| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Ochrona praw twórcy > Kiedy przedawniają się roszczenia w prawie autorskim?

Kiedy przedawniają się roszczenia w prawie autorskim?

Roszczenia majątkowe wynikające z naruszenia autorskich praw osobistych oraz autorskich praw majątkowych przedawniają się zgodnie z Kodeksem cywilnym po upływie lat dziesięciu lub trzech.

Istotą przedawnienia jest to, że po upływie określonego czasu nie można skutecznie dochodzić spełnienia roszczenia przed sądem. Roszczenie to nie wygasa, a staje się zobowiązaniem naturalnym, które może zostać dobrowolnie spełnione. Jednak osoba, która spełni przedawnione roszczenie nie może domagać się jego zwrotu.

Przedawnienie roszczeń w prawie autorskim dotyczy roszczeń majątkowych z tytułu naruszenia praw osobistych i majątkowych twórcy.

Zobacz: Dzierżawa praw autorskich - porada

Czas, po którym roszczenia majątkowe się przedawniają jest uregulowany w art.118 k.c., jest to związane z cywilnoprawną ochroną praw autorskich. Roszczenia z reguły przedawniają się po upływie dziesięciu lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Jednak roszczenia o świadczenia okresowe oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się z upływem lat trzech.

Terminy te różnią się ze względu na podmiot, któremu przysługuje roszczenie. Tak więc jeżeli z roszczeniami występuje sam autor to przysługuje mu dziesięcioletni termin przedawnienia. Natomiast jeśli z roszczeniami występuje inny podmiot, który prowadzi działalności gospodarczą to okres przedawnienia wynosi trzy lata. Działalność gospodarczą zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej prowadzi przykładowo producent, wydawnictwo, wytwórnia firmowa, spółka autorska. Kwestia dyskusyjna pojawia się, gdy roszczenia wysuwają organizacje zbiorowego zarządzania. W tym przypadku okres przedawnienia wynosi trzy lata. Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2007 roku stwierdził, że organizacje te prowadzą działalność gospodarczą.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Do przedawnienia roszczeń w prawie autorskim stosuje się odpowiednio art. 117 i następne k.c. regulujące tą kwestię.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do przedawnienia roszczeń w prawie autorskim stosuje się odpowiednio art. 117 i następne k.c. regulujące tą kwestię.
Do przedawnienia roszczeń w prawie autorskim stosuje się odpowiednio art. 117 i następne k.c. regulujące tą kwestię.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »