REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-kontrola skarbowa

E-kontrola skarbowa, czyli superfiskus
E-kontrola skarbowa, czyli superfiskus

REKLAMA

REKLAMA

E-kontrola staje się coraz popularniejszą formą kontroli podatkowej, co potwierdzają statystyki napływające z izb skarbowych. Użycie systemów informatycznych do weryfikacji dokumentów przedsiębiorców w części urzędów wzrosła dwukrotnie w porównaniu z całym rokiem 2010.

REKLAMA

Zinformatyzowany tym kontroli okazuje się znacznie skuteczniejszy, i przede wszystkim szybszy, od tradycyjnych metod kontrolowania podatników. Dlatego zarówno przedsiębiorcy, jak i kontrolerzy skłaniają się ku rozpowszechnieniu e-kontroli. Tym pierwszym zależy przede wszystkim na zmniejszeniu uciążliwości tradycyjnych kontroli podatkowych, które to odbywając się w siedzibie podatnika trwają długo i mogą być pewnym utrudnieniem w pracy; drugim zaś e-kontrola pozwala uniknąć żmudnego, wielogodzinnego, przeglądania faktur i ksiąg rachunkowych.

REKLAMA

Nowy sposób kontrolowania ma szczególne zastosowanie w większych firmach, gdzie nagromadzenie dokumentacji jest znacznie obszerniejsze od mniejszych przedsiębiorstw. Oczywiście kontrola podatkowa przy użyciu narzędzi informatycznych może odbyć się jedynie u podatników posiadających elektroniczne rejestry  lub elektroniczną księgowość. W takim przypadku e-kontrola prowadzona jest na podstawie art. 286 par. 1 pkt. 4 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

Polecamy: Urzędnicy zapłacą za swoje błędy

Procedura e-kontroli

Zasadniczo kontrola z wykorzystaniem narzędzi informatycznych nie różni się od kontroli tradycyjnej. Pracownicy urzędów skarbowych żądają od podatnika danych objętych kontrolą, czyli dokumentów, kserokopii akt, notatek itd. Tylko, że przekazanych za elektronicznego nośnika. Najczęściej jest to płyta CD,DVD. Dane te importowane są do specjalnych programów informatycznych (ACL, IDEA), a po weryfikacji danych i analizie tekstów tworzone są raporty. Analiza danych przy pomocy w/w programów pozwala na sprawdzenie zgodności dokumentacji podatnika pod względem formalnym z przepisami prawa podatkowego oraz rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, np. podatkiem od towarów i usług. Oczywiście po odbyciu się kontroli, dokumenty zostają zwracane podatnikowi, a dane wcześniej importowane usuwane z baz danych kontrolerów.

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

E-kontrola to dużo skuteczniejsza metoda sprawdzania podatników, przede wszystkim dlatego, że potrafi rzetelnie i w krótkim czasie skontrolować ilość dokumentów, której nie byłby w stanie przejrzeć urzędnik metodą tradycyjną. Doskonalenie kontrolerów w tej metodzie nadal jest rozpowszechniana, a jak pokazują statystyki także coraz bardziej efektywna.

W całym 2010 roku tylko w woj. mazowieckim przeprowadzono 391 e-kontrole, a na dzień dzisiejszy, w roku 2011 odbyło się ich już 507. Wskazuje to na rosnące znaczenie wykorzystania narzędzi informatycznych i na kierunek, w którym idzie kontrola podatkowa.

Autor: Karolina Wnuk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA