reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustawa deregulacyjna usunie wiele barier biurokratycznych

Ustawa deregulacyjna usunie wiele barier biurokratycznych

Ustawa deregulacyjna ma usunąć z systemu prawa bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Projekt pozytywnie ocenia środowisko pracodawców skupionych w PKPP Lewiatan.

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców z 26 lutego 2010 r. niesie za sobą zmiany ponad 100 innych ustaw i znacznie ułatwi przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie firmy. Projektowane przepisy pozytywnie ocenia Polska Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i oczekuje od rządu dalszych kroków w tym kierunku.


Wśród wartościowych zmian PKPP Lewiatan wymienia zastępowanie wymaganych od podatnika zaświadczeń oświadczeniami oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe nieumyślne, bezskutkowe lub o mniejszej społecznej szkodliwości. Natomiast w zakresie podatków na aprobatę zasługują takie zmiany jak:

• umożliwienie rozliczania strat spółek restrukturyzowanych przez ich następców podatkowych,

• zniesienie sankcyjnej stawki w wysokości 50% dla osób fizycznych, w przypadku braku dokumentacji cen transferowych,

• uzupełnienie przepisów w zakresie podatku od nieruchomości o konsekwencje zawieszenia działalności gospodarczej.


Oczekiwania przedsiębiorców spełniają również zaproponowane zmiany dotyczące złagodzenia warunków formalnych w podatku od towarów i usług, dotyczące importu towarów wykazywanego w deklaracji, zwrotu podatku w procedurze „TAX FREE”, ułatwień w procedurze rejestracji oraz rozszerzenia definicji pojazdów specjalnych.


PKPP Lewiatan negatywnie ocenia natomiast fakt usunięcia z projektu m.in.:

• nowelizacji ustawy - prawo spółdzielcze, której celem było umożliwienie spółdzielniom pracy swobodnego przekształcania się w spółki prawa handlowego,

• zmian proponowanych w poprzedniej wersji projektu w ustawach o PIT i CIT w zakresie możliwości uznania składek płaconych przez pracodawców na Fundusz Rehabilitacji jako koszt uzyskania przychodu,

• zmian w ustawie o Inspekcji handlowej,

• zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych,


Ponadto PKPP Lewiatan opowiada się za wykreśleniem z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych możliwości wymierzenia płatnikowi dodatkowej opłaty do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości. Zdaniem pracodawców zmniejszenie maksymalnego wymiaru opłaty do 30 proc. stanowi jedynie częściowe złagodzenie restrykcji.


Konfederacja zwraca też uwagę na zbyt wysoką opłatę prolongacyjną, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobiera z tytułu odroczenia terminu spłaty długu i rozłożenia na raty kwoty zadłużenia. Pracodawcy uważają, że należałoby zmniejszyć jej wysokość z 50 proc. do 10 proc. stawki odsetek za zwłokę.


Należy pamiętać, że celem ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców jest m.in. wsparcie przedsiębiorców w dobie kryzysu gospodarczego poprzez złagodzenie restrykcyjnych kar nakładanych na płatników składek za niewłaściwe naliczenie bądź nieterminowe wpłacenie do ZUS składek na ubezpieczenia. Dlatego zdaniem PKPP Lewiatan zachowanie przedstawionych wyżej rozwiązań w istotny sposób wpłynie na kondycję finansową przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych kłopotach.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

Konfederacja Lewiatan
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama