REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej barier dla przedsiębiorców

Alicja Fal

REKLAMA

Przedsiębiorców czekają korzystne zmiany mające na celu ograniczenie biurokracji oraz deregulację zasad prowadzenia działalności gospodarczej. 

Do konsultacji społecznych trafił przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Niesie on za sobą zmiany ponad 100 innych ustaw. Zwiększy wolność gospodarczą i uprości przepisy. Usunie z systemu prawa bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, takie jak zbędne zezwolenia i licencje. Będzie też realizować zasadę budowania zaufania państwa do obywatela, w tym do przedsiębiorcy.

REKLAMA


Nowe rozwiązania pozytywnie ocenia środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej. Zdaniem KIG za najważniejsze zmiany zawarte w projekcie należy uznać między innymi:

uwzględnienie w ramach kosztów uzyskania przychodów wpłat na PFRON dokonywanych zgodnie z art. 21 ustawy o rehabilitacji zawodowej i inne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych;

odejście w szeregu rodzajów działalności gospodarczej od wymogu uzyskania zezwolenia na rzecz wpisania do rejestru, bądź całkowite odejście od reglamentacji;

zmniejszenie ilości dokumentów przy składaniu wniosków o wpis do rejestrów, np.: w przypadku otwierania praktyki lekarskiej czy też pielęgniarskiej;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych:

- ustanowienie prawa do wynagrodzenia dla płatników składek za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego,

- obniżenie maksymalnej wysokości „dodatkowej opłaty” ze 100% do 30% niezapłaconych składek,

- wprowadzenie możliwości umorzenia przez ZUS, w sytuacjach nadzwyczajnych, w całości lub części dodatkowej opłaty naliczanej od niezapłaconych składek, jak również odsetek od nieopłaconych składek,

- zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych np.: zniesienie comiesięcznego obowiązku wydawania pracownikom druków RMUA, czy wydłużenie terminów dla obowiązków zgłoszeniowych i informacyjnych z 7 do 14 dni.

REKLAMA

zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mające na celu m.in. usunięcie okoliczności różnicujących warunki działania przedsiębiorców operujących w różnych formach placówek handlowych przez likwidację definicji wydzielonego stoiska w punkcie sprzedaży detalicznej,  zniesienie uprawnienia rady gminy do ustalania liczby punktów sprzedaży alkoholu i zasad ich usytuowania. Zniesiony zostanie również zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w ośrodkach szkoleniowych, domach wypoczynkowych oraz na imprezach na otwartym powietrzu.

obniżenie kosztów wpisu do KRS zarówno przy rozpoczynaniu prowadzenia działalności gospodarczej, jak również w trakcie jej prowadzenia. Koszty wpisu nowego podmiotu obniżone zostaną z 1000 zł do 500 zł oraz koszty związane z dokonaniem zmiany we wpisie z 400 zł na 250 zł.

zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mające na celu wyraźne uregulowanie kwestii podatku od nieruchomości w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

wyeliminowanie z obrotu zaświadczeń o wpisie do rejestru REGON przedsiębiorców. Obecnie ich funkcjonowanie nie ma uzasadnienia, z uwagi na fakt, że dane dotyczące nr REGON są powszechnie dostępne w internecie.

Projekt ustawy ma na celu przede wszystkim:

• ograniczenie biurokracji,

• zmniejszenie kosztów działalności,

• redukcję liczby zezwoleń, rejestrów, licencji oraz upoważnień,

• uproszczenie procedur podejmowania działalności gospodarczej,

• ułatwienie dostępu do wykonywania wolnych zawodów oraz

• rozwój sądownictwa polubownego.


Na firmy w Polsce od lat nakładane są nadmierne obowiązki informacyjne i związane z nimi koszty. Skomplikowane i niezrozumiałe przepisy nie sprzyjają podejmowaniu działalności gospodarczej. Dlatego nowe regulacje z pewnością skutecznie wpłyną na pobudzenie przedsiębiorczości w kraju i zachęcą obywateli do zakładania własnej firmy.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KIG

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA