REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa deregulacyjna usunie wiele barier biurokratycznych

REKLAMA

Ustawa deregulacyjna ma usunąć z systemu prawa bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Projekt pozytywnie ocenia środowisko pracodawców skupionych w PKPP Lewiatan.

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców z 26 lutego 2010 r. niesie za sobą zmiany ponad 100 innych ustaw i znacznie ułatwi przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie firmy. Projektowane przepisy pozytywnie ocenia Polska Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i oczekuje od rządu dalszych kroków w tym kierunku.

REKLAMA


Wśród wartościowych zmian PKPP Lewiatan wymienia zastępowanie wymaganych od podatnika zaświadczeń oświadczeniami oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe nieumyślne, bezskutkowe lub o mniejszej społecznej szkodliwości. Natomiast w zakresie podatków na aprobatę zasługują takie zmiany jak:

• umożliwienie rozliczania strat spółek restrukturyzowanych przez ich następców podatkowych,

• zniesienie sankcyjnej stawki w wysokości 50% dla osób fizycznych, w przypadku braku dokumentacji cen transferowych,

• uzupełnienie przepisów w zakresie podatku od nieruchomości o konsekwencje zawieszenia działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Oczekiwania przedsiębiorców spełniają również zaproponowane zmiany dotyczące złagodzenia warunków formalnych w podatku od towarów i usług, dotyczące importu towarów wykazywanego w deklaracji, zwrotu podatku w procedurze „TAX FREE”, ułatwień w procedurze rejestracji oraz rozszerzenia definicji pojazdów specjalnych.


PKPP Lewiatan negatywnie ocenia natomiast fakt usunięcia z projektu m.in.:

• nowelizacji ustawy - prawo spółdzielcze, której celem było umożliwienie spółdzielniom pracy swobodnego przekształcania się w spółki prawa handlowego,

• zmian proponowanych w poprzedniej wersji projektu w ustawach o PIT i CIT w zakresie możliwości uznania składek płaconych przez pracodawców na Fundusz Rehabilitacji jako koszt uzyskania przychodu,

• zmian w ustawie o Inspekcji handlowej,

• zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych,

REKLAMA


Ponadto PKPP Lewiatan opowiada się za wykreśleniem z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych możliwości wymierzenia płatnikowi dodatkowej opłaty do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości. Zdaniem pracodawców zmniejszenie maksymalnego wymiaru opłaty do 30 proc. stanowi jedynie częściowe złagodzenie restrykcji.


Konfederacja zwraca też uwagę na zbyt wysoką opłatę prolongacyjną, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobiera z tytułu odroczenia terminu spłaty długu i rozłożenia na raty kwoty zadłużenia. Pracodawcy uważają, że należałoby zmniejszyć jej wysokość z 50 proc. do 10 proc. stawki odsetek za zwłokę.


Należy pamiętać, że celem ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców jest m.in. wsparcie przedsiębiorców w dobie kryzysu gospodarczego poprzez złagodzenie restrykcyjnych kar nakładanych na płatników składek za niewłaściwe naliczenie bądź nieterminowe wpłacenie do ZUS składek na ubezpieczenia. Dlatego zdaniem PKPP Lewiatan zachowanie przedstawionych wyżej rozwiązań w istotny sposób wpłynie na kondycję finansową przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych kłopotach.

oprac. Alicja Fal

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA