REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie OC: zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego

Redakcja
Koszty najmu wchodzą do odszkodowania Fot. Fotolia
Koszty najmu wchodzą do odszkodowania Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku mogą być także dochodzone roszczenia o zwrot kosztów związanych z najmem samochodu zastępczego. Wydatki na najem muszą być jednak celowe i ekonomicznie uzasadnione.

Ubezpieczenie OC

Każdy posiadacz samochodu jest obowiązany do wykupu polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Obowiązek ten wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Z takiej polisy będą pokrywane do wysokości sumy ubezpieczenia (która zgodnie z art. 36 tej ustawy wynosi równowartości 1 mln euro przy szkodach na mieniu i 5 mln euro przy szkodach na osobie) wszelkie świadczenia wiążące się z odpowiedzialnością cywilną sprawcy wypadku.

REKLAMA

Zobacz: Czy można wykupić AC na cudzy samochód?

Szkoda i jej zakres

REKLAMA

Bardzo wielu z nas kwestie odszkodowania rozumie bardzo wąsko, przede wszystkim mając na myśli np. wyłącznie koszty naprawy u mechanika. Tymczasem zakres szkód przedstawionych ubezpieczycielowi sprawcy do kompensacji może być znacznie szerszy. Kwestia szkód, które mogą być objęte odszkodowaniem wynika z przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 361 ust. 1 zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Zgodnie z paragrafem 2 w powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Tak rozumiane pojęcie szkody, związku przyczynowego i odszkodowania ma swoje konsekwencje. Przykładowo poszkodowany, który doznał uszkodzeń w majątku (uszkodzony samochód) do kompensacji może przedstawić nie tylko koszty naprawy, lecz również wszystkie inne koszty, które są normalnym następstwem wypadku. Tym samym odszkodowaniu będą podlegały także koszty holowania samochodu, czy utrata wartości samochodu z powodu tego, iż jest on powypadkowy.

Zobacz: Czy AC chroni przed zderzeniem ze zwierzyną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z najmem?

REKLAMA

Istotna dla wielu osób może być także kwestia zwrotu kosztów najmu samochodu zastępczego. Z działalności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może bowiem dowiedzieć się, iż w praktyce wielu ubezpieczycieli odmawia uwzględnienia tych kosztów w sumie odszkodowania. Na zwrot kosztów najmu mogą liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą. Znacznie trudniej zwrot kosztów uzyskać jest konsumentom.  Przeważnie odmowa ubezpieczyciela była motywowana możliwością skorzystania z innych środków komunikacji (transportem publicznym).

Wiele w tej kwestii wyjaśnia orzeczenie Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. (sygnatura: III CZP 5/11), wedle którego także konsumenci mogą liczyć w ramach odszkodowania, na zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego, jeżeli wydatki te są celowe i ekonomicznie uzasadnione. Nie ma przy tym znaczenia, czy konsument może skorzystać ze środków transportu publicznego.

Kwestie celowości i ekonomicznego uzasadnienia należy przy tym interpretować zgodnie z zasadami odpowiedzialności odszkodowawczej. Orzekając o kosztach najmu trzeba brać pod uwagę ich uzasadnioną wysokość. Pełne koszty nie zostaną zwrócone, jeżeli się okaże że poszkodowany miał możliwość tańszego najmu albo też nie było to celowe z uwagi na posiadanie kilku samochodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA