REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polak zagraniczny przedsiębiorca

Agata Mazur
Polak zagraniczny przedsiębiorca
Polak zagraniczny przedsiębiorca
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od nowego roku polski obywatel, który posiada firmę za granicą będzie mógł założyć w Polsce oddział bez potrzeby jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zbędne będzie również załatwianie jakichkolwiek spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też w Urzędzie Skarbowym.

REKLAMA

Do tej pory przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej traktowały przedsiębiorcę zagranicznego jak cudzoziemca, który wykonywał działalność gospodarczą poza granicami Polski. Tylko firma prowadzona przez taką osobę miała jakiekolwiek prawo do tego, by tworzyć w Polsce swoje oddziały oraz prowadzić w nich działalność produkcyjną. Wejście na polski rynek i prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, będącą obywatelem polskim posiadającym działalność gospodarczą za granicą, poprzez utworzenie oddziału było naprawdę utrudnione.

REKLAMA

Zagraniczni przedsiębiorcy posiadali również możliwość tworzenia przedstawicielstw i wykonywania w nich działalności reklamowej lub promocyjnej firmy zagranicznej. Regulacja zawarta w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nie była jednak zgodna z unormowaniami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Traktat ten dotyczył samej swobody przedsiębiorczości i definitywnie zakazywał wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń przy tworzeniu oddziałów, agencji i filii przez obywateli krajów Unii Europejskiej, w innym państwie członkowskim.

Korzystne dla Polaków zmiany będą obowiązywały już od 1 stycznia 2012 roku dzięki ustawie z dnia 16 września 2011r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Modyfikacji uległa sama definicja przedsiębiorcy zagranicznego, która objęła również w swej mocy obywatela polskiego wykonującego działalność gospodarczą za granicą.

Polecamy: Składki ZUS 2012

REKLAMA

Od nowego roku obywatel polski posiadający status przedsiębiorcy zagranicznego będzie miał identyczne uprawnienia i obowiązki jak pozostali przedsiębiorcy będący cudzoziemcami. W nowo utworzonym oddziale polski przedsiębiorca będzie mógł produkować tylko takie wyroby, jakie wytwarza w swojej firmie działającej za granicą. Obowiązkiem takiego przedsiębiorcy będzie również powołanie osoby upoważnionej do reprezentowania go na terenie Polski. W oznaczeniu krajowym, utworzony oddział powinien używać oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego łącznie z jego formą prawną przetłumaczoną na język polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowo do nazwy oddziału dodać należy wyrażenie „oddział w Polsce”. Ważny jest również fakt, iż przedsiębiorca będzie musiał dla takiego oddziału prowadzić oddzielną rachunkowość w języku polskim. Nowe przepisy nie wymagają rejestracji oddziału w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ani dokonywania zgłoszeń do ZUS, również jakiekolwiek sprawy związane z Urzędem Skarbowym będą zbędne.

Według nowych przepisów, minister gospodarki może zakazać przedsiębiorcy zagranicznemu utworzenie oddziału i wykonywanie działalności gospodarczej. Likwidacja może nastąpić, gdy:
• oddział będzie rażąco naruszał przepisy polskiego prawa,
• przedsiębiorca utraci prawo do wykonywania działalności gospodarczej,
• działalność przedsiębiorcy będzie w jakikolwiek sposób zagrażać bezpieczeństwu i obronności państwa,
• w momencie likwidacji przedsiębiorcy.

Polecamy: Abolicja składek ZUS

W przypadku, gdy likwidacja oddziału nastąpi w wyniku decyzji samego przedsiębiorcy, nowo utworzone przepisy wskazują, iż adekwatne będzie zastosowanie przepisów kodeksu spółek handlowych dotyczących likwidacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA