Zmiany w prawie prasowym 2017/2018
REKLAMA
REKLAMA
Gdy ustawa wejdzie w życie brak autoryzacji będzie wykroczeniem zagrożonym karą grzywny, a nie, jak obecnie, przestępstwem.
REKLAMA
Tak samo jak do tej pory dziennikarz nie będzie musiał dawać tekstu do autoryzacji jeżeli rozmówca nie zgłosi chęci skorzystania z tego prawa. Ważna zmiana dotyczy jednak tego, że dziennikarz o takiej możliwości będzie musiał rozmówcę poinformować. Osoba, która chce autoryzować tekst będzie zaś musiała zgłosić to żądanie niezwłocznie po udzieleniu tej informacji. W takim przypadku dziennikarz nie może odmówić rozmówcy wglądu w tekst oraz jego ewentualnej zmiany (tyczy się to jednak wyłącznie jego własnych, dosłownie cytowanych wypowiedzi).
POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej
REKLAMA
Niezwykle istotne jest wprowadzenie ograniczenia czasowego na przeprowadzenie autoryzacji. Rozmówca ma mieć na to 6 godzin od momentu otrzymania tekstu (w przypadku wypowiedzi dla dziennika), w przypadku czasopism mają to być 24 godziny. W dobie szybkości informacji jest to zmiana niezbędna, nie pozwalająca niepotrzebnie opóźniać publikacji. Ponadto, nowela ma zapewnić dziennikarzowi możliwość niewykonania polecenia służbowego jeśli publikacja tekstu będzie złamaniem zasad etyki zawodowej. Dziennikarz będzie także mógł odmówić publikacji materiału jeśli uzna, że zmiany wypaczają jego sens.
Obowiązek autoryzacji dotyczy dosłownie cytowanej wypowiedzi. Autoryzacji nie podlegają zaś wypowiedzi opublikowane, a także zgodnie z nowelą wypowiedzi wygłoszone publicznie, np. podczas konferencji prasowej.
Konieczność nowelizacji ustawy o prawie prasowym wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Wizerkaniuk przeciwko Polsce (skarga 18990/05) z 5 lipca 2011 r. Dziennikarz opublikował w „Gazecie Kościańskiej" wywiad opatrzony zdjęciem posła bez jego wyraźnej zgody. Postępowanie przeciwko dziennikarzowi zostało warunkowo umorzone na rok, ale został zobowiązany do zapłaty 1000 zł na cel społeczny. Trybunał w Strasburgu jednogłośnie orzekł, że doszło do naruszenia art. 10 Konwencji, gwarantującego swobodę wypowiedzi.
Zobacz: Prawo autorskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.