reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo prasowe > Informacja publiczna przetworzona

Informacja publiczna przetworzona

Ustawodawca nie zawarł żadnej legalnej definicji informacji przetworzonej w ustawie o dostępie do informacji publicznej (dalej u.d.i.p.), ale na temat tej kwestii często wypowiadały się w swoich orzeczeniach Sądy Administracyjne.

Zgodnie z orzecznictwem, informacją przetworzoną jest taka gotowa informacja (dokument), którą na dzień złożenia wniosku, podmiot zobowiązany do udzielenia informacji publicznej nie dysponuje. Do udostępniania informacji publicznej przetworzonej po stronie podmiotu zobowiązanego podjęte muszą być pewne dodatkowe czynności, które w szczególności polegają na sięgnięciu np. do dokumentacji źródłowej.

Dodatkowo stworzenie, dostarczenie informacji przetworzonej będzie niewątpliwie wymagało intelektualnego zaangażowania się pracowników zobowiązanego urzędu przygotowujących informację.

Podsumowując więc, można by pokusić się o stworzenie definicji informacji publicznej przetworzonej, którą będzie każda informacja publiczna, wymagająca:

  • dokonania stosownych analiz,
  • dokonania stosownych obliczeń, 
  • dokonania zestawień statystycznych połączony z zaangażowaniem w ich pozyskanie określonych środków osobowych i finansowych.

Zobacz też: Informacja publiczna i dziennikarskie prawo do informacji

Fakt wnioskowania o informację publiczną przetworzoną (np. w postaci specjalnie przygotowanego dokumentu, obliczeń, analiz, opisu spraw i innych), ma szczególnie doniosłe konsekwencje dla wnioskodawcy.

Takie działanie rodzi bowiem po jego stronie konieczność uprawdopodobnienia tzw. szczególnej istotności dla interesu publicznego.

Ważne jest, iż wnioskodawca na etapie składania wniosku nie musi wiedzieć, że żądana przez niego informacja ma status informacji publicznej przetworzonej, niemniej jednak po wezwaniu go przez zobowiązany organ do przedstawienia szczególnej istotności dla interesu publicznego winien to uczynić, więc a contrario jeśli wnioskodawca nie wykaże kwestii istotności szczególnej dla interesu publicznego organ zobowiązany ma prawo odmówić mu udostępnienia takiej informacji.

Odmowa dostępu do informacji przetworzonej na tej podstawie nosi zatem wyraźne cechy uznaniowości.

Ma to stanowić swego rodzaju ochronę podmiotów obowiązanych do udostępniania informacji publicznej przed zalewem wniosków (co za tym idzie sparaliżowania pracy takich podmiotów) od osób prywatnych, które dotyczą udostępnienia informacji przetworzonej.

Porównaj: Podmioty zobowiązane do udzielania informacji publicznej

Należy równocześnie podkreślić, że odmowa udzielenia informacji przetworzonej nie jest jednoznaczna z odmową udzielenia informacji w ogóle bowiem zgodnie z u.d.i.p. w przypadku informacji publicznej nie mającej charakteru przetworzonej wnioskodawca nie ma obowiązku uzasadniania, że dostęp do informacji, o którą się zwraca, leży w interesie publicznym, a organ zobowiązany nie może od niego tego żądać.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dostęp do przetworzonej informacij publicznej.
Dostęp do przetworzonej informacij publicznej.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama