| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie dokumenty należy składać za pracownika, który pobiera zasiłek macierzyński

Jakie dokumenty należy składać za pracownika, który pobiera zasiłek macierzyński

Od grudnia 2007 r. nasza pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim. Zasiłek wypłaca jej ZUS, bo nasza firma ma obowiązek wypłacania zasiłków zatrudnionym osobom dopiero od 1 stycznia 2008 r. Od 6 marca br. druga pracownica jest na urlopie macierzyńskim i zasiłek macierzyński będziemy jej wypłacać sami. Do jakich ubezpieczeń ją zgłosić i jakie złożyć dokumenty w ZUS? Czy dobrze robimy, że od stycznia 2008 r. nie przejęliśmy rozliczania składek za pracownicę, która jest na urlopie macierzyńskim od grudnia 2007 r.?


RADA

Za pracownicę, która urodziła dziecko 6 marca br., powinni Państwo rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli nie ma ona innego tytułu do tych ubezpieczeń i nie ma prawa ani do emerytury, ani do renty. ZUS nadal powinien rozliczać składki za pracownicę, która pobiera zasiłek macierzyński od grudnia 2007 r.

UZASADNIENIE

Osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli w czasie pobierania zasiłku nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami z innego tytułu oraz nie mają prawa do emerytury ani renty. Składki za te osoby mają obowiązek rozliczać płatnicy zasiłku macierzyńskiego.

Uprawnienia pracodawcy do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (w tym zasiłku macierzyńskiego) są ustalane na każdy rok na podstawie liczby osób zgłaszanych przez płatnika składek do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku. Jeśli w tym dniu ubezpieczonych było mniej niż 21, przez cały kolejny rok ZUS jest płatnikiem zasiłków dla osób zatrudnionych u płatnika. Jeżeli płatnik zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 ubezpieczonych, w kolejnym roku sam wypłaca te zasiłki. Nie dotyczy to jednak zasiłków, które ZUS zaczął wypłacać w poprzednim roku kalendarzowym, gdy płatnik nie miał jeszcze uprawnień do wypłacania zasiłków. W takiej sytuacji ZUS wypłaca zasiłki macierzyńskie do końca okresu nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego dla Państwa pracownicy, która urodziła dziecko w grudniu 2007 r., jest cały czas ZUS. Zatem to ZUS powinien rozliczać za pracownicę składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Składki za pracownicę, która urodziła dziecko w marcu br., powinni rozliczać Państwo, jeżeli poza tym zasiłkiem nie ma ona innych tytułów do objęcia ubezpieczeniami społecznymi (np. innego zatrudnienia, z którego nie nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego), ani nie ma uprawnień do emerytury lub renty. Pracownica powinna złożyć oświadczenie o tym, czy ma inne tytuły do objęcia ubezpieczeniami lub uprawnienia do emerytury bądź renty. Do czasu złożenia oświadczenia nie można rozliczać za nią składek z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Za pracownicę, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS, nadal mają Państwo obowiązek składać raporty miesięczne ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i z kodem świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego), wykazując w nim okres przerwy w opłacaniu składek z powodu pobierania zasiłku macierzyńskiego; w raporcie nie należy wpisywać liczby dni zasiłkowych, a pole „Kwota” należy zostawić puste lub wpisać w nim „0,00”.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK