REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dokumenty należy składać za pracownika, który pobiera zasiłek macierzyński

Joanna Kalinowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od grudnia 2007 r. nasza pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim. Zasiłek wypłaca jej ZUS, bo nasza firma ma obowiązek wypłacania zasiłków zatrudnionym osobom dopiero od 1 stycznia 2008 r. Od 6 marca br. druga pracownica jest na urlopie macierzyńskim i zasiłek macierzyński będziemy jej wypłacać sami. Do jakich ubezpieczeń ją zgłosić i jakie złożyć dokumenty w ZUS? Czy dobrze robimy, że od stycznia 2008 r. nie przejęliśmy rozliczania składek za pracownicę, która jest na urlopie macierzyńskim od grudnia 2007 r.?

RADA

REKLAMA

Za pracownicę, która urodziła dziecko 6 marca br., powinni Państwo rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli nie ma ona innego tytułu do tych ubezpieczeń i nie ma prawa ani do emerytury, ani do renty. ZUS nadal powinien rozliczać składki za pracownicę, która pobiera zasiłek macierzyński od grudnia 2007 r.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli w czasie pobierania zasiłku nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami z innego tytułu oraz nie mają prawa do emerytury ani renty. Składki za te osoby mają obowiązek rozliczać płatnicy zasiłku macierzyńskiego.

Uprawnienia pracodawcy do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (w tym zasiłku macierzyńskiego) są ustalane na każdy rok na podstawie liczby osób zgłaszanych przez płatnika składek do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku. Jeśli w tym dniu ubezpieczonych było mniej niż 21, przez cały kolejny rok ZUS jest płatnikiem zasiłków dla osób zatrudnionych u płatnika. Jeżeli płatnik zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 ubezpieczonych, w kolejnym roku sam wypłaca te zasiłki. Nie dotyczy to jednak zasiłków, które ZUS zaczął wypłacać w poprzednim roku kalendarzowym, gdy płatnik nie miał jeszcze uprawnień do wypłacania zasiłków. W takiej sytuacji ZUS wypłaca zasiłki macierzyńskie do końca okresu nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego dla Państwa pracownicy, która urodziła dziecko w grudniu 2007 r., jest cały czas ZUS. Zatem to ZUS powinien rozliczać za pracownicę składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA

Składki za pracownicę, która urodziła dziecko w marcu br., powinni rozliczać Państwo, jeżeli poza tym zasiłkiem nie ma ona innych tytułów do objęcia ubezpieczeniami społecznymi (np. innego zatrudnienia, z którego nie nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego), ani nie ma uprawnień do emerytury lub renty. Pracownica powinna złożyć oświadczenie o tym, czy ma inne tytuły do objęcia ubezpieczeniami lub uprawnienia do emerytury bądź renty. Do czasu złożenia oświadczenia nie można rozliczać za nią składek z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Za pracownicę, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS, nadal mają Państwo obowiązek składać raporty miesięczne ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i z kodem świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego), wykazując w nim okres przerwy w opłacaniu składek z powodu pobierania zasiłku macierzyńskiego; w raporcie nie należy wpisywać liczby dni zasiłkowych, a pole „Kwota” należy zostawić puste lub wpisać w nim „0,00”.

Natomiast za pracownicę, której sami Państwo będą wypłacać zasiłek macierzyński, należy składać raporty miesięczne:

• ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, z kodem świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego), wykazując w nim okres przerwy w opłacaniu składek, liczbę dni zasiłkowych oraz kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego,

• ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx (osoba pobierająca zasiłek macierzyński), rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne (19,52%) i rentowe (6%) od kwoty wypłaconego zasiłku macierzyńskiego.

Pierwszy raport ZUS RCA, jaki Państwo złożą za pracownicę, której będą Państwo wypłacać zasiłek macierzyński, będzie równocześnie zgłoszeniem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Dlatego nie należy dodatkowo zgłaszać pracownicy do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA.

• art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 1 ust. 1 pkt 7, pkt 10 rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA