REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

System operacyjny telefonu – jak się w tym połapać?

To od systemu operacyjnego zależy, czy smartfon jest telefonem rozrywkowym, internetowym bądź biznesowym.
To od systemu operacyjnego zależy, czy smartfon jest telefonem rozrywkowym, internetowym bądź biznesowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu smartfon kojarzył się z dotykowym ekranem i na tym kończyła się wiedza przeciętnego użytkownika na ten temat. Dziś nie zawsze jest lepiej, gdyż mnogość najróżniejszych funkcji, systemów i innych dodatków sprawia, że nawet fani najnowszych gadżetów potrafią się zmieszać. Najważniejszym elementem dzisiejszych smartfonów jest system operacyjny. Poznajmy więc najważniejsze pozycje, które królują na rynku smartfonów.

REKLAMA

To od systemu operacyjnego zależy, czy smartfon jest telefonem rozrywkowym, internetowym bądź biznesowym. Ponadto każdy system operacyjny może być skonfigurowany i spersonalizowany niemal dowolnie. Do najpopularniejszych systemów operacyjnych należy Google Android, Apple iOS, Symbian, Windows Phone oraz Bada OS. Poznajmy każdy z systemów i sprawdźmy, czym się charakteryzują.

REKLAMA

Obecnie najpopularniejszym systemem na rynku jest bez wątpienia Google Android. To bez wątpienia najprężniej rozwijający się system przeznaczony smartfonom. Największą zaletą systemu Google są ogromne możliwości personalizacyjne, dzięki czemu szybko i prosto możemy stworzyć telefon biznesowy lub całkowicie poświęcony rozrywce. Ponadto wygląd interfejsu możemy łatwo dostosować do własnych potrzeb dzięki aktywnym widżetom, nakładkom, motywom, ikonom skrótom etc. Kolejną ogromną zaletą systemu jest to, że znajdziemy go zarówno w najdroższych telefonach na rynku, jak i urządzeniach z niskiej półki cenowej. Oczywiście platforma ta szczyci się mnogością aplikacji, które możemy pobrać przez niezwykle popularny sklep Android Market.

Zobacz również: Nowy Office w firmie – jak uniknąć problemów?

Kolejnym systemem, który mimo wielu przeciwności jest niezwykle popularny, jest Apple iOS. Największą przeciwnością jest oczywiście fakt, że system ten znajdziemy jedynie w telefonach iPhone marki Apple. System jest bardzo prosty w obsłudze, a ogromna liczba najróżniejszych aplikacji i dodatków sprawia, że właściwości personalizacyjne systemu są naprawdę ogromne. Co ciekawe, wszystkie programy udostępniane w sklepie App Store są najpierw weryfikowane przez Apple, dzięki czemu możemy być pewni, że nie trafimy na zgniłą śliwkę. Niestety dostępność do systemu blokują dwa fakty. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, system dostępny jest jedynie w telefonach marki Apple, a każdy telefon tej firmy jest zazwyczaj astronomicznie drogi.

Warto przeczytać: Czy warto komunikować się z mediami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym przedstawicielem niezwykle popularnych systemów jest system Symbian. Niestety od jakiegoś czasu system ten obumiera zdradzony przez Nokię dla nowego Windows Phone, o którym wspomnimy nieco niżej. Co prawda system jest nadal rozwijany, ale każda wersja jest daleka od ideały i w dobie panowania Androida, nie ma szans na większą popularność. Na szczęście w sieci możemy znaleźć ogromną liczbę aplikacji i dodatków na Symbiana, choć trzeba uważać. Większość jest tworzona przez osoby prywatne, dlatego też jakość i stabilność działania dość często pozostawia wiele do życzenia.

W najnowszych telefonach firmy Nokia znajdziemy obecnie nowy system Windows Phone. Oczywiście system panuje również w telefonach innych firm, np. HTC Mozart. Nowy system wyróżnia się innowacyjnym interfejsem oraz ogromnymi możliwościami personalizacji. Niestety jego popularność, szczególnie w Polsce jest na bardzo mizernym poziomie. Możliwe, że przyczyną jest świeżość systemu oraz opanowanie rynku przez Androida. Przebicie się przez grubą warstwę popularności systemu Google będzie dość trudne.

Polecamy: Operacje zbliżeniowe NFC – na czym to polega i jak działa?

Na samym końcu stawki, w kurzu i pyle podąża najmniejszy system z zestawienia – Bada OS. Twórcą systemu jest firma Samsung. Telefony z tym systemem należą do najtańszych na rynku. Są to swego rodzaju zaplecze, pewna alternatywa dla droższych modeli z Androidem. Co prawda system jest dość intuicyjny i sprawny w działaniu, ale liczba dostępnych aplikacji i dodatków jak na razie ogranicza możliwości swobodnej personalizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA