REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O spornych wynagrodzeniach orzeka sąd pracy

Inspekcja pracy nie ma prawa nakazać pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli jest ono sporne lub wątpliwe.

Po zawiadomieniu o wypadku pracodawca musi ustalić jego okoliczności i przyczyny

Pracownik, który nie poinformuje przełożonego o wypadku bezpośrednio po nieszczęśliwym zdarzeniu nie traci prawa żądania ustalenia, że miało ono charakter wypadku przy pracy. Przepisy nie przewidują zwolnienia pracodawcy z obowiązku ustalenia związku wypadku z pracą.

Do wyboru są dwie metody ustalania różnic kursowych

Mimo jasnych regulacji ustawowych rozliczanie różnic kursowych przysparza podatnikom wielu problemów. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że z wyborem konkretnej metody łączą się określone obowiązki.

Spłatę należności trzeba zabezpieczyć odpowiednią umową handlową

Dokładne sprawdzenie odbiorcy nie zwalnia przedsiębiorcy z zabezpieczenia spłaty należności odpowiednią umową handlową.

REKLAMA

Jak prowadzić sprzedaż w internecie

Przed założeniem internetowego sklepu należy poznać nie tylko branżę, w jakiej będziemy działać, i opracować dobry projekt graficzny stron www. Równie ważne jest przygotowanie regulaminu odpowiadającego przepisom prawnym, poznanie skutków zamieszczenia oferty w witrynie e-sklepu i uprawnień, które trzeba zagwarantować konsumentom.

Wydatki poniesione na podwyższenie kapitału nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

Wydatki poniesione w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - twierdzi resort finansów.

Spółki popełniają błędy w sprawozdaniach finansowych

W 73 proc. badanych sprawozdań finansowych za 2006 rok biegli rewidenci wydali zalecenia do wprowadzenia korekty - wynika z badań przeprowadzonych w województwie podlaskim.

Różne ceny transakcji nie przesądzają o szacowaniu

Ustalenie różnych cen między firmami powiązanymi nie oznacza automatycznie szacowania dochodu. Fiskus musi wykazać, że działania spółki nie miały uzasadnienia gospodarczego. Dopiero ustalenie, że podatnik uchyla się od opodatkowania, pozwala szacować dochód.

REKLAMA

Brak umowy zwalnia pracownika z obowiązku wypłaty odszkodowania

Pracodawca, który nie zawarł z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, nie może domagać się od niego odszkodowania, jeśli podejmie on pracę w konkurencyjnej firmie.

NBP chce publikować ścieżkę zmian stóp procentowych

Rosnąca inflacja jest wynikiem globalnych zjawisk, na które RPP nie ma wpływu. NBP oczekuje zaś, że poprawi się współpraca z Ministerstwem Finansów.

Czy spółka jawna musi składać sprawozdanie finansowe do KRS?

Czy spółka jawna, której roczne sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu, ma obowiązek składać roczne sprawozdanie finansowe w sądzie rejestrowym?

Przeniesienie pracownika do innego oddziału

Często przedsiębiorstwa i instytucje oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych - oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego.

Wystawianie faktur w firmie

Podatnicy VAT muszą wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Co czwarty prowadzący firmę płaci niższe składki do ZUS

Prawie 27 proc. osób prowadzących własną firmę korzysta obecnie z dwuletniej ulgi w opłacaniu składek do ZUS. Wprowadzenie ulgi od sierpnia 2005 r. spowodowało, że około 400 tys. osób rozpoczęło działalność gospodarczą. Przez dwa lata rozpoczynający działalność ma o 11,4 tys. zł niższe koszty, co pozwala mu rozwinąć firmę

Od listopada kasy fiskalne dla sprzedawców papierosów i alkoholu

 Od 1 listopada 2008 r. podatnicy wynajmujący mieszkania, świadczący usługi: detektywistyczne i ochroniarskie, rekrutacji pracowników, przechowywania i dozoru mienia będą zwolnieni ze stosowania kas fiskalnych, o ile zapewnią dokumentację wykonywanych czynności poprzez wystawienie faktur.

Odpowiedzialność wykonawców będzie większa

zmiana prawa - Do grupy uczestników procesu budowlanego zostanie wprowadzony wykonawca, który będzie mógł ponosić odpowiedzialność na podstawie prawa budowlanego.

Zamówienia z wolnej ręki ograniczają szanse firm

Zamawiający coraz chętniej udzielają zamówień w trybie z wolnej ręki. Ogranicza to konkurencję i zwiększa ryzyko wzrostu cen kontraktów zawieranych przez administrację samorządową i państwową.

Polscy menadżerowie z branży budowlanej zaczynają wracać do Polski

Zmienia się trwający już prawie trzy lata trend w wyjazdach Polaków na wyspy brytyjskie. Nie tylko spada ilość wyjeżdżających, ale coraz więcej rodaków myśli o powrocie. Specjaliści firmy Michael Page International obserwują wśród Polaków zajmujących stanowiska menadżerskie w branży budowlanej chęć powrotu do kraju. Branża ta przeżywa obecnie w Wielkiej Brytanii spory kryzys.

Straż Graniczna będzie kontrolować firmy

Straż Graniczna, która zyska kompetencje kontroli legalności zatrudniania cudzoziemców, zapowiada co najmniej tysiąc kontroli rocznie.

ZUS wyda e-podpis tylko w razie zmiany danych firmy

Jedynie przedsiębiorcy, którzy do 20 lipca zmienią dane firmy, mogą wystąpić do ZUS o nowy niekwalifikowany podpis ważny 12 miesięcy.

Czy pożyczki od udziałowca powinny być opodatkowane

Zaciągnięcie pożyczki przez spółkę u jej udziałowca jest znaną metodą finansowania działalności gospodarczej. W Polsce firmy korzystające z tej formy finansowania są obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych o stawce 0,5 proc.

Napoje dla pracowników

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28o C.

Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy z branży chemicznej

Przedsiębiorcy działający w branży chemicznej muszą od 1 czerwca 2008 r. dokonać rejestracji w unijnym systemie REACH. Proszę wyjaśnić, na czym polega ten system i kogo dokładnie dotyczy obowiązek rejestracji.

Co druga kontrolowana firma łamie prawa pracowników

W ubiegłym roku co drugi kontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy pracodawca łamał przepisy dotyczące legalności zatrudnienia. W efekcie kontroli prawie 32 tys. pracowników, którzy byli zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych lub na czarno, otrzymało umowy o pracę.

Sąd zamknie firmę, która zatrudnia nielegalnie

Rząd chce, aby kary za nielegalne zatrudnianie osób spoza Polski były wyższe. UE kończy prace nad dyrektywą zdecydowanie zaostrzającą kary nakładane na nieuczciwe firmy. Firmy zatrudniające nielegalnych emigrantów stracą na pięć lat prawo do korzystania ze środków unijnych.

Firma prześle elektronicznie PIT-11

NOWE PRAWO - Od 1 lipca podatnicy mogą przesyłać kolejne rodzaje e-deklaracji, w tym PIT-11. Muszą mieć zaświadczenie z urzędu skarbowego i e-podpis.

Działania naprawcze zależą od stopnia szkody

NOWE PRAWO - Jeżeli przedsiębiorca wyrządził szkodę w środowisku, to w pierwszej kolejności musi podjąć podstawowe działania naprawcze.

Odliczanie VAT od paliwa obniży koszty przedsiębiorców

Umożliwienie przedsiębiorcom dokonywania odliczeń VAT od paliwa do samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej obniżyłoby koszty działania firm.

Pracę dla byłego szefa można opodatkować liniowo przy zmianie zakresu czynności

Samozatrudniony, współpracując ze swoim byłym pracodawcą, może rozliczać PIT według stawki liniowej. Musi jednak wykonywać inne czynności niż te, które świadczył wcześniej na podstawie umowy o pracę.

Co najmniej 3 tys. zł grzywny za dyskryminację

Zmiana prawa - Nie tylko pracownicy będą mogli występować do sądów ze sprawami dotyczącymi dyskryminacji. Takie prawo zyska każdy obywatel, który spotka się z nierównym traktowaniem.

Jakie obowiązki VAT wiążą się z zakończeniem działalności sezonowej

Zakończenie działalności sezonowej przez podatnika VAT wiąże się ze sporządzeniem i opodatkowaniem remanentu. Taki sam obowiązek istnieje, gdy podatnik nie będzie prowadził działalności przez co najmniej dziesięć miesięcy.

Egzekucja z udziałów w spółce z o.o.

Jakie są sposoby prowadzenia egzekucji z udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Które świadczenia związane z udziałem są objęte skutkami zajęcia? W jaki sposób następuje zaspokojenie dłużnika?

Firma zatrudniająca studenta ponosi niższe koszty

Pracodawcy szukają pracowników nie tylko przez ogłoszenia, ale także na uczelniach wyższych. Studenci mogą okazać się dobrymi pracownikami, za których nie trzeba opłacać składek do ZUS.

Dotacje dla początkujących przedsiębiorstw

75% małych firm już na starcie jest niedofinansowane - wynika z raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W pierwszym roku działalności upada 40% nowo powstałych firm. PARP będzie temu zapobiegał i wspierał najlepsze pomysły.

Czy przedsiębiorca może skorzystać z zasiłku opiekuńczego

Do połowy czerwca tego roku odpowiedź na to pytanie byłaby negatywna. Obecnie osoby prowadzące własne firmy mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. 

Czy warto wszczynać sprawę karną przeciwko dłużnikowi?

Przedsiębiorcy często borykają się z problemem niewykonanych w ogóle lub niewykonanych na czas umów. Najczęstszym sposobem niewykonania umowy wzajemnej jest brak zapłaty. W takim przypadku przedsiębiorca musi zdecydować na jakiej drodze (cywilnej czy karnej) będzie dochodził swoich racji.

Jakich urlopów okolicznościowych pracodawca musi udzielać pracownikom

Pracownika ma prawo otrzymać od pracodawcy dni wolne z płatnym wynagrodzeniem, które nie są wliczane do dni urlopu wypoczynkowego. Takie dni wolne nazywamy urlopami okolicznościowymi. 

Jak lokować nadwyżki finansowe?

Czasem przedsiębiorcy mają nadmiar gotowki. Są też miesiące, że nie jest najlepiej z płynnością finansową i trzeba korzystać z kredytu. W jaki sposób najkorzystniej ulokować wolne środki finansowe firmy nie ryzykując posiadanych pieniędzy?

Zgoda na budowę obiektów handlowych po analizie i opinii

Wójt, burmistrz i prezydent miasta nie mogą wydać zgody na utworzenie hipermarketu bez przeprowadzenia analizy i uzyskania opinii. Już rok czekają na przepisy określające sposób ich sporządzania.

Grozi nam 7-proc. inflacja

200 dolarów za baryłkę ropy obniży PKB Polski w 2009 roku o 1 pkt proc. poniżej prognoz. Tak wysoki poziom cen ropy może zwiększyć inflację nawet do 7 proc. rok do roku. W niektórych przypadkach gwałtowne wzrosty cen ropy spowodują zwolnienia pracowników.

Dziś jeszcze można namówić wspólników

 Zmieniła się polityka Ministerstwa Sprawiedliwości i nie tylko urzędy skarbowe, ale i sądy rejestrowe zaczęły stosować sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego.

Więcej praw dla firm

ZMIANA PRAWA - Sejm uchwalił nowelizację prawa zamówień publicznych.

Klaster to pomysł na wspólne działanie konkurencyjnych firm

Białostockie firmy bieliźniarskie łączą siły, aby móc rozwijać sprzedaż za granicą. Utworzyły klaster. W Polsce działa ich już około stu.

Dotacja na rozpoczęcie biznesu przez bezrobotnego wzrośnie do 18 tys. zł

zmiana prawa - Bezrobotni, którzy założą własną firmę, otrzymają wyższą dotację. Jak sprawdziliśmy, jest to skuteczne narzędzie aktywizacji, bo niewiele osób, które z niego korzysta, wraca do rejestrów urzędów pracy.

Upadłość grozi nie tylko stoczniom, ale też innym państwowym przedsiębiorstwom

Tylko szybka prywatyzacja może zapobiec powtórce kryzysu ze stoczniami w innych branżach. Jeśli plany dla stoczni Gdynia, Gdańsk i Szczecin są realistyczne, to możemy liczyć na przychylność Brukseli.

Jakie wsparcie finansowe może otrzymać łotewski przedsiębiorca

Przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia na terenie Łotwy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jakie to będzie wsparcie i jaka może być jego wysokość?

Przedsiębiorca będący jednocześnie pracownikiem może opłacać tylko składkę zdrowotną

Pracownik podlega zawsze wszystkim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej równocześnie działalności gospodarczej zależy zwykle od wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje ze stosunku pracy.

Co zmieni się w stosowaniu kas fiskalnych

Od 1 lipca nie będzie większych zmian w zakresie stosowania kas fiskalnych. Nie zostanie rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników.

Do kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego

Pracodawca ma obowiązek udzielania urlopu wypoczynkowego swoim pracownikom. Nie zawsze jednak pracownicy mają możliwość wykorzystania urlopu. W takim przypadku pracodawca musi udzielić zaległego urlopu w innym czasie.

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Pracownik ma prawo do ekwiwalentu, za niewykorzystany w całości lub w części urlop. Pracodawca nie może ustalić z pracownikiem zamiany urlopu na ekwiwalent pieniężny w czasie trwania stosunku pracy.

REKLAMA