REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polisa na szyby ochroni przed stratami

Ubezpieczenie szyb staje się standardem w polisach dla małych i średnich firm. Najczęściej nie jest to już opcja dodatkowa, ale istotny element polisy.

Bez odpowiedzialności za błędy wspólnika

Ten kto chce wykonywać wolny zawód, a nie może tego robić z powodów finansowych, powinien założyć spółkę partnerską. Jego wspólnikami mogą zostać osoby znajdujące się w podobnej sytuacji.

Jak ograniczyć ryzyko biznesu

Mijają trzy lata od pojawienia się na polskim rynku pierwszego biura informacji gospodarczej. Można już zatem pokusić się o odpowiedź, czy i jakie korzyści wniosły te instytucje do obrotu gospodarczego.

Letnie zyski firm płyną za granicę

Czerwiec i lipiec to czas, kiedy ma miejsce szczególne nasilenie transferu zysków firm za granicę - twierdzą eksperci. W ubiegłym roku z Polski wypłynęły w ten sposób 4 mld dolarów.

REKLAMA

Znany instrument w nowym wydaniu

Specjalne strefy ekonomiczne stały się głównym instrumentem pozyskiwania inwestorów. Ostatnie nowelizacje poprawią efektywność 14 enklaw wysokiej przedsiębiorczości w Polsce.

Nie spada popyt na kredyty

Informacje z banków po pierwszym tygodniu obowiązywania rekomendacji S, ograniczającej dostępność kredytów walutowych, nie wskazują na spadek tego rynku.

Najlepiej jest w Wałbrzychu

Najlepsze warunki do inwestowania tworzy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nieznacznie ustępują jej strefy ekonomiczne w Legnicy i Katowicach. Efektywność inwestowania w 14 strefach ekonomicznych i kilkudziesięciu parkach technologicznych oceniła firma audytorska KPMG.

Szybka konsolidacja rynku

Najwięksi polscy producenci żywności przejmują coraz więcej firm. Zapowiada się ostra rywalizacja rodzimych firm z zagranicznymi koncernami.

REKLAMA

Ryzyko dla gospodarki

Dymisja Kazimierza Marcinkiewicza i objęcie funkcji premiera przez Jarosława Kaczyńskiego to dla gospodarki ryzykowna decyzja. Długo można wyliczać czego nie zrobił odchodzący premier, na plus jego rządu zapisać trzeba jednak, że w gospodarce nie zrobił też aż tak wiele złego.

Gaz będzie droższy o 20 groszy

Na 1 września Ministerstwo Finansów zaplanowało serię podwyżek akcyzy. Zdrożeć ma olej opałowy, gaz do samochodów oraz alkohol używany do produkcji rozpuszczalników, rozcieńczalników oraz płynów do odmrażania szyb.

Patologiczna inwestycja

Czasy, kiedy ktoś pracował tylko za order, uścisk ręki czy talon na samochód, odeszły bezpowrotnie w przeszłość. By wygrać walkę z konkurencją, trzeba inwestować nie tylko w maszyny i technologie, ale także w ludzi mających wizje, wiedzę, dzięki której można pokonać konkurencję.

Szanse na dotacje UE

Wiceminister rozwoju regionalnego Tomasz Nowakowski zachęca do starania się o dotacje z UE na realizację projektów innowacyjnych.

Będą dwie podwyżki stóp

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 4,8 proc. w 2006 roku, natomiast w 2007 nieco zwolni i wyniesie 4,5 proc. - prognozuje Credit Suisse w swym kwartalnym raporcie.

Ulgi zachęcą do czasu

Specjalne strefy ekonomiczne nie należą do ulubionych przez Unię Europejską sposobów przyciągania inwestorów, ale, jak się okazuje, są skutecznym narzędziem polityki gospodarczej. Kluczowe znaczenie mają ulgi podatkowe.

Nieinnowacyjna Polska

Pod względem poziomu innowacyjności gospodarki Polska znajduje się na 21. miejscu wśród 25 krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Innowacyjność 2006.

CBA obiecuje mniej kontroli firm

Wkrótce przygotuję rozporządzenie do ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, które ograniczy czas kontroli w prywatnych firmach do czterech tygodni - mówi Mariusz Kamiński, którego wczoraj premier powołał na pełnomocnika ds. organizacji CBA.

Więcej polskich inwestorów w strefach ekonomicznych

Łączna wartość inwestycji zapowiedzianych w pierwszym półroczu w specjalnych strefach ekonomicznych przekroczyła 5,5 mld zł - wynika z raportu przygotowanego przez Gazetę Prawną.

Inwestor szuka strefy

Specjalne strefy ekonomiczne są obecnie dobrym instrumentem przyciągania inwestycji, ale poprawy wymaga otoczenie prawne.

Albo ja, albo kiepskie wyniki

Andrzej Libold pokazał, że stale potrzebuje nowych wyzwań. Dlatego przyjął propozycję Romana Karkosika poprowadzenia grupy. Doświadczenia w uzdrawianiu państwowej spółki przydają się także w firmie prywatnej.

Ceny jak w Lizbonie

Na rynku mieszkaniowym podaż nie nadąża za popytem. W rezultacie ceny mieszkań rosną w rekordowym tempie - w dużych miastach wzrosły od początku roku o jedną czwartą i końca podwyżek nie widać.

Letni transport przyspiesza obroty

W czasie wakacji rośnie liczba przewozów napojów, materiałów budowlanych. Najwięcej zleceń mają firmy dysponujące samochodami-chłodniami oraz naczepami do przewozu mrożonek.

Biznesowi brakuje dialogu z rządem

Niechęć do konsultacji, przewaga ceremoniału nad konkretami i delegowanie niskich rangą przedstawicieli do kontaktów ze środowiskiem biznesu - to zarzuty organizacji przedsiębiorców pod adresem rządu.

Polskie firmy wyrastają na regionalną potęgę

Rodzime spółki informatyczne zdobywają coraz lepszą pozycję na rynkach sąsiednich krajów. Dla Comarchu czy Asseco zagraniczna sprzedaż już teraz jest ważnym źródłem przychodu.

Nagrody dla rzetelnych i wiarygodnych

Najbardziej rzetelne i wiarygodne małe i średnie firmy z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego zostały wyróżnione w szóstej edycji regionalnej konkursu Wielka Mała Firma. Uroczystość odbyła się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Inflacja bez zmian

Ceny towarów i usług spadły w czerwcu o 0,2 proc. w porównaniu z majem - szacuje Ministerstwo Finansów. Najbardziej potaniały warzywa i owoce, mięso wieprzowe i wołowe.

Przedsiębiorcy nie unikną drugiej kontroli

W przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewidziano, że drugą kontrolę w firmie w tym samym czasie organy skarbowe będą mogły prowadzić tylko wówczas, gdy przeciwko przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną toczy się postępowanie o przestępstwo lub o przestępstwo skarbowe.

Dobra koniunktura w przemyśle

W czerwcu koniunktura w przemyśle była najlepsza od dwóch lat - wynika z danych NTC Research zebranych na zlecenie ABN Amro.

Specjalne strefy ekonomiczne i wolne porty dla inwestorów

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się prowadzić działalność gospodarczą na Łotwie, będą mieli takie same prawa i obowiązki jak miejscowi przedsiębiorcy. Zagraniczny kapitał najczęściej inwestuje w tym kraju w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

PiS zapowiada nowelizację ustawy o rzemiośle

Klub PiS w ciągu kilku dni złoży projekt nowelizacji ustawy o rzemiośle, która ma uelastycznić przepisy i pomóc w rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości -  poinformował w Sejmie poseł PiS Michał Wójcik.

Wzrost hamuje reformy

Gospodarka rozwija się w tempie 5 procent rocznie i powinniśmy być właściwie zadowoleni. Dlaczego jednak się cieszyć, skoro wyniki i prognozy mogłyby być jeszcze lepsze?

Koszty produkcji są wciąż wysokie

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury od czterech miesięcy pnie się w górę. Drugie półrocze zapowiada się dobrze, ale kilka sygnałów płynących z gospodarki może niepokoić.

Windykacja na poziomie

Przez długi czas w naszym kraju istniał negatywny stereotyp firm windykacyjnych. Branża windykacyjna dzisiaj to sprawnie działające narzędzie rynku finansowego standardem dorównujące firmom zachodnim, gdzie nie może być mowy o naruszeniach jakichkolwiek przepisów prawa.

PUCHAR MENEDŻERA, dla tych którzy łączą biznes z pasją sportową

Z jednej strony rodzinna, piknikowa atmosfera, z drugiej - nieformalne spotkanie przedstawicieli świata biznesu.

Akcyza obniży wzrost gospodarczy

Podwyższanie akcyzy na paliwa i energię może doprowadzić do obniżenia tempa wzrostu polskiego PKB - wynika z analiz Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.

PKB wzrośnie o 5,2 proc.

Ministerstwo Finansów ocenia, że wzrost gospodarczy w II kwartale wzrośnie realnie o 5,2 procent.

Korupcja odstrasza zagranicznych inwestorów

Panująca w Polsce korupcja odstrasza możliwych inwestorów z zagranicy - dowodzi najnowszy raport Ernst and Young, podsumowujący badania nad ryzykiem związanym z nadużyciami gospodarczymi na rynkach wschodzących.

Przedsiębiorcy krytykują projekt podziału funduszy unijnych

Konsultacje z Komisją Europejską dotyczące Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mają rozpocząć się już w październiku. Tymczasem projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego kierowane przez Grażynę Gęsicką ma podstawowe wady.

Dobrzy pracownicy w cenie

W Polsce brakuje pracowników specjalizujących się w sprzedaży bezpośredniej. Dlatego firma Zepter przeprowadziła eksperyment, zatrudniając absolwentów, dla których przygotowano specjalne ścieżki kariery.

Sprzedaż w sieci może poprawić kondycję każdej firmy

Internetowe programy ułatwiające sprzedaż o­n-line stają się coraz bardziej popularnym narzędziem wspierającym działalność firmy.

Marszałkowie skąpią pieniędzy firmom

Przedsiębiorcy alarmują, że samorządy województw nie rezerwują dla nich wystarczających środków w regionalnych programach operacyjnych, które będą podstawą rozdzielania funduszy strukturalnych w latach 2007-2013.

Sprzedamy produkty za ponad 8 mld euro

W handlu żywnością pobijemy ubiegłoroczny rekordowy wynik - eksport produktów rolno-spożywczych będzie o około 2 mld euro wyższy od importu.

Nie ma pracowników, truskawki będą zaorane?

Plantatorzy z Warmii i Mazur odgrażają się, że zaorzą swoje plantacje, bo brakuje im pracowników sezonowych do zbioru. Rozwiązaniem byłoby zatrudnienie chętnych do pracy Ukraińców i Białorusinów. Ale nie można tego zrobić legalnie.

Tańsze bilety nakręcają obroty spółek kolejowych

Dodatkowe połączenia, tanie bilety i przewóz rowerów za darmo to propozycje, jakimi spółki kolejowe zachęcają pasażerów, aby latem zamienili samochód na pociąg. Przewoźnicy liczą na powtórkę sukcesu akcji letniej z 2005 roku.

To są ludzie, dla których raczej nie ma miejsca w normalnym biznesie

Większość byłych lub obecnych szefów spółek Skarbu Państwa nie miałaby szans w walce o posadę w firmach działających na zasadach rynkowych.

Spedytorzy z zabezpieczeniem 50 tys. euro

Od 1 lipca firmy pośredniczące w przewozie rzeczy muszą posiadać licencję na transport krajowy oraz zabezpieczenie finansowe w wysokości 50 tys. euro. Przedsiębiorcy bez licencji zapłacą karę w wysokości 8 tys. zł.

Dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych dla firm

Karty płatnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, systematycznie rozszerzają swoją ofertę w tym segmencie rynku.

Podział spółek lekarstwem na konflikty

Gdy dalsza współpraca pomiędzy wspólnikami (akcjonariuszami) jednej spółki nie jest już dłużej możliwa, do rozwiązania konfliktu może prowadzić podział spółki i przekazanie władzy w każdej z nowo utworzonych skłóconym partnerom biznesowym.

Więcej podmiotów skorzysta z poręczeń

Z Funduszu Poręczeń Unijnych będzie mogło korzystać więcej firm i samorządów. Jeszcze w tym roku Fundusz przeznaczy dodatkowo 900 mln zł na realizację projektów ze środków unijnych.

Nowa forma działalności gospodarczej

Ustawa o spółdzielni europejskiej przewiduje ułatwienia przy tworzeniu spółdzielni europejskich i określa zasady funkcjonowania takich podmiotów. Ustanawia o­na narzędzia prawne, które mają uprościć reorganizację kapitałową w skali Unii Europejskiej przez daleko idące ułatwienie współpracy transgranicznej.

Bezrobocie spadnie

W maju liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 121 tys., a sprzedaż detaliczna towarów była o 14 proc. większa niż przed rokiem. Duży wzrost produkcji przedsiębiorstw wskazuje, że gospodarka rozwija się szybko. W przyszłości będzie podobnie.

REKLAMA