| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo prasowe > Informacja publiczna przetworzona

Informacja publiczna przetworzona

Ustawodawca nie zawarł żadnej legalnej definicji informacji przetworzonej w ustawie o dostępie do informacji publicznej (dalej u.d.i.p.), ale na temat tej kwestii często wypowiadały się w swoich orzeczeniach Sądy Administracyjne.

Zgodnie z orzecznictwem, informacją przetworzoną jest taka gotowa informacja (dokument), którą na dzień złożenia wniosku, podmiot zobowiązany do udzielenia informacji publicznej nie dysponuje. Do udostępniania informacji publicznej przetworzonej po stronie podmiotu zobowiązanego podjęte muszą być pewne dodatkowe czynności, które w szczególności polegają na sięgnięciu np. do dokumentacji źródłowej.

Dodatkowo stworzenie, dostarczenie informacji przetworzonej będzie niewątpliwie wymagało intelektualnego zaangażowania się pracowników zobowiązanego urzędu przygotowujących informację.

Podsumowując więc, można by pokusić się o stworzenie definicji informacji publicznej przetworzonej, którą będzie każda informacja publiczna, wymagająca:

  • dokonania stosownych analiz,
  • dokonania stosownych obliczeń, 
  • dokonania zestawień statystycznych połączony z zaangażowaniem w ich pozyskanie określonych środków osobowych i finansowych.

Zobacz też: Informacja publiczna i dziennikarskie prawo do informacji

Fakt wnioskowania o informację publiczną przetworzoną (np. w postaci specjalnie przygotowanego dokumentu, obliczeń, analiz, opisu spraw i innych), ma szczególnie doniosłe konsekwencje dla wnioskodawcy.

Takie działanie rodzi bowiem po jego stronie konieczność uprawdopodobnienia tzw. szczególnej istotności dla interesu publicznego.

Ważne jest, iż wnioskodawca na etapie składania wniosku nie musi wiedzieć, że żądana przez niego informacja ma status informacji publicznej przetworzonej, niemniej jednak po wezwaniu go przez zobowiązany organ do przedstawienia szczególnej istotności dla interesu publicznego winien to uczynić, więc a contrario jeśli wnioskodawca nie wykaże kwestii istotności szczególnej dla interesu publicznego organ zobowiązany ma prawo odmówić mu udostępnienia takiej informacji.

Odmowa dostępu do informacji przetworzonej na tej podstawie nosi zatem wyraźne cechy uznaniowości.

Ma to stanowić swego rodzaju ochronę podmiotów obowiązanych do udostępniania informacji publicznej przed zalewem wniosków (co za tym idzie sparaliżowania pracy takich podmiotów) od osób prywatnych, które dotyczą udostępnienia informacji przetworzonej.

Porównaj: Podmioty zobowiązane do udzielania informacji publicznej

Należy równocześnie podkreślić, że odmowa udzielenia informacji przetworzonej nie jest jednoznaczna z odmową udzielenia informacji w ogóle bowiem zgodnie z u.d.i.p. w przypadku informacji publicznej nie mającej charakteru przetworzonej wnioskodawca nie ma obowiązku uzasadniania, że dostęp do informacji, o którą się zwraca, leży w interesie publicznym, a organ zobowiązany nie może od niego tego żądać.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »