reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Sklep spożywczy > Sklep spożywczy - lokal

Sklep spożywczy - lokal

Do otwarcia sklepu spożywczego wystarczy już lokal o powierzchni 50 m2. Będzie to powierzchnia wystarczająca do otwarcia małego sklepu spożywczego. Oczywiście każda większa powierzchnia lokalu daje automatycznie szersze możliwości prowadzenia tego typu sklepu.

Tańszym rozwiązaniem będzie niewątpliwie otwarcie sklepu spożywczego we własnym lokalu. Mając taki lokal możemy automatycznie liczyć na większe zyski co miesiąc (nie płacimy czynszu za wynajem). Niestety tylko nieliczni mogą mieć taką szansę, w większości przypadków sklepy są otwierane w wynajętych lokalach. 

Szukając lokalu na sklep spożywczy zwróćmy uwagę na jego lokalizację. Dobrze jeśli będzie w ruchliwym miejscu, przecinających się szlakach codziennej drogi do pracy, do domu mieszkańców. Wskazane jest aby była możliwość swobodnego zaparkowania w jego pobliżu chociaż dwóch, trzech samochodów.

Lokal, w którym zamierzasz otworzyć sklep spożywczy, musi być tzw. lokalem użytkowym, tzn. powinien posiadać wymagane decyzje administracyjne (kwestie te reguluje Prawo budowlane) – decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania.

Pomieszczenia, w których znajduje się żywność muszą być utrzymane w czystości i zachowane w dobrym stanie technicznym. Wyposażenie, wystrój, konstrukcja, rozmieszczenie pomieszczeń musi być takie aby umożliwić odpowiednie ich czyszczenie i dezynfekcję, zapobiegać lub ograniczyć do minimum dostawanie się zanieczyszczeń z powietrza, chronić przed gromadzeniem się brudu, kontaktem z materiałami toksycznymi, zapewnić przechowywanie środków spożywczych we właściwej temperaturze.

Należy zapewnić odpowiednia liczbę umywalek z ciepłą i zimną bieżącą wodą do mycia rąk, zaopatrzone w środki do mycia rąk i higienicznego ich suszenia. W miarę potrzeby należy stworzyć takie warunki, aby stanowiska do mycia żywności były oddzielone od umywalek. 

Pomieszczenia sklepu muszą posiadać odpowiednie systemy wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, wykluczającej przepływ powietrza z zanieczyszczonego do obszarów czystych. Odpowiednią wentylację powinny posiadać również wszelkie węzły sanitarne.

Polecamy: Jak założyć aptekę

Pomieszczenia, w których jest wprowadzana do obrotu żywność muszą posiadać odpowiednie naturalne lub sztuczne oświetlenie. Urządzenia kanalizacyjne muszą być tak zaprojektowane i skonstruowane aby unikać ryzyka zanieczyszczenia.

Środki czyszczące i odkażające nie mogą być przechowywane w miejscach, gdzie trzymana jest żywność. Wszelkie przedmioty, sprzęt, instalacje będące w kontakcie z żywnością muszą być instalowane i skonstruowane z takich materiałów i w taki sposób aby pozwolić na odpowiednie ich czyszczenie i otaczającego je obszaru oraz aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia.

Polecamy: Jak założyć biuro podróży

Wyposażenie

Aby otworzyć sklep spożywczy niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie lokalu. Konieczny będzie zakup:

- stanowiska kasowego (ceny od ok. 2 do 3 tys. zł) (w przypadku dużego sklepu boksu kasowego – od ok. 6 do 13 tys. zł),
- koszyków sklepowych (wózków),
- regałów sklepowych,
- regałów magazynowych i urządzeń chłodniczych (takich jak: szafy chłodnicze, regały chłodnicze, lady chłodnicze, zamrażarki – ceny wahają się od ok. 3 do ok. 8 tys. zł)
- innych mebli sklepowych jak np. regały na pieczywo, regały i wyspy na warzywa i owoce, lady sklepowe, ewentualnie regały cukiernicze.

Ponadto niezbędne będą takie sprzęty jak krajalnice czy wagi.

Przykłady dostawców sprzętów sklepowych:
www.wanzl.pl
www.norco.pl
www.dlasklepu.pl
www.trapez-sc.pl
www.jaro.home.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama