REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ponad 1 mld zł wydano na drogi lokalne

Blisko 1 mld złotych przekazany w 2009 roku samorządom pozwolił na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych w całej Polsce. Gminy i powiaty otrzymują corocznie dotacje z budżetu państwa w tej kwocie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011. MSWiA dokonuje podziału tych pieniędzy pomiędzy poszczególne województwa. Dodatkowo samorządy dokładają w każdym roku do inwestycji co najmniej 1 mld złotych.

Kary za spóźnione wypłaty odszkodowań z ubezpieczenia komunikacyjnego

Zgodnie z art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. Jeśli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania okazało się w tym terminie niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od złożenia zawiadomienia, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

Chat z Komisją Europejską

Konkursy unijne dotyczące walki z przemocą wobec kobiet, dzieci i młodzieży (Daphne III) oraz rozwoju społeczeństwa europejskiego (Prawa Podstawowe i Obywatelstwo) będą tematem chatu ze specjalistami z KE zaplanowanego na dziś (29 marca br.) w godz. 10.00-12.00. Do zadawania pytań on-line zaproszone są m.in. organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły wyższe oraz ośrodki badawcze zainteresowane pozyskaniem środków UE.

Co dalej ze spółdzielniami po zmianach w ustawie deregulacyjnej

Na początku marca br. Lewiatan otrzymał do konsultacji kolejną wersję projektu tzw. ustawy deregulacyjnej. W porównaniu z projektem z 12 października 2009 r., Ministerstwo Gospodarki usunęło z niego bez podania przyczyn w uzasadnieniu wiele z proponowanych wcześniej zmian w ustawach m.in.: Prawo spółdzielcze, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o grach i zakładach wzajemnych, ustawa o narodowym zasobie archiwalnym.

REKLAMA

Jak monitorować skuteczność kampanii linków sponsorowanych

Zamieszczenie reklamy w postaci linków sponsorowanych daje możliwość codziennego monitorowania efektów i skuteczności kampanii. Służą temu wskaźniki liczbowe, dostępne w obszarze panelu zarządzania kampaniami, dotyczące: ilości klików w reklamę, ilości wyświetleń tekstu, skuteczności kampanii w procentach, średniego kosztu za kliknięcie w reklamę oraz średniej pozycji, jaką wywalczyła reklama w rankingu reklam.

Będzie zakaz handlu w niedzielę?

Powraca temat zakazu handlu w niedzielę. Być może jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać ustawa regulująca tę kwestię.

Samozatrudnienie w Belgii

Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Belgii jest utrudnione ze względu na trzy oficjalne języki oraz podział kompetencyjny między urzędami federalnymi i regionalnymi.

Obowiązki formalne związane z zakładaniem firmy

Procedurę zakładania firmy należy rozpocząć od  wyboru rodzaju działalności, którą będziemy w przyszłości prowadzić oraz formy prawnej tej działalności. Jest to istotne, gdyż przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej należy zgłosić jej wpis do właściwego rejestru.

REKLAMA

Nie będzie odsetek, jeśli kontrola skarbowa trwa za długo

Jeśli kontrola prowadzona przez Urząd Kontroli Skarbowej będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy, za okres ten nie będą podatnikom naliczane odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, chyba że kontrola przedłuży się z winy podatnika - zdecydowali senatorowie.

Jak należy prowadzić ewidencję w salonie fryzjerskim

 Osoba fizyczna otworzyła salon fryzjerski. Jest czynnym podatnikiem VAT. Nie ma jeszcze obowiązku instalacji kasy rejestrującej, ponieważ nie przekroczyła obrotu 20 000 zł. W salonie świadczy usługi fryzjerskie. Jak ma ewidencjonować sprzedaż? Czy może wpisywać utargi w ewidencję sprzedaży, skoro podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzi biuro rachunkowe? Czy na podstawie dowodu wewnętrznego sporządzonego zgodnie z ewidencją sprzedaży biuro rachunkowe może daną sprzedaż przenieść do rejestru sprzedaży VAT? Czy taki sposób ewidencjonowania utargów ze świadczonych usług będzie prawidłowy?

Niewielkie zainteresowanie pracodawców pomocą związaną z kryzysem

Niewielkie jest zainteresowanie pomocą dla pracodawców z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz świadczeniem z Funduszu Pracy na szkolenia. Możliwość takiej pomocy daje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego.

Będą pieniądze na pomoc w założeniu firmy

W poniedziałek rozpoczyna się nabór wniosków na dofinansowanie projektów wspierających początkujących przedsiębiorców. Pieniądze mają być przeznaczone na uruchomienie i prowadzenie firmy - poinformowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Kary za przejazd ciężarówką drogą krajową bez opłat - konstytucyjne

Kary finansowe nakładane na przedsiębiorców wykonujących usługi transportowe samochodami o masie ponad 3,5 tony bez karty potwierdzającej uiszczenie opłat za przejazd drogami krajowym są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Niższe oprocentowanie kredytów inwestycjnych dla przedsiębiorców

Kredyty inwestycyjne mogą być tańsze dzięki Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI). Pozwoli to miesięcznie zaoszczędzić małym i średnim firmom kwoty, które pozwoliłyby im na zatrudnienie przynajmniej jednego pracownika. Dlaczego jednak nasze Banki starają się jednak, jak mogą, by zachować taką informację tylko dla siebie?

Co grozi za błędy lub brak zgłoszenia INTRASTAT?

Jeżeli organ administracji celnej wykryje błędy lub inne nieprawidłowości w zgłoszeniu INTRASTAT, może wezwać podmiot zobowiązany do złożenia wyjaśnień lub skorygowania zgłoszenia.

Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności ustawodawca w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej umieścił tzw. instytucję zawieszenia działalności gospodarczej, na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż zakończenie działalności, ponieważ przedsiębiorca może przeczekać okres gorszej koniunktury a następnie działalność odwiesić.

Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?

W ramach systemu INTRASTAT w Polsce rejestrowany jest przywóz i wywóz towarów, czyli obrót towarowy między Polską a pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Kiedy potrzebne są koncesje, zezwolenia, wpis do rejestru działalności regulowanej, licencje i uprawnienia zawodowe

Niestety nie każdą działalność gospodarczą można tak od razu rozpocząć bazując tylko na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Legalne podejmowanie i wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej jest możliwe dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, zezwolenia, licencji albo zgody. Czasem trzeba też wykazać się posiadaniem odpowiednich uprawnień zawodowych.

Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT

Importerzy i eksporterzy towarów z/do krajów UE powinni zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi INTRASTAT obowiązującymi od marca 2010 r.

Najczęstsze błędy w deklaracjach INTRASTAT

Podmioty importujące lub eksportujące towary pomiędzy krajami UE muszą wypełniać druki deklaracji INTRASTAT. Niestety popełniają przy tym błędy. Prezentujemy wskazówki ekspertów Ministerstwa Finansów, które elementy tych deklaracji rodzą największe problemy.

System INTRASTAT - czyli nie ma ceł ale trzeba informować o obrocie towarowym między krajami UE

Przedsiębiorcy dokonujący importu i eksportu towarów z krajami UE mają obowiązki informacyjne związane z funkcjonowaniem systemu INTRASTAT.

Zasady skutecznej korespondencji

Kształtowanie wizerunku firmy to proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Z reguły stosowane są różnego rodzaju działania promocyjne, które mają sprawić, że to właśnie my a nie konkurencja zostaniemy zauważeni i umocnimy swoją pozycję na rynku. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że jednym ze skuteczniejszych sposobów kreowania wizerunku jest umiejętne prowadzenie korespondencji handlowej.

Treść zapytania ofertowego

Chcesz szybko zorientować się na jakich dostawców lub kontrahentów możesz liczyć? Sformułuj zapytanie ofertowe - dokument, w którym zaprosisz potencjalnych dostawców lub kontrahentów do składania ofert na dostarczenie towarów lub usług.

Podpis w korespondencji handlowej

Równie ważny jak właściwe zaadresowanie pisma, jest podpis składany pod zwrotem kończącym list przy zachowaniu czterech odstępów. Jeżeli korespondencja nie jest zbyt obszerna wskazane jest podpisywanie listów odręcznie.

Układ treści dokumentu

Najistotniejszą częścią składową każdego pisma jest jego treść. Element ten zwykle rozplanowujemy w układzie blokowym lub w układzie z akapitem.

Zwroty grzecznościowe w korespondencji

W każdej korespondencji stosujemy zwroty grzecznościowe. Te rozpoczynające list, zazwyczaj umieszczone są pod adresem z podwójnym odstępem, jeżeli nie umieściliśmy wcześniej znaków powoławczych. W przeciwnym razie zwrot grzecznościowy znajdzie się pod znakami z tym samym odstępem.

Właściwe zaadresowanie korespondencji

Przystępując do napisania jakiegokolwiek pisma należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego właściwe zaadresowanie. Warto zapamiętać kilka elementów, które pomogą nam zrobić to właściwie.

Podziękowania dla sponsora

Podejmujesz działania z zakresu edukacji, polityki społecznej, a własne środki nie pozwalają Ci na realizację projektów? Warto poszukać sponsora, który pokryje część lub całość wydatków. Po otrzymaniu wsparcia nie zapomnij napisać listu z podziękowaniami dla darczyńcy. To jak je napiszesz, może zaważyć na tym, czy otrzymasz kolejne wsparcie w przyszłości.

Jakie są skutki zastosowania niedozwolonych klauzul umownych?

Umowy zawierane z konsumentem- mimo faktycznej silniejszej pozycji przedsiębiorcy, obarczone są pewnym ryzykiem. Klauzule, które w przypadku równorzędnych kontrahentów podlegałyby negocjacjom (i prawdopodobnie w ich wyniku by się nie ostały)- z uwagi na nieekwiwalentość świadczeń czy wyzysk- w przypadku konsumentów podlegają kontroli sądowej i UOKiK. Sąd może klauzule uchylić- a w skrajnych przypadkach orzec nieważność całej umowy.

Skróty klawiaturowe do GMaila

GMail – jeden z flagowych produktów Google dysponuje bardzo wygodnym interfejsem, dla wielu użytkowników lepszym niż klienci pocztowi typu Outlook Express. Jeśli również korzystamy z gmaila, poprzez przeglądarkę internetową warto poznać kilka skrótów, które przyspieszą poruszanie się po skrzynce, i umożliwią obsługę bez sięgania do myszki.

Eksport skrzynek (MS Outlook)

Jeśli nasza elektroniczna korespondencja ma dla nas jakąś wartość, to powinniśmy zadbać o jej systematyczną archiwizację. Pliki te przydadzą nam się w razie awarii komputera, czy przesiadki na nowszy sprzęt.

Poszukiwanie majątku przez komornika

Komornik nie podejmie egzekucji ze składników majątku dłużnika, które nie zostały wskazane we wniosku o wszczęcie egzekucji. Jednak wierzyciel, który nie dysponuje informacjami o majątku dłużnika może zlecić komornikowi poszukiwanie tego majątku za wynagrodzeniem.

Z kredytu podatkowego skorzystało zaledwie 14 podatników

W ciągu ośmiu lat obowiązywania przepisów o tzw. kredycie podatkowym ze zwolnienia tego odważyło się skorzystać zaledwie 14 podatników - wynika z informacji Ministerstwa Finansów. Zdaniem ekspertów, warunki ulgi są nie do przyjęcia dla firm.

Zbieg tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym

Gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, składka zdrowotna powinna być opłacana z każdego z tych tytułów odrębnie.

Refakturowanie ubezpieczenia leasingu jest zwolnione z VAT

Refakturowanie przez leasingodawcę ubezpieczenia przedmiotu leasingu na rzecz korzystającego jest zwolnione z VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Urzędnicy będą karani za błędne decyzje

Urzędnicy będą ponosić materialną odpowiedzialność za rażące błędy w podejmowanych decyzjach. Ma to na celu poprawę jakości ich pracy i obsługi obywateli i przedsiębiorców.

Czy za nieprzepracowaną godzinę z powodu zmiany czasu z zimowego na letni pracownikom przysługuje wynagrodzenie

 Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym czasu pracy na 3 zmiany (w godz. 6.00–14.00, 14.00–22.00 i 22.00–6.00). Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, która nastąpi 28 marca br., pracownikom tym należy wypłacić wynagrodzenie również za jedną nieprzepracowaną godzinę wynikającą z przesunięcia czasu z godz. 2.00 na godz. 3.00? Czy pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu przysługuje dodatek za pracę w nocy za 7 czy 8 godzin? Pora nocna w zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00.

Urzędnicze piekło firm

Rośnie liczba przedsiębiorstw, którym w wyniku błędów organów państwa grozi upadłość, alarmuje "Rzeczpospolita". Dramat dotyczy setek osób: przedsiębiorców, ich rodzin, pracowników czy wspólników.

