REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy wezmą 100 mld złotych

REKLAMA

REKLAMA

Duże i średnie firmy zanotowały po dziewięciu miesiącach 2011 r. bardzo dobre wyniki finansowe. Wynik finansowy netto wzrósł o ponad 11 mld zł w stosunku analogicznego okresu w 2010 r. - podał GUS.

REKLAMA

„Tak samo było w 2008 r., gdy pierwsze trzy kwartały były doskonałe dla firm, ale rok skończył się nieco gorzej. Jednak w tym roku tak być nie powinno, bowiem pogorszenie wyników za cały 2008 r. w stosunku do jego 9. miesięcy spowodowała bardzo wysoka strata na działalności finansowej będąca efektem opcji. Teraz takiego zagrożenia nie ma. Nie ma także innych zagrożeń, które mogłyby spowodować obniżenie wyniku finansowego netto. Wręcz przeciwnie - jest szansa, aby ukształtował się on w całym 2011 r. na poziomie najwyższym w historii - bliskim 100 mld zł" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

REKLAMA

„Przedsiębiorstwa średnie i duże (50+ zatrudnionych) osiągnęły w ciągu 9.miesięcy 2011 r. wynik finansowy netto na poziomie 77,4 mld zł. Utrzymały wysoką rentowność i, co niebywale ważne - wysoką płynność gotówkową (36,7 proc. swoich krótkoterminowych zobowiązań były w stanie w końcu września pokryć od razu). Jednak sytuacja jest w sektorze firm średnich i dużych ciągle bardzo zróżnicowana - zysk netto wykazało 72,8 proc. przedsiębiorstw, czyli tylko o 0,2 punktu procentowego więcej firm niż przed rokiem. Zatem sytuacja w dość dużej, bo blisko 30 procentowej, grupie firm jest bardzo trudna - ich rentowność jest ujemna. W kontekście zbliżającego się osłabienia, które w UE jest faktem, a w Polsce niepewnością, stan tych prawie 30 proc. firm bardzo niepokoi. A dzisiejsze wyniki badania koniunktury GUS pokazały, że są podstawy do niepokoju - klimat koniunktury wyraźnie pogorszył się." - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Składki ZUS 2012

REKLAMA

„Ten rok będzie jednak dobry. Wzrost PKB na poziomie 4 proc. nie wydaje się - nawet w kontekście słabszego klimatu koniunktury - zagrożony. Wspierać go będą zrealizowane już i rozpoczęte w ciągu pierwszych 9. miesięcy 2011 r. inwestycje przedsiębiorstw - przedsiębiorstwa średnie i duże wydały na zakup środków trwałych w tym okresie 62,2 mld zł, co stanowi ponad 80 proc osiągniętego przez nie wyniku finansowego netto.

Także eksporterzy, mimo słabnących gospodarek krajów UE, czyli u naszych głównych partnerów handlowych, radzą sobie ciągle dobrze. Co prawda zmniejszył się odsetek firm-eksporterów, czyli jednak cześć przedsiębiorstw uczestniczących w wymianie zagranicznej poniosła konsekwencje pogarszającej się koniunktury, ale pozostali zwiększyli udział przychodów z eksportu w przychodach ogółem o prawie 6 proc. Jednocześnie o 3,5 proc. wzrósł odsetek eksporterów, którzy zakończyli 9 miesięcy 2011 r. dodatnim wynikiem finansowym" - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. od lipca 2012

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA