REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie OC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zamknięta firma nie jest zwolniona z odpowiedzialności za wypadek

Lockdown nie zwalnia właścicieli czasowo zamkniętych firm z obowiązków, które nakłada na nich prawo. Jeśli zamknięta w lockdownie firma ma ubezpieczenie OC, finansową odpowiedzialność za szkody przejmuje na siebie ubezpieczyciel.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC fizjoterapeutów

1 czerwca 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Rozporządzenie doprecyzowuje kwestie ubezpieczenia zawodowego, jakie musi posiadać każdy fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą. W świetle nowych przepisów takie ubezpieczenie mają obowiązek posiadać wszyscy fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą – zarówno w formie podmiotu leczniczego, a także jako indywidualna lub grupowa praktyka fizjoterapeutyczna.

Kiedy ubezpieczyciel może domagać się od kierowcy zwrotu odszkodowania?

Regres nietypowy z art. 43. ustawy z dnia 22 maja 2003 r o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stanowi, że Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania.

Odszkodowanie za wypadek dziecka na placu zabaw, na kolonii

Nie zawsze aktywność dzieci na placach zabaw, koloniach, czy aquaparkach jest bezpieczna, bowiem mimo zachowania środków ostrożności może dojść do wypadku. W takiej sytuacji rodzic może domagać się odszkodowania. Jak to zrobić?

REKLAMA

Polisy OC i AC samochodu można zaliczyć w koszty firmy

Przedsiębiorca, który wykupi polisę OC, może w całości zaliczyć ją w koszty firmy. Polisę AC również może rozliczyć w kosztach, ale tylko do wysokości ustalonego limitu. Moment rozliczenia ubezpieczenia środków trwałych jest różny, w zależności od przyjętej metody prowadzenia KPiR.

Kto i kiedy może uzyskać odszkodowanie?

Uprawnienie do dochodzenia odszkodowania przysługuje każdemu, kto został poszkodowany w wyniku zdarzenia, które spowodowane zostało z winy innego podmiotu. Do kręgu omawianych osób zaliczyć można, w zależności od rodzaju zdarzenia będącego przyczyną poszkodowania, m.in. kierowcę samochodu, pasażera, rowerzystę, motocyklistę, pieszego, pracownika, pacjenta, ofiarę przemocy.

Procedura sądowa dochodzenia odszkodowania

Ile trwa postępowanie odszkodowawcze? Jak wysokie są koszty sądowe? Jakie są koszty strony przeciwnej? Czy warto iść do sądu po odszkodowanie? Odpowiadamy na te pytania.

Amortyzacja samochodów osobowych przy leasingu finansowym

Z zasadami amortyzacji samochodów osobowych, jeśli ich wartość przekracza równowartość 20.000 euro, ustawy wiążą niekorzystne dla podatnika skutki w postaci ograniczonej możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów ubezpieczenia do kosztów podatkowych.

REKLAMA

Obowiązkowe ubezpieczenia OC

Rzecznik Ubezpieczonych informuje, że 11 lutego 2013 r. upłynął rok od wprowadzenia zmian m.in. w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Tym samym ustał okres dualizmu systemów prawnych. Jedną z najważniejszych zmian jest modyfikacja zasady automatyzmu (klauzuli prolongacyjnej), nie powinno się już zdarzać zjawisko podwójnego ubezpieczenia.

Polisa OC dla członków zarządu

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu spółek kapitałowych ma przede wszystkim na celu ochronę osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie spółki przed roszczeniami odszkodowawczymi wywołanymi ich działaniem.

Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku

Osoby poszkodowane w kolizji lub wypadku drogowym mogą łatwo sprawdzić, czy pojazd sprawcy wypadku ma ważną polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Można to zrobić przez internet, za darmo w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kierowcy bez OC łatwo wykrywani przez UFG - "wirtualny policjant" działa skutecznie

W 2012 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wykrył ponad 4,5 tysiąca nieubezpieczonych kierowców - dzięki narzędziu informatycznemu zwanemu "wirtualnym policjantem". UFG uzyskał z tego tytułu ponad 1,2 mln złotych z kar za brak polisy OC.

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Naprawienie szkody, zgodnie z dyspozycją art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego, polega na zwrocie kosztów, poniesionych przez poszkodowanego oraz korzyści (tylko w wypadku odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do szkody.

Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej dłużników, wyrażonej w art. 366 kodeksu cywilnego, odpowiedzialność za nieopłaconą składkę rozkłada się na zobowiązane osoby. Oznacza to, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

Sprzedaż samochodu lub innego pojazdu mechanicznego wiąże się m.in. z konkretnymi prawami i obowiązkami stron takiej transakcji, wynikającymi z prawa ubezpieczeniowego. Warto wiedzieć, jakie to prawa i obowiązki.

Kierowcy oszczędzają na ... OC

W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku w I półroczu 2012 r. o 50 procent wzrosła liczba kierowców bez OC, którzy z własnej kieszeni muszą zwracać odszkodowania za spowodowany wypadek. Tak wynika z najnowszego podsumowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Pojazd zastępczy z polisy OC sprawcy wypadku

W dniu 17 listopada 2011r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozwiał dotychczasowe wątpliwości w wykładni przepisów dotyczących przyznania pojazdu zastępczego dla poszkodowanego, który nie jest przedsiębiorcą, z polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku. Dotychczasowe orzeczenia sądów w sprawach odszkodowawczych były niejednolite, co utrudniało poszkodowanym dochodzenie roszczeń z tytułu opłat za pojazd zastępczy.

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Na skutek działania tzw. klauzuli prolongacyjnej, mającej zapewnić ciągłość ubezpieczenia OC, wielu posiadaczy pojazdów mechanicznych zostaje objętych kilkoma stosunkami ubezpieczenia. Sytuację tę miała wyeliminować nowelizacja przepisów z lutego 2012 r., jednakże problem ten pozostaje wciąż aktualny.

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Obowiązek naprawienia szkody w prawie karnym a odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma w Polsce charakter obowiązkowy. Jego podstawową funkcją jest ułatwienie poszkodowanemu dochodzenia odszkodowania. Może się jednak zdarzyć, że do naprawienia szkody będzie zobowiązany zarówno ubezpieczyciel – w zakresie polisy OC – jak i sprawca – z uwagi na nałożony środek karny.

Ubezpieczenie OC nie zwalnia przedsiębiorcy z dbałości o jakość usług

Szereg czynników, wśród których wskazać należy przede wszystkim wzrost świadomości potencjalnych ryzyk - zarówno po stronie ubezpieczonych, jak i ewentualnych poszkodowanych - sprawił, że zawieranie umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest obecnie powszechne.

Odpowiedzialność brokera ubezpieczeniowego

Zastanawiasz się nad uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej? Dowiedz się jakie są granice odpowiedzialności brokera oraz jak kontrolowana jest jego praca.

Broker ubezpieczeniowy - prawa i obowiązki

Zdobądź zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej. Dowiedz się jakie są prawa i obowiązki brokera ubezpieczeniowego.

Zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej – warunki i wymagane dokumenty

W jaki sposób uzyskać zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej? Dowiedz się jakie są warunki dla kandydatów oraz jakie dokumenty należy złożyć.

Postępowanie likwidacyjne - prawa i obowiązki stron

Poza licznymi obowiązkami nałożonymi na ubezpieczycieli prowadzących tzw. postępowania likwidacyjne, również osoba występująca z roszczeniem o wypłatę odszkodowania zobowiązana jest do podjęcia działań, które umożliwią ustalenie zasadności zgłoszonych roszczeń oraz określenie wysokości należnego świadczenia.

Kto powinien odśnieżyć chodnik obok nieruchomości?

Śnieg, zalegający na chodniku przy prywatnych nieruchomościach, z reguły jest problemem właścicieli. Kiedy jednak osoba, dysponująca nieruchomością, zostanie zwolniona z usuwania śniegu? W jaki sposób zarządzający nieruchomościami mogą uniknąć odpowiedzialności cywilno-prawnej od wypadku na chodniku?

Jaki zakres ubezpieczenia firmowego?

Pracodawca ponosi w określonych sytuacjach odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników oraz przez podwykonawców. Czy szkody te mogą być naprawione z ubezpieczenia pracodawcy?

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2012 roku

W 2012 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia: OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, OC rolników oraz budynków rolniczych. Nowe przepisy dotyczą opłat za brak OC począwszy od roku kontroli rozpoczynającego się 1 stycznia 2012 r.

Ubezpieczenia obowiązkowe

W niektórych sferach życia ustawodawca wymaga od określonych podmiotów zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Pozwala to przerzucić kwestie odszkodowawcze na ubezpieczycieli. Obowiązkowe ubezpieczenia muszą mieć m.in. kierowcy, rolnicy oraz adwokaci i radcy prawni.

Ubezpieczenie OC: zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego

Z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku mogą być także dochodzone roszczenia o zwrot kosztów związanych z najmem samochodu zastępczego. Wydatki na najem muszą być jednak celowe i ekonomicznie uzasadnione.

Jakie ubezpieczenie przedsiębiorca może zaoferować swoim pracownikom?

Przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczają swoich pracowników od różnych ryzyk dotyczących życia i zdrowia ubezpieczonego, jego samego albo też jego rodziny. Celem tego typu ubezpieczeń jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz uzyskanie odszkodowania pieniężnego w razie zajścia ewentualnego wypadku. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych stale się rozszerza i obejmuje coraz więcej przypadków.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW i jak właściwie je wybrać?

Istnieje obecnie wiele rodzajów ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach. Oczywiście istnieją ubezpieczenia, które musimy posiadać, czyli tzw. obowiązkowe. Oprócz tych jednak, możemy dodatkowo zawrzeć umowy ubezpieczenia o charakterze dobrowolnym. Do tego typu ubezpieczenia należy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie na życie, a NNW – sprawdź czym różnią się od siebie te ubezpieczenia

Funkcjonując w życiu codziennym jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Aby ich uniknąć zawieramy umowy ubezpieczenia, które mają na celu łagodzenie skutków wystąpienia ewentualnych skód. Ze względu na to, że istnieje jednak wiele rodzajów ubezpieczeń, czasami zdarza się, że mylimy te rodzaje. Tak może być w przypadku ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jak można wyliczyć kwotę odszkodowania i kiedy odszkodowanie się nie należy?

Ubezpieczenie NWW jest ubezpieczeniem dobrowolnym, pozwalającym na uzyskanie ubezpieczenia w przypadku zaistnienia szkody spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem. Swoim zasięgiem obejmuje różnego rodzaju podmioty, a więc zarówno członków rodziny, jak i pracowników zatrudnionych u przedsiębiorcy, a także kierowców i pasażerów pojazdów mechanicznych. Jak jednak towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają wysokość szkód w przypadkach tak niewymiernych jak wymienione powyżej? Otóż istnieje kilka możliwości.

Czym jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Każdy z nas narażony jest na wypadki. Aby uchronić się od szkodliwych następstw tych zdarzeń zawieramy różnego rodzaju umowy ubezpieczenia. Warto jednak dokładnie wiedzieć, jakiego rodzaju ubezpieczenie zawieramy i z czym będzie wiązać się zawarcie umowy ubezpieczeniowej.

Sprawdź co wiesz o odpowiedzialności cywilnej!

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest szerokim zagadnieniem. Aby mówić o nim warto najpierw wyjaśnić czym odpowiedzialność cywilna jest. Najogólniej ujmując, jest to reżim prawny w którym podmiot jest zobowiązany do świadczenia odszkodowawczego w określonej sytuacji.

Co można i dlaczego warto się ubezpieczać?

Przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą zależy na stabilności i spokojnym prowadzenie działalności. Formą takiego zabezpieczenia są ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują obecnie ubezpieczenia od wielu ryzyk, aby jak najlepiej dopasować się do klienta.

Zawarcie i odstąpienie od umowy ubezpieczeniowej – porada

Przepisy precyzują jak powinna wyglądać umowa ubezpieczenia, w szczególności kwestię konieczności wydania ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel jest zobowiązany potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia. Jeżeli umowa jest zawierana np. drogą elektroniczną, w razie wątpliwości umowę uważa się za zawartą z chwilą doręczenia ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia.

Obowiązkowe ubezpieczenie oc podmiotów przyjmujących zamówienia na świadczenia zdrowotne

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kojarzone jest zazwyczaj z umowami ubezpieczenia samochodu zawieranymi z zakładem ubezpieczeniowym lub umowami zawieranymi przez określone grupy zawodowe. Oprócz tego umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawierane są także przez podmioty przyjmujące zamówienia na świadczenia zdrowotne.

Doznałeś uszczerbku we nadzwyczajnej sytuacji? Sprawdź jakie świadczenia przysługują w tej sytuacji

Funkcjonując w obrocie może zdarzyć się nadzwyczajna sytuacja, w związku z którą podmiot biorący w niej udział dozna uszczerbku, za który zostanie przyznane następnie odszkodowanie.Za takie szczególne zdarzenie można uznać wypadek spowodowany, który został wywołany przyczyną zewnętrzną, powodując uraz lub śmierć osoby, która brała w nim udział. Bardzo często tego typu wypadki mogą mieć miejsce w zakładach, czy przy wykonywaniu czynności zawodowych poza zakładem.

Jak płacić składki i co zawrzeć w umowie, czyli co jest ważne przy ubezpieczeniach?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zawierać umowy ubezpieczenia. Składkę oblicza się za czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeżeli umowa wygasłaby przed upływem okresu na jaki została zawarta, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.

Różne sposoby likwidacji szkody pojazdu przy ubezpieczeniu oc i ac

Prowadząc firmę posiadasz na wyposażeniu różne pojazdy mechaniczny. W związku tym konieczne jest płacenie obowiązkowego ubezpieczenia oc. Oprócz tego możesz opłacać składkę na ubezpieczenie autocasco. Likwidacja szkody wygląda jednak w przypadku obu typów ubezpieczenia nieco inaczej.

Co składa się na procedurę likwidacji szkody wyrządzonej w pojeździe przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą używa w tym celu różnych urządzeń. Bardzo często posiada również środki transportu. Środki transportu podlegają zawsze obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, a także mogą podlegać ubezpieczeniu autocasco.

Sprawdź czy poniesiesz odpowiedzialność za osobę, której powierzyłeś wykonanie zadania

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie wykonują wszystkich czynności sami. Często jest tak, że czynności te przekazuje do realizacji swoim pracownikom. W przyypadku takich sytuacji warto wiedzieć jak kształtuje się kwestia odpowiedzialności za osoby, którymi się posłużono.

Co można ubezpieczyć wybierając się w podróż służbową?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wykonywaniem różnego typu czynności. Jedną z takich czynności jest podróż służbowa, czyli sytuacja w której przedsiębiorca samodzielnie lub też pracownik wyjeżdża w inne miejsce niż miejsce prowadzenia działalności. Aby zniwelować ewentualne skutki różnych tragicznych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w trakcie takiej podróży, przedsiębiorca może zawrzeć umowę ubezpieczenia. Nie jest to jednak ubezpieczenie obowiązkowe.

Odniosłeś szkodę? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie w pełnej wysokości

Prawo ukształtowało zasadę, że podmiot, któremu została wyrządzona szkoda może domagać się odszkodowania. O tym jak ustalić odszkodowanie oraz jaka powinna być jego wysokość również można dowiedzieć się z przepisów.

Zawierając umowę ubezpieczenia sprawdź jak kształtują się warunki ubezpieczeń

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi liczyć się z możliwością wyrządzenia szkody. Może to być sytuacja, w której on sam wyrządza szkodę lub w której szkoda jest wyrządzana jemu. Aby uniknąć problemów związanych z takimi sytuacjami powszechnie zawierane są umowy ubezpieczenia.

Czym jest jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek zaistniały przy prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej?

Rolnicy prowadzący rolniczą działalność gospodarczą są ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przepisy regulujące to ubezpieczenie mówią między innymi o świadczeniach w przypadku choroby, macierzyństwa lub wypadku.

Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna rzeczoznawców majątkowych?

Prowadzenie działalności gospodarczej może się wiązać się z obowiązkiem zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Tak jest między innymi w przypadku rzeczoznawców majątkowych.

Jak kształtuje się odpowiedzialność przy umowach przewozu i spedycji?

Przesyłanie rożnego rodzaju towarów w obrocie gospodarczym jest dziś na porządku dziennym. Dostarczanie w inne miejsce może odbywać się w ramach umowy spedycji lub przewozu. Aby jednak w związku z wykonywaniem tej umowy nadawca i odbiorca nie ponieśli strat wywołanych niewłaściwym działaniem firmy przewozowej przepisy prawa stanowią o odpowiedzialności przedsiębiorcy.

REKLAMA