Kumulatywne zastosowanie przepisów prawa prasowego i prawa cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
Według poglądu SN osoba zainteresowana według art. 31 pr. pras. ma prawo do wyrażania swojego stanowiska w wypadku braku akceptacji treści publikacji prasowej nierzetelnej. Przedmiotowe treści mogą stanowić naruszenie dóbr osobistych wskazanych w art. 23 kc, których ochrona następuje zarówno na gruncie prawa prasowego jak i także cywilnego.
REKLAMA
Wzajemna relacja przepisów prawa prasowego i kodeksu cywilnego odnosi się do kumulatywnego zbiegu przepisów, z uwagi na co jest możliwe kumulatywne lub alternatywne stosowanie form ochrony uwzględnionych w przepisach w/w ustaw (wyrok SN z dnia 27 marzec 2003 r. V CKN 4/01).
Warto jednak pamiętać, iż środki ochrony muszą być adekwatne do dokonanego naruszenia oraz uwzględniać całokształt okoliczności sprawy.
Polecamy: Rzetelność dziennikarska, a naruszenie dóbr osobistych
REKLAMA
Stosowany jako roszczenie ewentualne lub kumulatywnie z przepisami prawa prasowego - art. 24 par. 1 kc - ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny - przewiduje między innymi możliwość odwołania, sprostowania, przeproszenia, które może być zamieszczone w prasie fachowej jak i prasie powszechnej.
Nie oznacza to jednak, iż w określonej sytuacji wystarczające do zrekompensowanie doznanego naruszenia nie będzie samo oświadczenie skierowane do poszkodowanego. Najistotniejsze przy dochodzeniu praw na podstawie art. 24 par. 1 kc jest dochowanie należytej staranności przy określaniu granic podejmowanej ochrony, tzn. iż działanie poszkodowanego powinno być rzeczowe, wyważone i obiektywne.
Polecamy: Forma odmowy udzielenia informacji publicznej
Nadto, użyte sformułowania muszą posiadać odpowiednia formę i nie mogą zawierać obraźliwych dla drugiej strony treści.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.