REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gold Finance: inflacja hamuje

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w marcu 2,6 proc.

Sprawdzają się więc prognozy, mówiące o przynajmniej kilkumiesięcznej tendencji hamowania tempa inflacji. Według najbardziej optymistycznych przewidywań, może ona wynieść w połowie roku nawet 1,5 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Po styczniowym wzroście wskaźnika inflacji do 3,5 proc., od dwóch miesięcy mamy do czynienia z jego wyraźnym obniżaniem się. Tendencja ta powinna być kontynuowana w najbliższych miesiącach. Do niedawna oczekiwano ponownego zwiększenia się tempa wzrostu cen pod koniec roku. Trudno bowiem przypuszczać, by pozostawało ono na bardzo niskim poziomie w warunkach przyspieszania wzrostu naszej gospodarki.

Wszystko zaś wskazuje na to, że będzie się ona rozwijać coraz bardziej dynamicznie. To, czy inflacja rzeczywiście zwiększy się w ostatnich miesiącach roku, zależeć będzie jednak także od sytuacji na rynku walutowym. Umocnienie się złotego, obserwowane od kilkunastu miesięcy, może powodować, że inflacja pozostanie na niskim poziomie przez dłuższy czas.

Jeszcze kilka tygodni temu przedstawiciele banku centralnego prezentowali scenariusz, według którego utrzymywanie stóp procentowych na dotychczasowym niskim poziomie powodowałoby, że inflacja mogłaby wzrosnąć nawet do 4 proc. Teraz pojawiły się obawy, że wskutek umocnienia naszej waluty, inflacja mogłaby zejść znacznie poniżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Narodowy Bank Polski.

REKLAMA

Z niższą niż w marcu inflacją mieliśmy do czynienia ostatni raz we wrześniu 2007 r. Warto też przypomnieć, że bardzo niski poziom inflacji utrzymywał się od połowy 2005 roku do września 2007 roku, a więc w okresie, gdy nasza gospodarka rozwijała się w tempie od 3 do 6,5 proc. Od grudnia 2005 roku do czerwca 2006 roku inflacja utrzymywała się poniżej 1 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W marcu, podobnie jak miesiąc wcześniej, ceny usług transportowych skoczyły najmocniej, bo aż o 8,4 proc. w porównaniu z marcem ubiegłego roku. Wpłynął na to 15,6 proc. wzrost cen paliwa. O 3,8 proc. zwiększyły się ceny usług hotelarskich i restauracji. Koszty związane z użytkowaniem mieszkania i nośnikami energii wzrosły o 3,5 proc.

Tendencje cenowe w tych grupach towarów i usług utrzymują się już od kilku miesięcy. Podobnie jak spadek cen odzieży i obuwia, który w marcu wyniósł 4,6 proc. oraz usług telekomunikacyjnych zniżkujących o 1,5 proc. Ceny żywności zwiększyły się o 2,6 proc., czyli dokładnie o tyle samo, ile wyniósł ogólny wskaźnik inflacji. Jednak wyłączając z tej grupy napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, wzrost wyniósł jedynie 1,4 proc. 

Polecamy: Bank.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA