Jakie dokumenty należy składać za pracownika, który pobiera zasiłek macierzyński
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Za pracownicę, która urodziła dziecko 6 marca br., powinni Państwo rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli nie ma ona innego tytułu do tych ubezpieczeń i nie ma prawa ani do emerytury, ani do renty. ZUS nadal powinien rozliczać składki za pracownicę, która pobiera zasiłek macierzyński od grudnia 2007 r.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli w czasie pobierania zasiłku nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami z innego tytułu oraz nie mają prawa do emerytury ani renty. Składki za te osoby mają obowiązek rozliczać płatnicy zasiłku macierzyńskiego.
Uprawnienia pracodawcy do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (w tym zasiłku macierzyńskiego) są ustalane na każdy rok na podstawie liczby osób zgłaszanych przez płatnika składek do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku. Jeśli w tym dniu ubezpieczonych było mniej niż 21, przez cały kolejny rok ZUS jest płatnikiem zasiłków dla osób zatrudnionych u płatnika. Jeżeli płatnik zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 ubezpieczonych, w kolejnym roku sam wypłaca te zasiłki. Nie dotyczy to jednak zasiłków, które ZUS zaczął wypłacać w poprzednim roku kalendarzowym, gdy płatnik nie miał jeszcze uprawnień do wypłacania zasiłków. W takiej sytuacji ZUS wypłaca zasiłki macierzyńskie do końca okresu nieprzerwanej niezdolności do pracy.
Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego dla Państwa pracownicy, która urodziła dziecko w grudniu 2007 r., jest cały czas ZUS. Zatem to ZUS powinien rozliczać za pracownicę składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
REKLAMA
Składki za pracownicę, która urodziła dziecko w marcu br., powinni rozliczać Państwo, jeżeli poza tym zasiłkiem nie ma ona innych tytułów do objęcia ubezpieczeniami społecznymi (np. innego zatrudnienia, z którego nie nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego), ani nie ma uprawnień do emerytury lub renty. Pracownica powinna złożyć oświadczenie o tym, czy ma inne tytuły do objęcia ubezpieczeniami lub uprawnienia do emerytury bądź renty. Do czasu złożenia oświadczenia nie można rozliczać za nią składek z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Za pracownicę, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS, nadal mają Państwo obowiązek składać raporty miesięczne ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i z kodem świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego), wykazując w nim okres przerwy w opłacaniu składek z powodu pobierania zasiłku macierzyńskiego; w raporcie nie należy wpisywać liczby dni zasiłkowych, a pole „Kwota” należy zostawić puste lub wpisać w nim „0,00”.
Natomiast za pracownicę, której sami Państwo będą wypłacać zasiłek macierzyński, należy składać raporty miesięczne:
• ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, z kodem świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego), wykazując w nim okres przerwy w opłacaniu składek, liczbę dni zasiłkowych oraz kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego,
• ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx (osoba pobierająca zasiłek macierzyński), rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne (19,52%) i rentowe (6%) od kwoty wypłaconego zasiłku macierzyńskiego.
Pierwszy raport ZUS RCA, jaki Państwo złożą za pracownicę, której będą Państwo wypłacać zasiłek macierzyński, będzie równocześnie zgłoszeniem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Dlatego nie należy dodatkowo zgłaszać pracownicy do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA.
• art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• § 1 ust. 1 pkt 7, pkt 10 rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).
Joanna Kalinowska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA