenia dla przedsiębiorców startujących w przetargu na realizację inwestycji finansowanych z UE

Przedsiębiorcy przed przystąpieniem do przetargu na realizację inwestycji finansowanych ze środków UE powinni zastanowić się, czy są w stanie wykonać powierzone zadanie. Powinni pamiętać, że nawet jeśli dostaną gwarancję ubezpieczeniową czy bankową, to w przypadku jej realizacji przez beneficjenta będą musieli zwrócić wypłacone przez gwaranta pieniądze.

Nowe formularze dla refundacji i dofinansowania

Pracodawca ubiegający się o refundację i dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych musi wypełnić dwa nowe, obowiązujące od stycznia 2008 r. formularze (INF-U-P i INF-D-P). Jeżeli popełni w nich błędy, nie otrzyma środków pieniężnych.

Zezwolenia na sprzedaż alkoholu ograniczają działalność

Wydawanie przez samorządy zezwoleń na sprzedaż alkoholu ogranicza swobodę działalności gospodarczej - uważają posłowie.  Innego zdania są samorządowcy.

REKLAMA

Firmy zapłacą za szkolenia z pierwszej pomocy

Pracodawcy zatrudniający jednego pracownika będą mieli problem z wyznaczeniem osoby odpowiadającej za udzielenie pierwszej pomocy.

50 lat to za długo na przechowywanie akt

Określając zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej powinno się wziąć pod uwagę, że ZUS może kontrolować płatników tylko przez dziesięć lat.

Rozporządzenie umożliwi aktualizację nieruchomości

Wartość nieruchomości w sprawozdaniach polskich firm jest zaniżona. Minister powinien wydać przepisy umożliwiające podwyższenie ich wartości. Poprawi to wizerunek firm u inwestorów i innych partnerów handlowych.

Regionalne instytucje obsługujące wnioski firm o dotacje ruszą najwcześniej w czerwcu

Nie wcześniej jak pod koniec I półrocza poznamy instytucje, które w regionach zajmą się obsługą firm zainteresowanych unijnymi dotacjami. Pod koniec marca PARP rozpisze konkurs, który je wyłoni.

Rusza pierwszy konkurs dla firm z Wielkopolski

W przyszłym tygodniu rozpoczną się w Wielkopolsce pierwsze konkursy o unijne dotacje.

Będą wyższe odpisy na fundusz socjalny

W tym roku pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych będą musieli odprowadzić na jego konto większe odpisy niż w 2007 roku.

Prąd będzie droższy, ale na razie dla firm

Vattenfall Sales Poland, RWE Stoen i EnergiaPro Gigawat zapowiedzieli podwyżkę cen energii rzędu 10-20 proc. dla klientów przemysłowych. Ma ona nastąpić od marca.

Od 2009 roku nie będą potrzebne pozwolenia na budowę

Nie będą już potrzebne pozwolenia na budowę. Przygotowywane plany miejscowe mają być przedstawiane do wglądu mieszkańców.

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej - czego dotyczy i kogo obowiązuje? Kto może zostać zwolniony z przestrzegania obowiązków wynikających z tego zakazu i jakie sankcje grożą za ich naruszenie?

Kto może płacić VAT kwartalnie

Z kwartalnego rozliczania VAT mogą skorzystać mali podatnicy, którzy w odpowiednim czasie wybrali tę formę rozliczenia.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca

Pracodawca, aby zatrudnić cudzoziemca, musi najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenie na pracę dla tego konkretnego pracownika.

Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi nagrodę

Pojęcie wynagrodzenia za pracę obejmuje nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale również wiele innych elementów. Pragmatyki służbowe oraz przepisy wewnątrzzakładowe (układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania lub premiowania) przewidują często wypłatę premii, nagrody z zysku, nagrody jubileuszowej, dodatkowej nagrody rocznej. Panuje w tym zakresie pewien bałagan terminologiczny, bowiem nie każde świadczenie określone jako nagroda ma w rozumieniu art. 105 k.p. właśnie taki charakter.

Elektroniczne deklaracje źle funkcjonują w praktyce

Firmy mają problemy z przesyłaniem elektronicznych deklaracji podatkowych. W efekcie niewielu podatników zainteresowanych jest korzystaniem z e-deklaracji.

Do dziś wybór uproszczeń w PIT

Do 20 lutego należy poinformować fiskusa o wyborze wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. To również ostatni dzień na zawiadomienie urzędu skarbowego o opłacaniu zaliczek w systemie kwartalnym. Z kwartalnych i uproszczonych rozliczeń korzystają także przedsiębiorcy opodatkowani 19-proc. stawką liniową.

Będą przywileje za zatrudnianie 50-latków

Zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy oraz skrócenie z 33 do 14 dni okresu wypłacania wynagrodzenia chorobowego ma zachęcić pracodawców do zatrudniania osób po pięćdziesiątce.

Dyżur będzie czasem pracy

Gotowość do pracy w trakcie dyżuru pełnionego w miejscu zatrudnienia będzie wliczana do czasu pracy.

Będą przedszkola z pieniędzy funduszu socjalnego

Resort pracy przygotował projekt noweli kodeksu pracy, który ma ułatwić rodzicom powrót do pracy. Pracodawcy dofinansują czesne za żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników. W zakładaniu małych przedszkoli przeszkadzają przepisy sanitarne, budowlane i przeciwpożarowe.

Europarlament uwalnia handel

Parlament Europejski ułatwia życie eksporterom i likwiduje ostatnie bariery w wymianie towarowej między krajami Unii. W tym samym czasie europosłowie PiS (ale także kilku z PO) wespół z kolegami z frakcji „Zielonych” i eurosocjalistami tropią spisek europejskich supermarketów

Uciążliwe przepisy VAT

 Stosowanie zasad ogólnych VAT przy rozpoznaniu obowiązku podatkowego dla importu usług utrudnia prowadzenie firm.

Poparcie dla podwyższenia limitów

 Związek Rzemiosła Polskiego popiera poselski projekt ustawy zakładający podwyższenie kwoty przychodów obligującej przedsiębiorców do prowadzenia pełnej rachunkowości.

Firma może mieć pozycję dominującą

Przejęcie przez MIH Internet kontroli nad spółką Tradus nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji.

Na co zwrócić uwagę, ujmując koszty pośrednie w CIT

Pierwszym z aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy rozliczaniu kosztów pośrednich, jest związek poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku kosztów pośrednich najczęściej brak jest wyraźnego powiązania między nimi a osiąganym przez podatnika przychodem. Dlatego też przy badaniu, czy dane wydatki mogą stanowić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy ich związku z działalnością podatnika.

Czy za stan bhp odpowiada tylko pracodawca

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy odpowiadają nie tylko pracodawcy, ale w pewnych ściśle określonych ustawowo przypadkach również osoby kierujące pracownikami zatrudnionymi przy pracach wykonawczych.

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

Łatwiejsze będzie zawieranie układu

Postępowanie naprawcze będzie mógł wszcząć nawet zadłużony przedsiębiorca. Zabezpieczoną zastawem i hipoteką nieruchomość będzie można wyłączyć spod układu do wysokości zabezpieczenia wierzytelności.

Trzeba będzie prowadzić księgi

Zawieszenie działalności nie zwolni z prowadzenia ewidencji. Zmiany nie odnoszą się do rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli nowelizacja nie będzie uzupełniona, pojawią się problemy interpretacyjne.

Szef wyznaczy osobę odpowiedzialną za ewakuację pracowników

Firmy będą musiały zapewnić pracownikom środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w razie nagłych wypadków lub ewakuacji z miejsca pracy.

Świadczenia chorobowe dla ubezpieczających się dobrowolnie

Osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem skorzystają z zasiłku chorobowego po 90 dniach ubezpieczenia. Prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało pomimo opłacenia składki po terminie. Kobiety w ciąży zagrożonej mogłyby otrzymywać świadczenie chorobowe przez 270 dni.

Wybór można zgłosić rok wcześniej

Pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym można złożyć w roku poprzednim.

Dane o produkcji: bliżej podwyżek stóp

Styczniowy wzrost produkcji w połączeniu z dwucyfrową dynamiką płac i silnym wzrostem zatrudnienia to kolejny argument za podwyżką stóp.

Wysokość kapitału zakładowego spółki nie daje gwarancji jej wypłacalności

Jako miernika wypłacalności spółki nie można traktować wysokości kapitału zakładowego, wynikającego z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT

Czy w momencie wycofania i przeznaczenia samochodu na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa - czyli na własne potrzeby - wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5-letniej korekty? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej.

Czy każdy pracodawca ma obowiązek sporządzenia planu urlopów

Co do zasady urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Czy każdy pracodawca ma obowiązek ustalenia planu urlopu i do kiedy powinien to zrobić? Czy ustalając plan, pracodawca musi wziąć pod uwagę wnioski pracowników w tej sprawie?

Konsorcjum musi powołać pełnomocnika ubiegając się o zamówienia publiczne

Wykonawcy występujący wspólnie o zamówienie publiczne powinni ustanowić pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu. Jeśli tego nie zrobią, ich oferta może być odrzucona.

Udostępnianie informacji gospodarczych o dłużnikach

Wpis na listę dłużników musi być weryfikowany - taką zmianę w ustawie o udostępnianiu danych proponują przedsiębiorcy.

Nikt nie dostanie dotacji na ekoznaki

Jeszcze nie rozpoczęło się wydawanie unijnych pieniędzy z puli na lata 2007-2013, a urzędnicy już zablokowali dostęp do prawie 80 mln zł.

UKS skontrolują ukrywających dochody i działających w sieci

Urzędy kontroli skarbowej będą sprawdzać przede wszystkim podatników akcyzy oraz ukrywających dochody. Nowymi obszarami kontroli będzie handel elektroniczny.

W maju pierwsze zmiany w VAT

Zmiany do ustawy o VAT będą wprowadzane etapami. Pierwsza nowelizacja wejdzie w życie 1 maja 2008 r. - zapowiada resort finansów.

Nagrody dla dbających o środowisko

Ministerstwo Środowiska po raz 11 wyróżni podmioty, które przyczyniają się do zachowania i poprawy stanu środowiska naszego kraju, przyznając im tytuł Lidera Polskiej Ekologii.

Wzrost gospodarczy w strefie euro wyraźnie zwalnia

Tempo wzrostu w strefie euro zmniejszyło się w ostatnich miesiącach roku o połowę. Zbliża się spowolnienie gospodarcze na znaczną skalę.

Kapitał zakładowy a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej często ponoszą znaczące wydatki w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Zwykle wydatki te obejmują koszt aktu notarialnego, usługi doradcze, wynagrodzenia prawników z tytułu przygotowania prospektów w przypadku spółek giełdowych czy też koszty ogłoszeń prasowych.

Harmonogram ułatwia organizację pracy w firmie

Mimo że sporządzenie harmonogramów czasu pracy nie jest obowiązkiem pracodawcy, ich przygotowanie w przedsiębiorstwie, w którym pracownicy wykonują pracę zmianową, pracują w systemach równoważnego czasu pracy lub świadczą ją w niedziele i święta, jest nieodzownym elementem organizacji czasu pracy.

REKLAMA