E-kontrola skarbowa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zinformatyzowany tym kontroli okazuje się znacznie skuteczniejszy, i przede wszystkim szybszy, od tradycyjnych metod kontrolowania podatników. Dlatego zarówno przedsiębiorcy, jak i kontrolerzy skłaniają się ku rozpowszechnieniu e-kontroli. Tym pierwszym zależy przede wszystkim na zmniejszeniu uciążliwości tradycyjnych kontroli podatkowych, które to odbywając się w siedzibie podatnika trwają długo i mogą być pewnym utrudnieniem w pracy; drugim zaś e-kontrola pozwala uniknąć żmudnego, wielogodzinnego, przeglądania faktur i ksiąg rachunkowych.
REKLAMA
Nowy sposób kontrolowania ma szczególne zastosowanie w większych firmach, gdzie nagromadzenie dokumentacji jest znacznie obszerniejsze od mniejszych przedsiębiorstw. Oczywiście kontrola podatkowa przy użyciu narzędzi informatycznych może odbyć się jedynie u podatników posiadających elektroniczne rejestry lub elektroniczną księgowość. W takim przypadku e-kontrola prowadzona jest na podstawie art. 286 par. 1 pkt. 4 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.)
Polecamy: Urzędnicy zapłacą za swoje błędy
Procedura e-kontroli
Zasadniczo kontrola z wykorzystaniem narzędzi informatycznych nie różni się od kontroli tradycyjnej. Pracownicy urzędów skarbowych żądają od podatnika danych objętych kontrolą, czyli dokumentów, kserokopii akt, notatek itd. Tylko, że przekazanych za elektronicznego nośnika. Najczęściej jest to płyta CD,DVD. Dane te importowane są do specjalnych programów informatycznych (ACL, IDEA), a po weryfikacji danych i analizie tekstów tworzone są raporty. Analiza danych przy pomocy w/w programów pozwala na sprawdzenie zgodności dokumentacji podatnika pod względem formalnym z przepisami prawa podatkowego oraz rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, np. podatkiem od towarów i usług. Oczywiście po odbyciu się kontroli, dokumenty zostają zwracane podatnikowi, a dane wcześniej importowane usuwane z baz danych kontrolerów.
Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku
REKLAMA
E-kontrola to dużo skuteczniejsza metoda sprawdzania podatników, przede wszystkim dlatego, że potrafi rzetelnie i w krótkim czasie skontrolować ilość dokumentów, której nie byłby w stanie przejrzeć urzędnik metodą tradycyjną. Doskonalenie kontrolerów w tej metodzie nadal jest rozpowszechniana, a jak pokazują statystyki także coraz bardziej efektywna.
W całym 2010 roku tylko w woj. mazowieckim przeprowadzono 391 e-kontrole, a na dzień dzisiejszy, w roku 2011 odbyło się ich już 507. Wskazuje to na rosnące znaczenie wykorzystania narzędzi informatycznych i na kierunek, w którym idzie kontrola podatkowa.
Autor: Karolina Wnuk
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.