reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Odpowiedzialność brokera ubezpieczeniowego

Odpowiedzialność brokera ubezpieczeniowego

Zastanawiasz się nad uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej? Dowiedz się jakie są granice odpowiedzialności brokera oraz jak kontrolowana jest jego praca.

OC dla brokera

Zasady odpowiedzialności brokera ubezpieczeniowego za szkody powstałe w związku z wykonywaniem działalności brokerskiej wprowadza przepis art. 22 ustawy, a szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej (Dz. U. z 2005 r., Nr 122, poz. 1028).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy broker ubezpieczeniowy z tytułu wykonywania działalności brokerskiej podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej obejmującemu szkody wyrządzone osobie poszukującej ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczającemu, ubezpieczonemu lub osobie uprawnionej z umowy ubezpieczenia, w tym także szkody wyrządzone przez osoby fizyczne, przez które broker ubezpieczeniowy wykonuje czynności brokerskie oraz podmioty, o których mowa w art. 25.

Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, zgodnie z art. 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC wynosi równowartość w złotych 1.000.000 euro oraz 1.500.000 euro w odniesieniu do wszystkich takich zdarzeń.

Polecamy: Broker ubezpieczeniowy - prawa i obowiązki

Jak kontrolowany jest broker

Podczas wykonywania czynności kontrolnych u brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych badana jest przede wszystkim kwestia wypełniania obowiązku  dokonywania analizy ofert i przedstawiania rekomendacji osobom ubezpieczającym/ubezpieczonym.

Ponadto sprawdzane są następujące zagadnienia:

  • kwestie formalne (zgodność stanu faktycznego z danymi rejestrowymi)
  • ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności brokerskiej
  • weryfikacja osób wykonujących czynności brokerskie na rzecz brokera ubezpieczeniowego
  • odbywanie szkoleń zawodowych przez osoby wykonujące czynności brokerskie
  • niezależność brokera pod kątem powiązań z zakładami ubezpieczeń

Jednocześnie należy podkreślić, że oprócz powyższych kwestii kontrola może obejmować pozostałe spektrum działalności brokerskiej określone w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1154, z późn. zm.) oraz aktach wykonawczych. Przypominamy, że na brokerach ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych ciąży obowiązek przestrzegania wszystkich przepisów prawa.

Polecamy: Zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej ubezpieczeniowej – warunki i wymagane dokumenty

Źródło: KNF

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama