reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo prasowe > Kumulatywne zastosowanie przepisów prawa prasowego i prawa cywilnego

Kumulatywne zastosowanie przepisów prawa prasowego i prawa cywilnego

Czy istnieje możliwość kumulatywnego zastosowania przepisów prawa prasowego i cywilnego celem ochrony dóbr osobistych przez osobę wymienioną w art. 31 prawa prasowego?

Według poglądu SN osoba zainteresowana według art. 31 pr. pras. ma prawo do wyrażania swojego stanowiska w wypadku braku akceptacji treści publikacji prasowej nierzetelnej. Przedmiotowe treści mogą stanowić naruszenie dóbr osobistych wskazanych w art. 23 kc, których ochrona następuje zarówno na gruncie prawa prasowego jak i także cywilnego.

Wzajemna relacja przepisów prawa prasowego i kodeksu cywilnego odnosi się do kumulatywnego zbiegu przepisów, z uwagi na co jest możliwe kumulatywne lub alternatywne stosowanie form ochrony uwzględnionych w przepisach w/w ustaw (wyrok SN z dnia 27 marzec 2003 r. V CKN 4/01).

Warto jednak pamiętać, iż środki ochrony muszą być adekwatne do dokonanego naruszenia oraz uwzględniać całokształt okoliczności sprawy.

Polecamy: Rzetelność dziennikarska, a naruszenie dóbr osobistych

Stosowany jako roszczenie ewentualne lub kumulatywnie z przepisami prawa prasowego - art. 24 par. 1 kc - ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny - przewiduje między innymi możliwość odwołania, sprostowania, przeproszenia, które może być zamieszczone w prasie fachowej jak i prasie powszechnej.

Nie oznacza to jednak, iż w określonej sytuacji wystarczające do zrekompensowanie doznanego naruszenia nie będzie samo oświadczenie skierowane do poszkodowanego. Najistotniejsze przy dochodzeniu praw na podstawie art. 24 par. 1 kc jest dochowanie należytej staranności przy określaniu granic podejmowanej ochrony, tzn. iż działanie poszkodowanego powinno być rzeczowe, wyważone i obiektywne.

Polecamy: Forma odmowy udzielenia informacji publicznej

Nadto, użyte sformułowania muszą  posiadać odpowiednia formę  i nie mogą zawierać obraźliwych dla drugiej strony treści.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama