REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy wezmą 100 mld złotych

REKLAMA

REKLAMA

Duże i średnie firmy zanotowały po dziewięciu miesiącach 2011 r. bardzo dobre wyniki finansowe. Wynik finansowy netto wzrósł o ponad 11 mld zł w stosunku analogicznego okresu w 2010 r. - podał GUS.

REKLAMA

„Tak samo było w 2008 r., gdy pierwsze trzy kwartały były doskonałe dla firm, ale rok skończył się nieco gorzej. Jednak w tym roku tak być nie powinno, bowiem pogorszenie wyników za cały 2008 r. w stosunku do jego 9. miesięcy spowodowała bardzo wysoka strata na działalności finansowej będąca efektem opcji. Teraz takiego zagrożenia nie ma. Nie ma także innych zagrożeń, które mogłyby spowodować obniżenie wyniku finansowego netto. Wręcz przeciwnie - jest szansa, aby ukształtował się on w całym 2011 r. na poziomie najwyższym w historii - bliskim 100 mld zł" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

REKLAMA

„Przedsiębiorstwa średnie i duże (50+ zatrudnionych) osiągnęły w ciągu 9.miesięcy 2011 r. wynik finansowy netto na poziomie 77,4 mld zł. Utrzymały wysoką rentowność i, co niebywale ważne - wysoką płynność gotówkową (36,7 proc. swoich krótkoterminowych zobowiązań były w stanie w końcu września pokryć od razu). Jednak sytuacja jest w sektorze firm średnich i dużych ciągle bardzo zróżnicowana - zysk netto wykazało 72,8 proc. przedsiębiorstw, czyli tylko o 0,2 punktu procentowego więcej firm niż przed rokiem. Zatem sytuacja w dość dużej, bo blisko 30 procentowej, grupie firm jest bardzo trudna - ich rentowność jest ujemna. W kontekście zbliżającego się osłabienia, które w UE jest faktem, a w Polsce niepewnością, stan tych prawie 30 proc. firm bardzo niepokoi. A dzisiejsze wyniki badania koniunktury GUS pokazały, że są podstawy do niepokoju - klimat koniunktury wyraźnie pogorszył się." - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Składki ZUS 2012

REKLAMA

„Ten rok będzie jednak dobry. Wzrost PKB na poziomie 4 proc. nie wydaje się - nawet w kontekście słabszego klimatu koniunktury - zagrożony. Wspierać go będą zrealizowane już i rozpoczęte w ciągu pierwszych 9. miesięcy 2011 r. inwestycje przedsiębiorstw - przedsiębiorstwa średnie i duże wydały na zakup środków trwałych w tym okresie 62,2 mld zł, co stanowi ponad 80 proc osiągniętego przez nie wyniku finansowego netto.

Także eksporterzy, mimo słabnących gospodarek krajów UE, czyli u naszych głównych partnerów handlowych, radzą sobie ciągle dobrze. Co prawda zmniejszył się odsetek firm-eksporterów, czyli jednak cześć przedsiębiorstw uczestniczących w wymianie zagranicznej poniosła konsekwencje pogarszającej się koniunktury, ale pozostali zwiększyli udział przychodów z eksportu w przychodach ogółem o prawie 6 proc. Jednocześnie o 3,5 proc. wzrósł odsetek eksporterów, którzy zakończyli 9 miesięcy 2011 r. dodatnim wynikiem finansowym" - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. od lipca 2012

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  REKLAMA