| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej ofert pracy

Więcej ofert pracy

O prawie 75 tys. osób spadła liczba bezrobotnych w kwietniu br. w porównaniu z marcem br. Dzięki temu stopa bezrobocia spadła do 18,4 proc., podczas gdy w marcu była o 0,3 proc. wyższa - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W stosunku do marca br. odnotowano spadek liczby bezrobotnych. Najbardziej znaczący spadek nastąpił w woj. świętokrzyskim (o 3,2 proc.), podlaskim (o 3,1 proc.) oraz podkarpackim i kujawsko-pomorskim (po 2,9 proc.). Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano natomiast w województwach: warmińsko-mazurskim – 28,8 proc., zachodniopomorskim – 26,8 proc. oraz lubuskim – 26,2 proc. Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: mazowieckie – 14,1 proc., małopolskie – 14,2 proc. i podlaskie – 15,2 proc.
Na spadek bezrobocia w kwietniu wpłynęło zwiększenie liczby szkoleń, robót publicznych i prac interwencyjnych. W wyniku pomocy urzędów pracy 7,4 tys. osób podjęło szkolenie, przy pracach interwencyjnych zatrudniono 14,1 tys. osób, a 8,5 tys. osób skierowano do robót publicznych. Pojawiło się też więcej niż w marcu ofert pracy, bo blisko 70 tys.
Największe problemy ze znalezieniem pracy ma młodzież w wieku do 24 lat. Stopa bezrobocia młodzieży w I kwartale br. przekroczyła już 46 proc. Ustabilizowała się natomiast sytuacja osób z wyższym wykształceniem. W I kwartale tego roku bezrobocie w tej grupie wynosiło 6,7 proc., kiedy w tym samym okresie 2002 r. było o 0,1 proc. wyższe.
W najbliższym czasie pracę straci około 39,1 tys. pracowników, w tym 13 tys. osób z sektora publicznego. Zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładów pracy zadeklarowało 1,2 tys. firm.

Izabela Rakowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »