REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Regulacje prawne na obszarze celnym UE

1 maja 1984 r. Polska stała się częścią unijnego obszaru celnego. Zniesione zostały granice celne. Poza zewnętrznymi granicami Unii obowiązują regulacje prawa celnego UE.

Kredyt gotówkowy na święta

Banki chętnie ratują swoich klientów kredytami gotówkowymi, które można przeznaczyć na świąteczne sprawunki. Czym różnią się między sobą poszczególne oferty kredytów gotówkowych? Eksperci przypominają, że rozważnie dobrana oferta kredytu gotówkowego pozwoli nam zaoszczędzić nawet 100, 150 zł w skali roku.

Najlepsze lokaty terminowe – ranking z listopada 2011

Wybrane banki, których oferty lokat terminowych należą do czołówki najlepszych w Polsce, podniosły oprocentowanie depozytów. Ile można było zarobić w listopadzie na lokacie terminowej? W którym banku nasza lokata będzie miała jeszcze wyższe oprocentowanie niż miesiąc temu?

Polak zagraniczny przedsiębiorca

Od nowego roku polski obywatel, który posiada firmę za granicą będzie mógł założyć w Polsce oddział bez potrzeby jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zbędne będzie również załatwianie jakichkolwiek spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też w Urzędzie Skarbowym.

REKLAMA

Abolicja składek ZUS

Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowczo domaga się od przedsiębiorczych matek i chałupników zaległych składek od działalności gospodarczej. O ile kobiety nie muszą obawiać się ZUS-u, dzięki ustawie abolicyjnej, o tyle kwestia chałupników pozostaje nadal nierozwiązana.

Odpłatna działalność pożytku publicznego

Za działalność pożytku publicznego uważa się działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Działalność pożytku publicznego może mieć charakter odpłatny i nieodpłatny.

Jak założyć firmę?

Zastanawiasz się jak założyć własną firmę? Ekspert przeprowadzi Cię przez cały proces rozpoczynania działalności gospodarczej krok po kroku. Dowiedz się, w jaki sposób stać się przedsiębiorcą. Załóż własną firmę.

Firmy wezmą 100 mld złotych

Duże i średnie firmy zanotowały po dziewięciu miesiącach 2011 r. bardzo dobre wyniki finansowe. Wynik finansowy netto wzrósł o ponad 11 mld zł w stosunku analogicznego okresu w 2010 r. - podał GUS.

REKLAMA

Składki za listopad opłaca się zapłacić jeszcze w listopadzie

Przedsiębiorca, który listopadowe składki ZUS zapłaci jeszcze w listopadzie, a nie w grudniu, zaoszczędzi na dwóch zaliczkach na podatek dochodowy: listopadowej i grudniowej - w sumie ponad 200 złotych.

Nie można odliczać VAT z fałszywych faktur

Podatnik nie ma prawa odliczyć podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez fałszywą firmę - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił przy tym, jaka jest różnica między fakturami fikcyjnymi a tzw. karuzelą podatkową.

Branża budowlana obawia się spadku zamówień, cen i zatrudnienia

Kryzys powoduje ograniczenie wielu inwestycji, co dla firm budowlanych oznacza brak zleceń. Przedstawiciele branży nie ukrywają, że już teraz zdarza się im zawierać kontrakty tylko po, by przetrwać, a niekoniecznie zarabiać.

Jak sfinansować początkujący biznes

Finansowanie raczkującego biznesu to problem, który spędza sen z powiek wielu początkującym przedsiębiorcom. Oto osiem sposobów dla start-upów na uzyskanie finansowego wsparcia.

Kiedy pracodawca jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych

Ustalenie prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, określenie ich wysokości oraz ich wypłata należą do obowiązków płatnika składek bądź ZUS. O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada br. Natomiast wynagrodzenie chorobowe pracownik otrzymuje zawsze wyłącznie z zakładu pracy, bez względu na stan zatrudnienia.

Co warto wiedzieć o Rodzinie na Swoim?

Tylko do końca 2012 r. można dostać kredyt z Rodziną na Swoim. Kto ma szansę na dopłatę w ramach Rodziny na Swoim?

W którym banku wyrobić kartę kredytową?

Właściwie dobrana karta kredytowa niekoniecznie musi być wyrobiona tam, gdzie posiadamy konto. Dzięki nowej karcie kredytowej można zaoszczędzić pieniądze, a nawet zarobić. Przedstawiamy zestawienie kart kredytowych, znajdujących się w ofercie dziesięciu największych polskich banków.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników

Zwoływanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest corocznym obowiązkiem zarządu. Wedle prawa musi ono się odbyć w ciągu sześciu miesięcy od końca roku obrotowego. Umowa spółki może jednak ten okres skrócić.

Jak się bronić przed nieuczciwym zagranicznym sprzedawcą?

Zamówiłeś towar od zagranicznego sprzedawcy? Kontrahent w ogóle nie realizuje zamówienia? Dostarczony towar jest wadliwy? I co dalej?

Niech pracodawcy nie płacą składki rentowej zatrudniając absolwentów

PSL chce zwolnienia z płacenia w całości lub części składki rentowej pracodawców, którzy zatrudnialiby absolwentów szkół wyższych. Ludowcy nie konsultowali jeszcze pomysłu z PO, ale liczą, że uda się im przekonać koalicjanta, by był to projekt rządowy.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia może przysługiwać albo na zasadzie kontynuacji prawa nabytego w czasie trwania ubezpieczenia albo może zostać nabyte już po ustaniu ubezpieczenia.

Trochę prywatności – jak stworzyć niewidzialny folder?

W systemie Windows istnieje możliwość zmiany wyglądu każdego z folderów. Niekiedy jednak przydałaby się funkcja ukrywania folderów, aby zabezpieczyć swoje prywatne dane przed oczami wścibskich współpracowników. Na szczęście istnieje na to sposób. Jak więc stworzyć niewidzialny folder?

Samsung Galaxy Y – smartfon dla nieco młodszych biznesmenów?

Firma Samsung w pogoni za galopującym HTC zaprezentowała nowe urządzenie przeznaczone dla nieco młodszych użytkowników. Samsung Galaxy Y to urządzenie dla osób, które potrzebują stałego i wszechstronnego kontaktu z otoczeniem bez żadnych ograniczeń i barier. Czy nowy Samsung Galaxy Y prezentuje coś oryginalnego?

Jak stworzyć dysk tylko dla zalogowanych użytkowników?

Korzystając z firmowego komputera należy zachować dyskrecję i anonimowość. Jest to szczególnie istotne, jeśli z jednego komputera korzysta kilka osób. Można stosować zaszyfrowane magazyny danych, foldery zabezpieczane hasłem, ale najlepszym sposobem jest stworzenie osobnej partycji dysku, która będzie dostępna jedynie dla konkretnego użytkownika. Jak stworzyć taki prywatny dysk?

Nieformalne zakończenie działalności gospodarczej a ZUS

Dla prawidłowej likwidacji działalności gospodarczej nie wystarczy, aby przedsiębiorca przestał świadczyć usługi lub sprzedawać towary. Potrzebna jest także formalna likwidacja, która polega między innymi na wyrejestrowaniu działalności w urzędach oraz uregulowaniu podatków.

Ruch Palikota zapowiada pakiet ustaw dla przedsiębiorców

Najpóźniej do 6 grudnia Ruch Palikota złoży w Sejmie pakiet ustaw służących małej i średniej przedsiębiorczości pod nazwą "Korekta kapitalizmu" - powiedział PAP rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.

System operacyjny telefonu – jak się w tym połapać?

Jeszcze kilka lat temu smartfon kojarzył się z dotykowym ekranem i na tym kończyła się wiedza przeciętnego użytkownika na ten temat. Dziś nie zawsze jest lepiej, gdyż mnogość najróżniejszych funkcji, systemów i innych dodatków sprawia, że nawet fani najnowszych gadżetów potrafią się zmieszać. Najważniejszym elementem dzisiejszych smartfonów jest system operacyjny. Poznajmy więc najważniejsze pozycje, które królują na rynku smartfonów.

Zabezpieczenia mechaniczne – jak zabezpieczyć firmowego laptopa?

Firmowy laptop nie ma lekko. Rzadko kiedy leży spokojnie na biurku w gabinecie czy w torbie w szatni. Zazwyczaj laptop podróżuje razem z nami, narażany jest na zmiany temperatury, często pracuje w słabych warunkach, o wszelkich uderzeniach, zarysowaniach czy kontaktach z poranną kawą nawet nie wspominamy. W tym całym zamieszaniu bardzo często zapominamy o zabezpieczeniu sprzętu przed kradzieżą, a w podróży jest to aż nadto możliwe.

Firmowy laptop – jak ochronić go przed kradzieżą?

Jeszcze kilka lat temu prawdziwą plagą była kradzież telefonów komórkowych. Obecnie złodzieje stali się jeszcze bardziej „ambitni” i zuchwali sięgając po dużo droższe laptopy. Statystyki są bezlitosne – co roku w naszym kraju ginie kilkanaście tysięcy komputerów przenośnych, zarówno note- jak i netbooków. W jaki sposób prosto i skutecznie ochronić swojego laptopa?

Nowy laptop firmowy – czy dodatkowe oprogramowanie jest niezbędne?

Kupując nowy laptop, w większości przypadków, otrzymujemy sprzęt z zainstalowanym już systemem operacyjnym. Obecnie jest to zazwyczaj system Windows 7 w różnych konfiguracjach. Co prawda jest to dość udany, szybki i stabilny system, jednak instalowane przez producentów laptopów oprogramowanie może sprawić, że nawet nowy komputer nie będzie działał tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czym jest tak zwany crapware i czy jest to niezbędne oprogramowanie?

Windows 7 – jak wyłączyć nieużywane funkcje systemu?

W systemie Windows 7 jest wiele funkcji, których wcale nie musimy używać, jeśli korzystamy z innych programów. Może to być na przykład przeglądarka Internet Explorer, jeśli korzystamy np. z Firefox’a, gry Microsoftu takie jak Saper czy pasjans, a także funkcje typu Tablet, jeśli pracujemy na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Jak wyłączyć te funkcje i co na tym zyskamy?

Konsumpcja zabije kryzys wśród firm

Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku br. o 4,1 proc. wobec września i 11,2 proc. w ujęciu rocznym - poinformował GUS. Czy wzrost konsumpcji ochroni Polskę przed kryzysem?

Wymiary czasu pracy w 2012 roku

W przyszłym roku zatrudnieni od poniedziałku do piątku będą pracować niemal tyle samo, co zatrudnieni od wtorku do soboty. Różnica w wymiarach czasu pracy dotyczy kwietnia 2012 r.

Pracodawca musi zaoferować zwolnionemu obiecaną pracę

Pracodawca, który nie dotrzymał obietnicy, że będzie informować o wolnych miejscach pracy osoby, które straciły pracę z powodu likwidacji stanowiska, musi liczyć się z tym, że zapłaci rekompensatę - uznał Sąd Najwyższy.

Przegląd strategii konkurencyjnych dla małych firm

W małych firmach coraz większego znaczenia powinno nabierać planowanie przyszłości, generowanie strategicznych opcji działania oraz szeroko pojęte myślenie strategiczne.

Jak założyć zakład fryzjerski?

Prowadzenie salonu fryzjerskiego wciąż jest dochodowe, mimo dużej konkurencji w tej branży. Zyskowność zależy od usytuowania firmy. Można zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

HTC Zeta – nadeszła era potężnych smartfonów

Firma HTC zaczyna zadziwiać. Jeszcze jakiś czas temu telefony nie były mocniejsze od kalkulatorów, dziś zaś w naszych kieszeniach pojawiają się smartfon, które swoimi parametrami mogą zawstydzić nie jeden komputer. Jednym z takich wynalazków jest nowy HTC Zeta, którego parametry wręcz powalają. Czym charakteryzuje się ten tytan wśród telefonów?

Amazon Blaze - nowy smartfon do walki z iPhonem

Firma Amazon, wyraźnie rozochocona ogromnym sukcesem na polu czytników elektronicznych książek oraz bardzo ciepłym przyjęciem nowego tabletu Kindle Fire, próbuje swoich sił na polu smartfonów. Nowy telefon z logiem Amazon również prezentuje się niezwykle ciekawie. Czyżby pojawił się nowy, poważny gracz na rynku elektronicznych gadżetów?

Motorola XT615 – „słabsza” wersja RAZR dla mniej wymagających

Od momentu, w którym firma Motorola została przejęta przez koncern Google, kondycja przedsiębiorstwa znacząco się poprawiła, a nowe telefony okazują się coraz ciekawsze. Jednym z przedstawicieli nowej grupy jest Motorola XT615, która skierowana jest do ludzi młodych. Co prawda nowy model jest swego rodzaju zubożałą wersją topowego RAZR, jednak parametry wcale nie są słabe, a telefon może być idealną pozycją dla osób, które szukają przede wszystkim rozrywki.

Kiedy przeznaczyć nadmiar gotówki na spłatę kredytu hipotecznego?

Co w zrobić z kredytem hipotecznym, kiedy pojawi się niespodziewany dopływ gotówki? Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? W przypadku przedwczesnych spłat kredytów hipotecznych niezwykle ważna jest kalkulacja kosztów.

Do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa?

Ważnym składnikiem umów kredytowych są zapisy, dotyczące warunków, jakie kredytobiorca musi spełnić już po wypłacie kredytu. Często po opadnięciu emocji, związanych z zakupem mieszkania i uzyskaniem kredytu, zdarza się nam zapomnieć o okresowych obowiązkach wobec banku. A przecież ich niedopełnienie może skutkować nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej.

Ubezpieczenie OC: zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego

Z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku mogą być także dochodzone roszczenia o zwrot kosztów związanych z najmem samochodu zastępczego. Wydatki na najem muszą być jednak celowe i ekonomicznie uzasadnione.

Dlaczego warto przeczytać umowę z bankiem?

Przygotowywane przez banki dokumenty niekiedy mają nawet kilkadziesiąt stron. Jednak podpisanie umowy bankowej bez zastanowienia może nas słono kosztować. Szczególnie ostrożnie powinniśmy podchodzić do podpisywania w bankach umów kredytowych.

Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna jest formą wykonywania powierzonych zadań poza siedzibą firmy. Jest to telepraca, której zasady w postaci np. poświęconych godzin dzienne, regulujemy sami, a fakt używania do niej technik elektronicznych powoduje, że możemy spełniać swoje obowiązki we własnym domu, mając kontakt z przełożonym jedynie poprzez e-maile, skype’a czy też telefonicznie.

Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Zdobyć kapitał na biznes można na wiele sposobów. Ekspert przedstawia listę 8 skutecznych metod pozyskiwania finansów na start dla małej firmy.

W Polsce słaby klimat dla biznesu

Negatywnie i gorzej niż w październiku oceniany jest ogólny klimat koniunktury w przemyśle - podał GUS. Małe firmy zbroją się przed kryzysem?

Złe prawo i biurokracja najbardziej przeszkadzają firmom

Niespójne i nieczytelne przepisy prawa, biurokracja i wysokie koszty pracy to główne bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu Rzetelna Firma.

Kierowca w ciągłych wyjazdach też jest w podróży służbowej

Przedsiębiorcy, którzy wykonują usługi transportowe, mogą odliczyć od przychodu równowartość diet, bo ich ciągłe wyjazdy w ramach działalności gospodarczej są jednocześnie podróżami służbowymi - potwierdził po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny.

Sponsoring: pomagasz innym i płacisz niższe podatki

Prowadzisz własną firmę i chcesz wspierać finansowo lokalny klub sportowy? Wybierz sponsoring zamiast darowizny bo jest korzystniejszy podatkowo. Dopilnuj jednak żeby w sponsorowanym klubie pojawiły się Twoje reklamy.

Mikropodmioty będą zwolnione z części obowiązków sprawozdawczych

Niektóre rodzaje spółek, tzw. mikropodmioty, zostaną zwolnione z części obowiązków dotyczących rocznej sprawozdawczości finansowej - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. MF wskazało, że to wynik kompromisu na szczeblu UE.

Kumulatywne zastosowanie przepisów prawa prasowego i prawa cywilnego

Czy istnieje możliwość kumulatywnego zastosowania przepisów prawa prasowego i cywilnego celem ochrony dóbr osobistych przez osobę wymienioną w art. 31 prawa prasowego?

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane

Ekspert wyjaśnia czytelnikom na jakiej podstawie, poza sankcjami przewidzianymi w umowie, możemy dochodzić rękojmi z tytułu nienależytego wykonania umowy o roboty budowlane. Czego możesz żądać opierając się na odpowiedzialności z tytułu rękojmi?

REKLAMA