Prosta informacja prasowa a prawo autorskie
REKLAMA
REKLAMA
Nie każdy utwór jest objęty ochroną prawa autorskiego
Polski ustawodawca uznał, iż pewne kategorie utworów, ze względu na potrzebę swobody rozpowszechniania nie powinny podlegać ochronie z tytułu prawa autorskiego. W art. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wskazano na cztery rodzaje takich utworów:
1) Akty urzędowe i ich urzędowe projekty;
2) Urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
3) Opublikowane opisy patentowe i ochronne;
4) Proste informacje prasowe.
REKLAMA
Przy czym zaznaczyć , że przepis ten jako lex specialis nie podlega w żadnym razie interpretacji rozszerzającej per analogiam.
Porównaj: Co nie jest objęte prawem autorskim?
„Prasa” oraz „prosta informacja prasowa"
REKLAMA
Według art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. 84, Nr. 5, poz. 24 ze zm.) prasa oznacza „publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele - i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską”.
Brak jest natomiast ustawowego dookreślenia pojęcia „prostych informacji prasowych”. Informacji tego rodzaju nie definiuje prawo prasowe, choć w regulującym sprostowania i odpowiedzi art. 32 tej ustawy mowa jest o prostej zapowiedzi polemiki lub wyjaśnień. Odpowiedzieć należy, iż na potrzeby i użytek praktyki proste informacje prasowe kojarzone są najczęściej z serwisami agencyjnymi, zawierającymi lapidarne, krótkie informacje o bieżących wydarzeniach.
Prosta informacja prasowa jak się wydaje dotyczyć może jedynie podstawowego efektu pracy dziennikarza, powinna być pozbawiona komentarza i oceny.
Zobacz: Dzierżawa praw autorskich - porada
W doktrynie do takich prostych informacji z pewnością zalicza się m.in.:
- kroniki policyjne,
- notowania giełd i walut,
- programy stacji telewizyjnych,
- repertuary kin i teatralne,
- zwięzłe dane dotyczące pogody,
- krótkie ogłoszenia prasowe.
Z tego typu tekstów – co wynika z art. 4 prawa autorskiego - można więc korzystać bez narażenia się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia praw autorskich.
REKLAMA
REKLAMA