REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrole w firmach przestaną być uciążliwe

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa nie będą mogły być kontrolowane przez kilka urzędów w tym samym czasie. Najmniejsze firmy będą sprawdzane najwyżej przez 2 tygodnie w roku. Za kontrole niezgodne z prawem będą sankcje.

Zmiana prawa

REKLAMA

Do konsultacji międzyresortowych została przekazana druga część nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (u.s.d.g.). Przedstawione przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda propozycje zmian w przepisach zakładają ograniczenie kontroli w przedsiębiorstwach, załatwienie wszystkich formalności w jednym okienku i możliwość założenia firmy przez internet.

Urząd musi uprzedzić

Nowe przepisy przewidują zakaz przeprowadzania kilku kontroli firmy w tym samym czasie. Przedsiębiorcy będą mogli w ciągu trzech dni od momentu rozpoczęcia inspekcji sprzeciwić się sposobowi jej przeprowadzania.

- Chcemy, aby kontrole były przeprowadzane sprawnie i nie zakłócały funkcjonowania firmy. Powtórna kontrola natomiast będzie możliwa, ale tylko raz w roku i nie powinna trwać dłużej niż siedem dni - mówi wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do propozycji przygotowanych przez ministerstwo przychyla się Krajowa Izba Gospodarcza.

- Są one zgodne z naszymi dotychczasowymi postulatami. Bardzo korzystne dla firm będzie m.in. dostosowanie czasu kontroli do wielkości przedsiębiorstwa, jak również obowiązek informowania o zamiarze przeprowadzenia kontroli z 14-dniowym uprzedzeniem - podkreśla Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej.

Skrócenie czasu kontroli

REKLAMA

W projekcie znalazły się także przepisy, które obniżają limit czasu trwania kontroli w firmach w trakcie roku kalendarzowego. W przypadku mikroprzedsiębiorstw (liczących do 10 pracowników) będą mogły one trwać do 2 tygodni, w przypadku małych firm (do 50 zatrudnionych) do 3 tygodni, a w przypadku średnich firm (do 250 pracowników) do 4 tygodni. 8 tygodni będzie można kontrolować duże firmy zatrudniające powyżej 250 osób.

- Wprowadzamy też prawo uzgadniania między przedsiębiorcą a instytucją kontrolującą terminu kontroli. Ponadto wprowadzamy w ustawie obowiązek pouczenia kontrolowanego przez urzędnika o przysługujących mu prawach - podkreśla Adam Szejnfeld.

Kary dla urzędników

REKLAMA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, do u.s.d.g. zostaną wprowadzone dodatkowe przepisy przewidujące odpowiedzialność odszkodowawczą urzędników, którzy swoimi czynnościami przekroczą zakres kontroli albo będą przeprowadzali je bez upoważnienia. Z kolei materiały uzyskane przez organ kontroli oraz wyniki kontroli dokonanej z naruszeniem przepisów prawa nie będą mogły stanowić dowodu w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnym skarbowym.

- Od momentu wejścia w życie obecnych przepisów u.s.d.g. o kontrolach dostawaliśmy sygnały od przedsiębiorców o nadużyciach ze strony organów administracji publicznej. Zdarzały się przypadki, że jednocześnie toczyły się dwie kontrole różnych instytucji. Urzędy wykorzystywały też luki prawne i szczegółowe uregulowania dotyczące ich instytucji, dzięki czemu obchodziły u.s.d.g. Teraz u.s.d.g. będzie ustawą nadrzędną w zakresie kontroli firm i organy kontrolne nie będą mogły wyłączyć się spod jej oddziaływania - tłumaczy Katarzyna Urbańska, ekspert prawny Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Przedstawione rozwiązania to drugi etap zmian przepisów dotyczących działalności gospodarczej przedstawionych w ramach pakietu na rzecz przedsiębiorczości. Nowe przepisy dotyczące kontroli w firmach mają wejść w życie z upływem 14 dni od daty ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw i biorąc pod uwagę tempo prac nad pierwszą częścią nowelizacji u.s.d.g. najprawdopodobniej zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku.

Drugi etap Szejnfelda

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

75 miejsce na świecie pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej zajęła Polska w 2007 roku w rankingu Banku Światowego

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

  Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  REKLAMA

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  REKLAMA

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  REKLAMA