REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa deregulacyjna usunie wiele barier biurokratycznych

REKLAMA

Ustawa deregulacyjna ma usunąć z systemu prawa bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Projekt pozytywnie ocenia środowisko pracodawców skupionych w PKPP Lewiatan.

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców z 26 lutego 2010 r. niesie za sobą zmiany ponad 100 innych ustaw i znacznie ułatwi przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie firmy. Projektowane przepisy pozytywnie ocenia Polska Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i oczekuje od rządu dalszych kroków w tym kierunku.

REKLAMA


Wśród wartościowych zmian PKPP Lewiatan wymienia zastępowanie wymaganych od podatnika zaświadczeń oświadczeniami oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe nieumyślne, bezskutkowe lub o mniejszej społecznej szkodliwości. Natomiast w zakresie podatków na aprobatę zasługują takie zmiany jak:

• umożliwienie rozliczania strat spółek restrukturyzowanych przez ich następców podatkowych,

• zniesienie sankcyjnej stawki w wysokości 50% dla osób fizycznych, w przypadku braku dokumentacji cen transferowych,

• uzupełnienie przepisów w zakresie podatku od nieruchomości o konsekwencje zawieszenia działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Oczekiwania przedsiębiorców spełniają również zaproponowane zmiany dotyczące złagodzenia warunków formalnych w podatku od towarów i usług, dotyczące importu towarów wykazywanego w deklaracji, zwrotu podatku w procedurze „TAX FREE”, ułatwień w procedurze rejestracji oraz rozszerzenia definicji pojazdów specjalnych.


PKPP Lewiatan negatywnie ocenia natomiast fakt usunięcia z projektu m.in.:

• nowelizacji ustawy - prawo spółdzielcze, której celem było umożliwienie spółdzielniom pracy swobodnego przekształcania się w spółki prawa handlowego,

• zmian proponowanych w poprzedniej wersji projektu w ustawach o PIT i CIT w zakresie możliwości uznania składek płaconych przez pracodawców na Fundusz Rehabilitacji jako koszt uzyskania przychodu,

• zmian w ustawie o Inspekcji handlowej,

• zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych,

REKLAMA


Ponadto PKPP Lewiatan opowiada się za wykreśleniem z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych możliwości wymierzenia płatnikowi dodatkowej opłaty do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości. Zdaniem pracodawców zmniejszenie maksymalnego wymiaru opłaty do 30 proc. stanowi jedynie częściowe złagodzenie restrykcji.


Konfederacja zwraca też uwagę na zbyt wysoką opłatę prolongacyjną, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobiera z tytułu odroczenia terminu spłaty długu i rozłożenia na raty kwoty zadłużenia. Pracodawcy uważają, że należałoby zmniejszyć jej wysokość z 50 proc. do 10 proc. stawki odsetek za zwłokę.


Należy pamiętać, że celem ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców jest m.in. wsparcie przedsiębiorców w dobie kryzysu gospodarczego poprzez złagodzenie restrykcyjnych kar nakładanych na płatników składek za niewłaściwe naliczenie bądź nieterminowe wpłacenie do ZUS składek na ubezpieczenia. Dlatego zdaniem PKPP Lewiatan zachowanie przedstawionych wyżej rozwiązań w istotny sposób wpłynie na kondycję finansową przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych kłopotach.

oprac. Alicja Fal

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA