REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić w firmie obcokrajowca, musi najpierw sprawdzić, czy potrzebne będzie zezwolenie na pracę. Jeśli tak, powinien złożyć w urzędzie pracy odpowiedni wniosek.

Wzory faktur wystawianych przez przedsiębiorców

Faktura VAT jest podstawowym dokumentem księgowym i rozliczeniowym. Jedną z jej funkcji jest dokumentowanie transakcji i umożliwienie poprawnego ich ujęcia w księgach i ewidencjach zarówno wystawcy, jak i odbiorcy faktury. Przede wszystkim jednak poprawnie wystawiona faktura pozwala uniknąć problemów przy odliczaniu VAT. Rozliczanie tego podatku jest też jej zasadniczą funkcją jako dowodu księgowego. Fakturą powinna być potwierdzona każda czynność sprzedaży, do której mają zastosowanie postanowienia ustawy o podatku od towarów i usług, podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem lub korzystająca ze zwolnienia. Warto zapoznać się z zasadami wystawiania faktur, by nie narażać się na niepotrzebne konsekwencje.

Strona internetowa firmy

Planujemy stworzenie strony internetowej naszej firmy. Nie jesteśmy pewni, jakie informacje należy na takiej stronie zamieścić. Czy są jakieś wymogi wynikające z przepisów prawnych w tym zakresie? Słyszeliśmy o sankcjach za umieszczanie niepełnych danych.

Zawieszenie od dnia złożenia wniosku

Nieprecyzyjne przepisy znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej budzą wątpliwości co do formalności, jakich musi dopełnić przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, wtedy gdy chce zawiesić firmę.

REKLAMA

Łatwiej o pieniądze na innowacje

Definicja innowacyjności, która decyduje o przyznawaniu unijnych dotacji na inwestycje przedsiębiorstw, może zostać zmieniona.

Firmy nie chcą płacić za informacje gospodarcze

Przez ostatnie dwa lata ponad połowa polskich przedsiębiorców miała do czynienia z nieuczciwymi kontrahentami, którzy nie płacili za dostarczony towar lub zwlekali z zapłatą. Mimo to nadal 88 proc. właścicieli średnich firm nie zamierza korzystać z usług profesjonalnych firm dostarczających informacji o kontrahentach.

Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie ulega przesunięciu

Jeżeli ostatnim dniem na zatwierdzenie sprawozdania jest niedziela, nie można terminu przesunąć na poniedziałek.

Zawieszenie działalności w zakresie podatku dochodowego

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej w zakresie podatku dochodowego będzie oznaczała zwolnienie z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek. W przypadku wspólników osobowych spółek prawa handlowego warunkiem zwolnienia będzie zawiadomienie urzędu skarbowego.

REKLAMA

Firmy spoza UE płacą składki u siebie

Firmy spoza Unii nie muszą płacić do ZUS składek ubezpieczeniowych za zatrudnianych przez siebie pracowników, których delegują do Polski.

Zabezpieczenie wekslowe w prawie pracy

Weksel w prawie pracy może być bardzo silnym instrumentem dyscyplinującym pracownika. Nie zawsze jest on jednak legalny - w zasadzie można zabezpieczyć w ten sposób tylko roszczenia pracodawcy z tytułu wyrządzenia szkody pracowniczej.

Prawie 80 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem pracowników

79,4 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem do pracy chętnych i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników - wynika z ankiety Business Centre Club przeprowadzonej we wrześniu wśród pracodawców-członków BCC.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł

W przypadku sprzedaży wykorzystywanego w działalności gospodarczej poleasingowego samochodu może nie wystąpić przychód podatkowy. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Rozliczenie sprzedaży samochodu poleasingowego

W przypadku sprzedaży wykorzystywanego w działalności gospodarczej poleasingowego samochodu może nie wystąpić przychód podatkowy. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Co powinniśmy wiedzieć o rachunkach bankowych

Przez umowę rachunku bank zobowiązuje się względem konsumenta do przechowywania środków pieniężnych (przez czas oznaczony lub nie) oraz przeprowadzania rozliczeń na zlecenie klienta.

Podatnik ma 30 dni na wznowienie firmy

Zanim nastąpi wykreślenie z rejestru przedsiębiorców podmiotu, który zawiesił firmę, organ ewidencyjny lub sąd rejestrowy wezwie do złożenia wniosku o wznowienie działalności.

Nie zawsze można wystawić notę korygującą

Często zdarza się, że wystawiona już faktura zawiera błędy. Możliwe jest ich poprawienie, ale tylko według ściśle określonych zasad. Przepisy dopuszczają wystawienie faktury albo noty korygującej.

Kontrola PIP u przedsiębiorcy

Dokumentem upoważniającym inspektora do przeprowadzenia kontroli może być legitymacja służbowa. O swojej obecności na terenie zakładu pracy inspektor nie musi informować pracodawcy.

Dzięki płatnościom kartami przedsiębiorca może zwiększyć przychody i lojalność klientów

Klienci dokonujący transakcji kartami z reguły wykazują skłonność do nabywania większej ilości towarów. Przekłada się to na dochód punktu akceptującego. Przy tego typu płatnościach występuje także sporo usług dodatkowych.

Start inwestycji przyspieszy nawet o trzy miesiące

Przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć inwestycję tuż po złożeniu wniosku o dotację - wynika z nowych przepisów. Zmiany zaczną obowiązywać w Polsce najpóźniej od początku 2009 roku.

Skomplikowane procedury blokują odszkodowania

Obecnie urzędnik za wydanie błędnej decyzji nie ponosi praktycznie odpowiedzialności materialnej. Ma to zmienić ustawa o odpowiedzialności materialnej urzędników za szkody przez nich spowodowane.

Niemożliwe oszustwo na kasie

Nowojorscy restauratorzy oszukali fiskusa na 20 mln dol. dzięki programowi ZAPPER. W Polsce instalacja takich programów jest niemożliwa, kasy zabezpieczone są banderolą i plombą. Jakakolwiek ingerencja w kasę byłaby wykryta przez serwis lub fiskusa, co grozi wysoką karą.

Nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu

Nieodpłatne przekazanie usług czy towarów jest opodatkowane VAT tylko wtedy, gdy nie jest związane z prowadzoną działalnością.

Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę i przestój

Gdy praca zostanie wykonana wadliwie, to wynagrodzenie pracownika może zostać obniżone. Natomiast gdy pracownik nie pracował z uwagi na przestój, w niektórych przypadkach i tak otrzyma zapłatę.

Mazury dla przedsiębiorczych

W północno-wschodniej Polsce pierwsze konkursy o fundusze UE już się zakończyły. Spóźnialscy mają jeszcze szansę powalczyć o pieniądze na inwestycje w październiku 2008 oraz w 2009 roku.

Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców

Generalną zasadą, we wszystkich Regionalnych Programach Operacyjnych, w ramach których przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie jest to, że o środki UE można ubiegać się tylko na tzw. inwestycje początkowe (lub nowe inwestycje).

Kiedy nowa firma nie musi płacić zaliczek

Zamierzam założyć działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, iż przepisy dopuszczają możliwość niepłacenia przez cały rok zaliczek na podatek dochodowy. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z takiego rozwiązania?

W Belgii można zarejestrować firmę w okienku dla przedsiębiorców

Polak, zakładając działalność gospodarczą w Belgii, musi dopełnić takich samych formalności, jak obywatel tego kraju. Działalność gospodarcza dzieli się na handlową, rzemieślniczą i przemysłową.

Firmy wydadzą nawet 2 mld zł na wynajem aut

Na koniec roku firmy zajmujące się leasingiem operacyjnym mogą zarządzać 125 tys. aut firmowych. Przeciętnie 6,5 roku ma auto firmowe w Polsce; tam, gdzie leasing jest bardziej rozwinięty, to około 4,5 roku. Leasingiem operacyjnym mogą zainteresować się również instytucje rządowe, policja czy wojsko.

Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy

ZUS na wniosek przedsiębiorców wydaje pisemne interpretacje przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym. Nie wydaje ich natomiast w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Wniosek może dotyczyć istniejącego już stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Płatnik wystawi PIT-11 tylko na prośbę podatnika

Projekt nowelizacji ustawy o PIT zakłada, że płatnik będzie wystawiał w trakcie roku informację PIT-11 tylko na wniosek podatnika. Ułatwi to rozliczenie i płatnikom, i podatnikom.

Będzie łatwiej o pieniądze z PFRON

Najpóźniej od listopada tego roku niepełnosprawni przedsiębiorcy będą składać jeden formularz, aby otrzymać refundację opłaconych składek ZUS.

Powstanie lista firm łamiących prawa pracowników

Zamierza pan bardziej niż dotychczas propagować działania profilaktyczne zamiast represyjnych. Czy taka zmiana wizerunku inspektora pracy nie spowoduje, że pracodawcy łamiący prawo będą czuli się bezkarni?

Kontrola inspekcji pracy - obowiązki pracodawcy

Inspektorzy pracy kontrolują pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, a także legalności zatrudnienia.

Utrudnienia dla dużych firm starających się o pomoc z UE

Duże przedsiębiorstwa liczące na pomoc finansową ze środków unijnych będą musiały przekonać urzędników, że bez wsparcia nie uda im się zrealizować inwestycji. Eksperci ostrzegają, że to oznacza utrudnienia w uzyskaniu pieniędzy.

Kredyt studencki 2008/2009

W ciągu 10 lat banki udzieliły 304,1 tys. preferencyjnych kredytów studenckich. Ciągle jednak wielu studentów nie zdaje sobie sprawy z możliwości zaciągnięcia kredytu studenckiego, w którym część odsetek pokrywa państwo.

Jakim ubezpieczeniom podlegają wspólnicy spółek

Wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej czy jednoosobowej spółki z o.o. jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Jeśli działalność w ramach spółki stanowi dla niego jedyny tytuł do ubezpieczeń, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

Pijanemu pracownikowi można wymierzyć karę porządkową lub zwolnić go dyscyplinarnie

Jeżeli pracownik wykonuje swoje obowiązki pod wpływem alkoholu, pracodawca może ukarać go jedną z kar porządkowych. Może również wypowiedzieć mu z tego powodu umowę lub zwolnić z pracy nawet bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Drobne omyłki nie wyeliminują oferty

Firmy będą mogły kwestionować wybór niekonkurencyjnego trybu przy mniejszych zamówieniach.

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza.

Mniej błędów we wnioskach o dotacje

Coraz mniej firm odpada z wyścigu po unijne dotacje z powodu drobnych błędów przy wypełnianiu wniosków. Najsłabiej radzą sobie z nimi najmniejsi przedsiębiorcy.

Pełnomocnik złoży donos na podatnika za jego zgodą

Przyznanie się do przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, tzw. czynny żal, nie jest karane. Oprócz podatnika zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego może złożyć pełnomocnik. Na zawiadomienie składane przez pełnomocnika zgodę musi wyrazić podatnik.

Czy zatrzymany zadatek podlega VAT

Jesteśmy producentem stolarki okiennej. Na podstawie umów zawieranych z klientami pobieramy zadatek w wysokości 10% wartości zamówienia. Jeden z klientów po wpłaceniu zadatku wycofał się z transakcji. Jak należy rozliczyć otrzymany zadatek?

Firmy zapłacą wyższe odszkodowania za bezprawne zwolnienia

Pracownicy, którzy zostali bezprawnie lub bez uzasadnienia zwolnieni z pracy, będą mogli żądać od byłego pracodawcy odszkodowania cywilnego za poniesione z tego tytułu szkody.

Po zawieszeniu wykonywania działalności przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać składek

Od 20 września można zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od jednego miesiąca do dwóch lat. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tego uprawnienia, będą zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Kupując maszynę od przedsiębiorcy, można odpowiadać za jego zobowiązania podatkowe

Kupując od przedsiębiorcy niektóre składniki majątku związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej, możemy narazić się na odpowiedzialność za jego zobowiązania podatkowe. Aby tego uniknąć, warto pozyskać informacje o zaległościach podatkowych sprzedającego.

Firmom opłaca się utrudniać kontrole inspektorów

Prokuratura wnosi akty oskarżenia przeciw firmom tylko w 10 proc. spraw skierowanych do niej przez inspektorów pracy. Sądy orzekają niskie kary, choć górna granica sankcji to trzy lata pozbawienia wolności. Pracodawcy czują się bezkarni, bo ignorowanie wezwań inspektorów pracy nie jest przestępstwem.

Informacja o walnym zgromadzeniu w internecie zamiast w Monitorze

Strony internetowe spółek zastąpią Monitor Sądowy i Gospodarczy, wzmocnieniu ulegnie też pozycja prawna rad nadzorczych i akcjonariuszy mniejszościowych.

Nocna podróż skróci czas pracy kierowców

Jeśli kierowcy będą pracować zaledwie kilka minut między godz. 21 a 7 rano, ich czas pracy nie będzie mógł przekraczać 10 godzin w ciągu doby.

Jak pozyskać środki bez kredytu

Dla małych zachodnioeuropejskich przedsiębiorstw faktoring jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania działalności. Są szanse, żeby tak samo było w Polsce.

Potrzebna jest jedna ustawa o partnerstwie

Samorządowcy obawiają się, że przeszkodą w stosowaniu przepisów nowej ustawy o PPP będą rozwiązania nowej ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi.

REKLAMA