Kiedy przedawniają się roszczenia w prawie autorskim?
REKLAMA
REKLAMA
Istotą przedawnienia jest to, że po upływie określonego czasu nie można skutecznie dochodzić spełnienia roszczenia przed sądem. Roszczenie to nie wygasa, a staje się zobowiązaniem naturalnym, które może zostać dobrowolnie spełnione. Jednak osoba, która spełni przedawnione roszczenie nie może domagać się jego zwrotu.
REKLAMA
Przedawnienie roszczeń w prawie autorskim dotyczy roszczeń majątkowych z tytułu naruszenia praw osobistych i majątkowych twórcy.
Zobacz: Dzierżawa praw autorskich - porada
REKLAMA
Czas, po którym roszczenia majątkowe się przedawniają jest uregulowany w art.118 k.c., jest to związane z cywilnoprawną ochroną praw autorskich. Roszczenia z reguły przedawniają się po upływie dziesięciu lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Jednak roszczenia o świadczenia okresowe oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się z upływem lat trzech.
Terminy te różnią się ze względu na podmiot, któremu przysługuje roszczenie. Tak więc jeżeli z roszczeniami występuje sam autor to przysługuje mu dziesięcioletni termin przedawnienia. Natomiast jeśli z roszczeniami występuje inny podmiot, który prowadzi działalności gospodarczą to okres przedawnienia wynosi trzy lata. Działalność gospodarczą zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej prowadzi przykładowo producent, wydawnictwo, wytwórnia firmowa, spółka autorska. Kwestia dyskusyjna pojawia się, gdy roszczenia wysuwają organizacje zbiorowego zarządzania. W tym przypadku okres przedawnienia wynosi trzy lata. Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2007 roku stwierdził, że organizacje te prowadzą działalność gospodarczą.
Zobacz serwis: Prawo autorskie
Do przedawnienia roszczeń w prawie autorskim stosuje się odpowiednio art. 117 i następne k.c. regulujące tą kwestię.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.