1/3 małych i średnich firm kierowana jest przez kobiety

Około 34 proc. małych i średnich przedsiębiorstw zarządzane jest przez kobiety - powiedziała prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Adamczak. Dodała, że kobiety zgłaszają ok. 15 proc. wynalazków.

83 proc. firm nie chce inwestować w Polsce Wschodniej

83 proc. firm nie jest zainteresowanych w najbliższych dwóch latach rozpoczęciem inwestycji w regionie Polski Wschodniej. Takie plany ma 5 proc. przedsiębiorców, głównie z sektora usług nowoczesnych - wynika z badania przedstawionego w przez PAIiIZ.

Przewodnik internetowy cz. III

W Internecie wbrew pozorom bardzo łatwo się zgubić. Codziennie powstają tysiące nowych witryn i lepszych lub gorszych pomysłów chcących zwrócić naszą uwagę. Aby nie tracić niepotrzebnie czasu warto zbudować własną bazę najbardziej użytecznych stron. Zapraszamy do trzeciej części przewodnika internetowego.

Przewodnik internetowy cz.II

W Internecie wbrew pozorom bardzo łatwo się zgubić. Codziennie powstają tysiące nowych witryn i lepszych lub gorszych pomysłów chcących zwrócić naszą uwagę. Aby nie tracić niepotrzebnie czasu warto zbudować własną bazę najbardziej użytecznych stron. Zapraszamy do drugiej części przewodnika internetowego.

Przewodnik internetowy cz. I

W Internecie wbrew pozorom bardzo łatwo się zgubić. Codziennie powstają tysiące nowych witryn i lepszych lub gorszych pomysłów chcących zwrócić naszą uwagę. Aby nie tracić niepotrzebnie czasu warto zbudować własną bazę najbardziej użytecznych stron. Oto kilka sposobów i propozycji ciekawych miejsc w sieci.

Na czym polega ochrona własności?

Własność jako podstawowe prawo rzeczowe, dające właścicielowi swobodę korzystania z rzeczy i rozporządzania nią z pominięciem osób trzecich (ograniczoną w przypadkach określonych w drodze ustawy) korzysta z szerokiej ochrony. Ochrona własności zagwarantowana jest w Konstytucji (art. 21 i 64). Wynikające z niej szczegółowe uprawnienia właściciela w stosunku do osób naruszających jego własność zapewnione są także dość szeroko w kodeksie cywilnym. Najważniejsze z nich to roszczenie windykacyjne i roszczenie negatoryjne.

Ile czasu poświęcamy w pracy na sprawy prywatne

Buszowanie w sieci, rozmowy ze znajomymi prowadzone przy użyciu komunikatorów internetowych lub portali społecznościowych. To tylko niektóre ze sposobów, w jaki pracownik może wykorzystywać czas pracy na swoje potrzeby.

Finansowanie wierzycielskie

Wspólnik (akcjonariusz), który chce wyposażyć spółkę w środki finansowe niezbędne do jej funkcjonowania, może wybrać pomiędzy wniesieniem określonej wysokości wkładów na powiększenie kapitału zakładowego spółki, wniesieniem dopłat a udzieleniem spółce pożyczki.

Czy można odliczyć VAT z faktury z zawyżoną stawką i kwotą podatku

Jeden z pracowników przyniósł fakturę na okulary korekcyjne – ze stawką 22%. Według nas jest to błędna stawka, jednak optyk nie chce jej skorygować. Czy możemy odliczyć VAT z takiej faktury? Faktura jest płacona przez naszą firmę.

Będzie można łatwiej założyć żłobek

Dopiero na następnym posiedzeniu rząd zdecyduje, jak będą zorganizowane nowe formy opieki nad dziećmi.

Papierowe dokumenty akcyzowe zastąpi system elektroniczny

Oparte na papierowych dokumentach rozwiązania dotyczące przemieszczania towarów z zastosowaniem zawieszania poboru akcyzy zastąpi nowoczesny system teleinformatyczny - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o akcyzie.

Firmy będą odmawiać urlopów na naukę?

Od 11 kwietnia pracownicy i pracodawcy będą mogli samodzielnie ustalać zasady kierowania pracowników na szkolenia czy studia. Może się okazać, że przedsiębiorcy zaczną odmawiać pracownikom urlopów na naukę, a podwładni zaczną rezygnować ze studiów.

REKLAMA