reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo prasowe > Rzetelność dziennikarska, a naruszenie dóbr osobistych

Rzetelność dziennikarska, a naruszenie dóbr osobistych

Zagadnienie rzetelności dziennikarskiej łączy się ze starannością zawodową dziennikarza. Zaniedbanie obowiązku należytej staranności i rzetelności zawodowej stanowić może podstawę pociągnięcia dziennikarza do odpowiedzialności zawodowej lub cywilnej.

Natomiast w takim przypadku jego postępowanie mieszczące się lub wychodzące poza wzorzec należytej staranności dziennikarskiej, warunkować będzie przypisanie mu winy lub bezprawności działania. 

Prawa i obowiązki dziennikarza

Prawa i obowiązki dziennikarza, w tym także obowiązek związany z rzetelnością regulowany jest w art. 10 prawa prasowego (dalej pr. pr.), który mówi, iż zadaniem dziennikarza jest służba społeczeństwu i państwu. Dziennikarz ma obowiązek działania zgadnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego, w granicach określonych przepisami prawa. Zgodnie natomiast z art. 12 pr. pr. dziennikarz jest obowiązany:
1) zachować szczególna staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło,
2) chronić dobra osobiste, a ponadto interesy działających w dobrej wierze informatorów i innych osób, które okazują mu zaufanie,
3) dbać o poprawność języka i unikać używania wulgaryzmów.

Podczas analizy praw i obowiązków dziennikarz istotne jest zagadnienie prawdziwości informacji. Jeżeli dziennikarz poda informację nieprawdziwą, ale z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności, to wyłączona zastaje bezprawność jego działania.

Zapoznaj się z serwisem: Odszkodowania

Dobra osobiste

Ochrona dóbr osobistych przysługuje jedynie przed działaniem bezprawnym. Należy więc wykazać, że bezprawne działanie dziennikarza polegało np. na naruszeniu art. 12 pr. pr., tj. na niezachowaniu szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, naruszeniu art. 10 powołanej ustawy, tj. działaniu niezgodnym z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego. 

Polecamy: Pracownik jako twórca

W sprawie o naruszenie dóbr osobistych bezprawność wypowiedzi naruszających dobre imię nie zostaje uchylona przez powołanie się pozwanego na hipotezy naukowe i działanie w zamiarze ochrony interesu publicznego, lecz jedynie przez dowód, że publikowane twierdzenia, informacje są prawdziwe i nie naruszają dobrego imienia. Przyjmuje się natomiast, że bezprawne jest każde działanie sprzeczne z normami prawnymi, a nawet z porządkiem prawnym i zasadami współżycia społecznego. 

Zaznaczyć także należy, że działanie dziennikarza zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 12 ust. 1 pr. pr., tj. z zachowaniem szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu oraz wykorzystywaniu materiałów prasowych nie może odebrać prawa do, opartego na art. 24 § 1 kodeksu cywilnego, sprostowania nieprawdziwych, naruszających cześć zarzutów. Ochrona polegająca na usunięciu skutków naruszenia dobra osobistego poprzez sprostowanie nieprawdziwych, naruszających cześć zarzutów, nie zależy od winy naruszającego ( wyrok SN z 10 września 1999 roku, sygn. III CKN 939/98).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli dziennikarz poda informację nieprawdziwą, ale z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności, to wyłączona zastaje bezprawność jego działania.
Jeżeli dziennikarz poda informację nieprawdziwą, ale z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności, to wyłączona zastaje bezprawność jego działania.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama