REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie OC: zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego

Redakcja
Koszty najmu wchodzą do odszkodowania Fot. Fotolia
Koszty najmu wchodzą do odszkodowania Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku mogą być także dochodzone roszczenia o zwrot kosztów związanych z najmem samochodu zastępczego. Wydatki na najem muszą być jednak celowe i ekonomicznie uzasadnione.

Ubezpieczenie OC

Każdy posiadacz samochodu jest obowiązany do wykupu polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Obowiązek ten wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Z takiej polisy będą pokrywane do wysokości sumy ubezpieczenia (która zgodnie z art. 36 tej ustawy wynosi równowartości 1 mln euro przy szkodach na mieniu i 5 mln euro przy szkodach na osobie) wszelkie świadczenia wiążące się z odpowiedzialnością cywilną sprawcy wypadku.

REKLAMA

Zobacz: Czy można wykupić AC na cudzy samochód?

Szkoda i jej zakres

REKLAMA

Bardzo wielu z nas kwestie odszkodowania rozumie bardzo wąsko, przede wszystkim mając na myśli np. wyłącznie koszty naprawy u mechanika. Tymczasem zakres szkód przedstawionych ubezpieczycielowi sprawcy do kompensacji może być znacznie szerszy. Kwestia szkód, które mogą być objęte odszkodowaniem wynika z przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 361 ust. 1 zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Zgodnie z paragrafem 2 w powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Tak rozumiane pojęcie szkody, związku przyczynowego i odszkodowania ma swoje konsekwencje. Przykładowo poszkodowany, który doznał uszkodzeń w majątku (uszkodzony samochód) do kompensacji może przedstawić nie tylko koszty naprawy, lecz również wszystkie inne koszty, które są normalnym następstwem wypadku. Tym samym odszkodowaniu będą podlegały także koszty holowania samochodu, czy utrata wartości samochodu z powodu tego, iż jest on powypadkowy.

Zobacz: Czy AC chroni przed zderzeniem ze zwierzyną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z najmem?

REKLAMA

Istotna dla wielu osób może być także kwestia zwrotu kosztów najmu samochodu zastępczego. Z działalności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może bowiem dowiedzieć się, iż w praktyce wielu ubezpieczycieli odmawia uwzględnienia tych kosztów w sumie odszkodowania. Na zwrot kosztów najmu mogą liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą. Znacznie trudniej zwrot kosztów uzyskać jest konsumentom.  Przeważnie odmowa ubezpieczyciela była motywowana możliwością skorzystania z innych środków komunikacji (transportem publicznym).

Wiele w tej kwestii wyjaśnia orzeczenie Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. (sygnatura: III CZP 5/11), wedle którego także konsumenci mogą liczyć w ramach odszkodowania, na zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego, jeżeli wydatki te są celowe i ekonomicznie uzasadnione. Nie ma przy tym znaczenia, czy konsument może skorzystać ze środków transportu publicznego.

Kwestie celowości i ekonomicznego uzasadnienia należy przy tym interpretować zgodnie z zasadami odpowiedzialności odszkodowawczej. Orzekając o kosztach najmu trzeba brać pod uwagę ich uzasadnioną wysokość. Pełne koszty nie zostaną zwrócone, jeżeli się okaże że poszkodowany miał możliwość tańszego najmu albo też nie było to celowe z uwagi na posiadanie kilku samochodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

REKLAMA

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

REKLAMA

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA