REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpieczeństwo żywności - zmiany dla producentów

Komisja Europejska proponuje zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa żywności. Zmiany na rynku rolno-spożywczym przyniosą producentom żywności korzyści w postaci zmniejszenia obciążeń administracyjnych, efektywniejszych procedur oraz środków służących finansowaniu kontroli i zwalczania chorób zwierząt i szkodników roślin.

Za hotel dla pracownika nie odliczysz VAT-u

Opłacając hotel dla pracownika w związku z wyjazdem służbowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u. Jest tak pomimo faktu, że zakup ten dokonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Prawa autorskie a wolny dostęp do dóbr kulturowych

Dozwolony użytek prywatny i publiczny, czyli zasady korzystania z utworów. Jak umożliwiać przepływ wiedzy i udostępniać dobra kultury do jak najszerszej rzeszy odbiorców, by jednocześnie nie godzić w interesy twórców?

Przywrócenie do pracy z prawem do wynagrodzenia

Prawo do wynagrodzenia pracownika za okres pozostawania bez pracy ma charakter kompensacyjny. Przesłanką nabycia takiego prawa jest podjęcie pracy w wyniku przywrócenia. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przysługujące pracownikowi roszczenie jest zgodne z konstytucją.

REKLAMA

Ocena ryzyka zawodowego na jednakowych stanowiskach

 Do obowiązków pracodawcy należy ocena ryzyka zawodowego oraz zastosowanie środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. Takie działanie związane jest z oceną stanowiska pracy nie zaś z osobą pracownika wobec czego może być prowadzone dla jednakowych stanowisk.

Nowy wzór certyfikatu weryfikacji dostawy

 5 lipca 2013 r. weszły w życie regulacje rozporządzenia Ministra Finansów określające nowy wzór certyfikatu dostawy, który pozwoli wywiązać się z wymogów nakładanych przez niektóre kraje UE związane z transferami wewnątrzunijnymi.

Rząd zmienia prawo o zamówieniach publicznych

Podstawową zmianą w zamówieniach publicznych, która dotyczy wszystkich kategorii zamawiających i przedmiotów udzielanych przez nich zamówień, jest podwyższenie z 14 do 30 tys. euro progu, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych. Jakie jeszcze zmiany szykuje się w zamówieniach publicznych?

Zmiany w zamówieniach publicznych

Rząd chce podnieść z 14 do 30 tysięcy euro próg, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych. Jakie są jeszcze szykowane zmiany w zamówieniach publicznych?

REKLAMA

Rząd reformuje urzędy pracy

Rząd chce zreformować urzędy pracy, by stały się lepiej dopasowane do potrzeb osób bezrobotnych. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

Płatności mobilne - do końca 2013 r. jednolity standard?

Sześć banków PKO BP, BZ WBK, BRE, ING Bank Śląski, Millennium i Alior zapowiada stworzenie jeszcze przed końcem 2013 roku wspólnego jednolitego standardu płatności mobilnych (przy pomocy telefonów komórkowych - smartfonów).

Ostatni nabór wniosków o dotacje na e-biznes

Ruszył już ostatni zaplanowany na lata 2007-2013 nabór wniosków na e-biznes. Maksymalne wsparcie, na jakie może liczyć obecnie przedsiębiorca, wynosi 600 tys. zł – to o 250 tys. mniej niż w pierwszych naborach w ramach tego samego konkursu.

Brak prądu a kasa fiskalna

Przedsiębiorca sprzedający za pomocą kasy fiskalnej nie może tłumaczyć się awarią lub brakiem prądu przy sprzedaży bez paragonu. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, którzy w okresie wakacyjnym będą sprawdzać, jak właściciele firm wywiązują się z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

Sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych może istotnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorcy. Podatnik ma do wyboru trzy metody uiszczania należności wobec urzędu skarbowego - co miesiąc w formie podstawowej, co kwartał (odraczając w ten sposób wydatek) lub w formie uproszczonej. Ostatnia z nich w określonych sytuacjach może okazać się najkorzystniejsza. Kiedy?

Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą

Zasadniczy termin zwrotu podatku VAT o jaki może ubiegać się podatnik wynosi 60 dni. Procedura jest zwykle znacznie wydłużana przez urzędy skarbowe, które dokonują wypłaty w ostatniej chwili. Ponadto firmy które ubiegają się o zwrot są baczniej obserwowane przez urzędników i dość często wszczynane są u nich kontrole.

Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem

O paragonach fiskalnych zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą zmiany, a właściwie - opierając się na wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów - doprecyzowania przepisów dotyczących wydruków z kasy fiskalnej, które obecnie muszą zawierać szczegółową nazwę sprzedawanego produktu lub usługi.

Jak liczyć terminy podatkowe?

Do 25 dnia miesiąca należy zapłacić VAT, do 20 podatek dochodowy, 14 dni na odwołanie się od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie faktury... Terminy, których musi trzymać się przedsiębiorca można mnożyć w nieskoczoność. W jaki sposób liczyć terminy podatkowe?

Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

Nadgodziny odchodzą aktualnie do lamusa. W zamian za to pracownikom został dany elastyczny czas oraz ruchome godziny pracy. Zmiany te są związane z wprowadzoną przez sejm nowelizacją Kodeksu Pracy, mającą na celu zniechęcenie pracodawców do zwalniania pracowników w okresach przestoju firmy.

Interpretacja podatkowa rozwiąże wątpliwości

Każdy przedsiębiorca ma możliwość rozwiania swoich wątpliwości podatkowych dzięki wnioskowi o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jest to jedna z metod pozwalających uniknąć negatywnych konsekwencji wynikających z niewłaściwego stosowania przepisów podatkowych. Są one bowiem zawiłe i często powiązane z konkretnymi okolicznościami. Przedsiębiorcy mają więc prawo mieć wątpliwości z ich praktycznym zastosowaniem. Jak złożyć i do kogo skierować wniosek o wydanie interpretacji dla konkretnego przypadku?

Co to jest Intrastat?

Co do zasady wymiana handlowa między państwami Unii Europejskiej przypomina zwykłe krajowe transakcje - nie ma tu obciążeń celnych i dodatkowych obowiązków. Mimo to może się zdarzyć także, że przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw będzie zobowiązany do wykazania ich w stworzonym do celów statystycznych systemie Intrastat.

Czy członek zarządu spółki z o.o. musi płacić składki ZUS?

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. nie zawsze jest jednoznaczne z zawarciem stosunku pracy. Czy członek zarządu spółki z o.o. powinien opłacać składki ZUS?

Kasa fiskalna a brak prądu

Brak prądu nie usprawiedliwia przedsiębiorcy sprzedającego bez kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, którzy w okresie wakacyjnym będą sprawdzać, jak właściciele firm wywiązują się z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Wakacyjny spadek bezrobocia

W czerwcu bezrobocie zmniejszyło się do 13,2 proc. z 13,5 proc. w maju - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Na rynku pracy widać rozpoczęcie sezonu wakacyjnego.

Zmniejszenie wydatków może zdusić wzrost gospodarczy

W budżecie zabraknie w tym roku kilkanastu miliardów złotych – szacują ekonomiści. Zdaniem prof. Jerzego Hausnera rząd może jednak mieć problem z nowelizacją, zwłaszcza że oznaczałaby ona prawdopodobnie zwiększenie deficytu. Resort finansów musi więc szukać oszczędności lub dodatkowych źródeł dochodu, ale tak, by nie zdusić i tak niskiego wzrostu gospodarczego.

Pieniądze na założenie firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi wydatkami już na starcie. Warto postarać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Gdzie szukać pieniędzy na start firmy?

Na rynku walutowym spokój

Piątek upływa bardzo spokojnie na rynku walutowym, po porannym osłabieniu złoty powrócił w okolice 3,90 do euro. Na rynku długu także jest spokojnie.

Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy

Co do zasady remanent w firmie należy przeprowadzać w dniu rozpoczęcia działalności, na zakończenie i rozpoczęcie roku podatkowego, przy likwidacji działalności oraz przy zmianie wspólnika w przypadku spółki cywilnej. Podatnicy mają jednakże prawo do przeprowadzania remanentu także w trakcie roku podatkowego. Jak taki “śródroczny” spis z natury należy odnieść do zaliczki na podatek dochodowy?

E-komunikacja firm z urzędami

Rada Ministrów ma zająć się projektem zmian w przepisach, które mają doprowadzić do znacznego ograniczenia papierowej formy kontaktów z urzędami. Wielu spraw administracyjnych nie będzie trzeba osobiście załatwiać. Urzędy będą musiały wprowadzić m.in. elektroniczną skrzynkę podawczą. Elektroniczna forma ma obowiązywać także przy składaniu zeznań lub wyjaśnień, czy też wezwaniu na rozprawę. Nowa forma e-komunikacji obejmie także postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy jest nieobowiązkowe. Opłacanie go umożliwia jednak pobieranie zasiłku chorobowego. Na jaką wysokość zasiłku chorobowego może liczyć przedsiębiorca?

Ponad 17 milionów internautów w Polsce

W Polsce z internetu korzysta już ponad 17 milionów osób. Tak wynika z najnowszego badania NetTrack. To rekordowa liczba w historii rodzimej sieci. Nie popadajmy jednak w nadmierny optymizm – w porównaniu z zachodem Europy dynamika wzrostu liczby użytkowników jest niewielka, a pod względem penetracji internetu nasz kraj plasuje się na 22. miejscu na kontynencie. Dlaczego te wskaźniki są tak niskie?

Oświadczenie sprawcy wypadku

Oświadczenie sprawcy wypadku komunikacyjnego często staje się kością niezgody pomiędzy poszkodowanym a Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel, w toku postępowania likwidacyjnego, musi mieć pewność, że roszczenie odszkodowawcze zostanie pokryte z właściwej polisy ubezpieczeniowej. Z drugiej strony, poszkodowany wymaga od ubezpieczyciela szybkiej i bezproblemowej wypłaty należnego mu odszkodowania.

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. - gdzie przeprowadzać?

Zgromadzenia wspólników powinny odbywać się w siedzibie spółki. Siedzibą spółki, zgodnie z art. 41 kodeksu cywilnego jest miejscowość gdzie siedzibę ma jej organ zarządzający. Co więcej osoba prawna może mieć tylko jedną siedzibę. Warto zauważyć, że nie chodzi tutaj o lokal/ budynek, w którym prowadzi sprawy spółki zarząd, lecz o miejscowość. Gdzie przeprowadzać zgromadzenia wspólników spółki z o.o.?

VAT od karnetów na siłownie i do klubów fitness

Opodatkowanie podatkiem VAT karnetów wstępu na siłownie i do klubów fitness budzi kontrowersje, a orzecznictwo sądów administracyjnych jest w tej kwestii rozbieżne. Ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT ma duże znaczenie dla cen karnetów wstępu.

Dane osobowe w działalności gospodarczej

Zbiory danych osobowych w działalności gospodarczej mogą pomagać w prowadzeniu działalności. Przedsiębiorcy dość szybko zdali sobie sprawę, ze umiejętne wykorzystanie informacji dotyczących ich własnych pracowników bądź klientów, może przynieść korzyści większe, od wynikających z wiedzy dotyczącej nadchodzących zmian.

Opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki

Przedsiębiorcy publicznie odtwarzający muzykę zobowiązani są do opłacania tantiem. Jest szansa, że niedługo nie trzeba będzie osobno odprowadzać tantiem za publiczne odtwarzanie muzyki do kilku różnych Organizacji Zbiorowego Zarządzania.

Newslettery i e-mail marketing a dane osobowe

Newslettery oraz e-mail marketing są dziś niezwykle popularnymi narzędziami do utrzymywania kontaktu i budowania relacji firmy z klientami. Oba te narzędzia wykorzystują pocztę elektroniczną do komunikowania się z odbiorcami i z oboma wiążą się pewne obostrzenia prawne. Zatem jak zgodnie z prawem przesyłać newsletter i prowadzić akcje mailingowe?

Podatek od piractwa

 Podatkiem od piractwa określana jest opłata reprograficzna, nazywana również copyrights levies. Czym jest podatek od piractwa i kiedy musimy go płacić?

Pracownicy tymczasowi z agencji pracy

Podstawą wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego jest umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna. Pracodawca-użytkownik wynagrodzenie za korzystanie z jego usług wypłaca agencji pracy tymczasowej, a ta rozlicza się z pracownikiem. Pracodawca i agencja mogą ustalić również zasady korzystania przez pracownika tymczasowego z urlopu wypoczynkowego.

Rośnie popularność samozatrudnienia

Samozatrudnienie jest odpowiedzią na rosnące bezrobocie. Dzięki internetowi freelancerzy mogą pracować dla firm z całego świata. Samozatrudnienie wiąże się wprawdzie z niepewnością, ale można je łączyć z inną pracą. Z takiej formy prowadzenia działalności mogą skorzystać np. tłumacze i branża turystyczna, ale także inne małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ochrona przed nieuczciwą konkurencją

Przedsiębiorca, który został poszkodowany przez czyn nieuczciwej konkurencji, może dochodzić swoich praw przed sądem. Jak bronić się przed nieuczciwą konkurencją?

Remanent - Jak prawidłowo sporządzić spis z natury

Dokonywanie spisu z natury jest jednym z obowiązków podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jak prawidłowo sporządzić spis z natury?

Darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR

Obecnie rynek obfituje w darmowe oprogramowania służące do prowadzenia PKPiR - można je znaleźć zarówno w Internecie, jak i na darmowych płytach, dołączanych do prasy. Czy można używać darmowego oprogramowania do prowadzenia KPiR?

Praca studentów w wakacje

Część studentów zamierza wykorzystać trzymiesięczne wakacje na odpoczynek. Inni zamierzają spędzić ten czas na praktykach, stażach lub w pracy. Wielu studentów wykorzystuje lato do wzbogacenia swojego CV.

Formy wypłaty wynagrodzeń

Wynagrodzenie powinno być wypłacane pracownikom w formie pieniężnej. Możliwe jest jednak wypłacanie wynagrodzenia w innej formie. W jakiej formie można dokonać wypłaty wynagrodzenia?

Co dalej z OFE?

W ciągu dwóch miesięcy rząd zdecyduje co zrobić z OFE. Na przełomie sierpnia i września ma wybrać jeden z trzech wariantów, przedstawionych w ubiegłym tygodniu. 

Wady i zalety samozatrudnienia

Za osobę samozatrudnioną uważa się osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Czy samozatrudnienie jest korzystnym rozwiązaniem na dzisiejszym rynku pracy?

Dotacje unijne na 2014 r.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiada, że fundusze unijne będą w większości rozdzielane na poziomach województw na rozwój innowacji. Od 2014 r. kraje unijne będą rozliczane z osiągniętych celów przyznawanych przez Unię Europejską. Nastąpią również zmiany w sposobie dotowania przedsiębiorców.

Kwota wolna od potrąceń 2014

Kwota wolna od potrąceń 2014 ustalona zostanie na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 roku. Zgodnie z zapowiedziami Rządu minimalne wynagrodzenie w 2014 roku ma wynosić 1680 zł. Ile będzie wynosiła kwota wolna od potrąceń w 2014 roku?

Wywóz śmieci od 2013 roku - ogródki działkowe i domki letniskowe

Ministerstwo Środowiska udzieliło wyjaśnień w zakresie nowych (obowiązujących od 1 lipca 2013 r.) zasad gospodarowania odpadami komunalnymi odnośnie rodzinnych ogrodów działkowych i domów letniskowych. W przypadku posiadanej działki rekreacyjnej w zależności od sposobu użytkowania należy ją traktować albo jako nieruchomość zamieszkałą sezonowo albo jako nieruchomość niezamieszkałą.

Kwota wolna od potrąceń 2013

Kwota wolna od potrąceń 2013 ustalona została na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym. W roku 2013 minimalne wynagrodzenie wynosi 1600 zł. Ile wynosi kwota wolna od potrąceń w 2013 roku?

Jak segregować odpady (śmieci) 2014

Ministerstwo Środowiska przedstawiło wskazówki odnośnie optymalnego segregowania odpadów komunalnych. Przeczytaj jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć, co trzeba, a czego nie można wrzucać do pojemników (worków) na papier, szkło, czy plastik.

REKLAMA