Sklep spożywczy - lokal
REKLAMA
REKLAMA
Tańszym rozwiązaniem będzie niewątpliwie otwarcie sklepu spożywczego we własnym lokalu. Mając taki lokal możemy automatycznie liczyć na większe zyski co miesiąc (nie płacimy czynszu za wynajem). Niestety tylko nieliczni mogą mieć taką szansę, w większości przypadków sklepy są otwierane w wynajętych lokalach.
REKLAMA
Szukając lokalu na sklep spożywczy zwróćmy uwagę na jego lokalizację. Dobrze jeśli będzie w ruchliwym miejscu, przecinających się szlakach codziennej drogi do pracy, do domu mieszkańców. Wskazane jest aby była możliwość swobodnego zaparkowania w jego pobliżu chociaż dwóch, trzech samochodów.
REKLAMA
Lokal, w którym zamierzasz otworzyć sklep spożywczy, musi być tzw. lokalem użytkowym, tzn. powinien posiadać wymagane decyzje administracyjne (kwestie te reguluje Prawo budowlane) – decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania.
Pomieszczenia, w których znajduje się żywność muszą być utrzymane w czystości i zachowane w dobrym stanie technicznym. Wyposażenie, wystrój, konstrukcja, rozmieszczenie pomieszczeń musi być takie aby umożliwić odpowiednie ich czyszczenie i dezynfekcję, zapobiegać lub ograniczyć do minimum dostawanie się zanieczyszczeń z powietrza, chronić przed gromadzeniem się brudu, kontaktem z materiałami toksycznymi, zapewnić przechowywanie środków spożywczych we właściwej temperaturze.
Należy zapewnić odpowiednia liczbę umywalek z ciepłą i zimną bieżącą wodą do mycia rąk, zaopatrzone w środki do mycia rąk i higienicznego ich suszenia. W miarę potrzeby należy stworzyć takie warunki, aby stanowiska do mycia żywności były oddzielone od umywalek.
Pomieszczenia sklepu muszą posiadać odpowiednie systemy wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, wykluczającej przepływ powietrza z zanieczyszczonego do obszarów czystych. Odpowiednią wentylację powinny posiadać również wszelkie węzły sanitarne.
Polecamy: Jak założyć aptekę
Pomieszczenia, w których jest wprowadzana do obrotu żywność muszą posiadać odpowiednie naturalne lub sztuczne oświetlenie. Urządzenia kanalizacyjne muszą być tak zaprojektowane i skonstruowane aby unikać ryzyka zanieczyszczenia.
Środki czyszczące i odkażające nie mogą być przechowywane w miejscach, gdzie trzymana jest żywność. Wszelkie przedmioty, sprzęt, instalacje będące w kontakcie z żywnością muszą być instalowane i skonstruowane z takich materiałów i w taki sposób aby pozwolić na odpowiednie ich czyszczenie i otaczającego je obszaru oraz aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia.
Polecamy: Jak założyć biuro podróży
Wyposażenie
Aby otworzyć sklep spożywczy niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie lokalu. Konieczny będzie zakup:
- stanowiska kasowego (ceny od ok. 2 do 3 tys. zł) (w przypadku dużego sklepu boksu kasowego – od ok. 6 do 13 tys. zł),
- koszyków sklepowych (wózków),
- regałów sklepowych,
- regałów magazynowych i urządzeń chłodniczych (takich jak: szafy chłodnicze, regały chłodnicze, lady chłodnicze, zamrażarki – ceny wahają się od ok. 3 do ok. 8 tys. zł)
- innych mebli sklepowych jak np. regały na pieczywo, regały i wyspy na warzywa i owoce, lady sklepowe, ewentualnie regały cukiernicze.
Ponadto niezbędne będą takie sprzęty jak krajalnice czy wagi.
Przykłady dostawców sprzętów sklepowych:
www.wanzl.pl
www.norco.pl
www.dlasklepu.pl
www.trapez-sc.pl
www.jaro.home.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.