reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zyski firm tak dobre, jak tuż przed akcesją do Unii

Zyski firm tak dobre, jak tuż przed akcesją do Unii

Od trzech lat przedsiębiorstwa wypracowują bardzo duże zyski. Dobra koniunktura gospodarcza sprawia, że także w kolejnych kwartałach rezultaty firm będą coraz lepsze.

 
Od stycznia do końca czerwca tego roku firmy zarobiły na czysto 30,9 mld zł, czyli o 6 mld zł (o 24 proc.) więcej niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

– Wyniki finansowe przedsiębiorstw są rewelacyjne. Tak duże zyski, jak w tym roku, wypracowane w ciągu półrocza, przedsiębiorstwa zanotowały w okresie boomu przedakcesyjnego w 2004 roku w związku z niepowtarzalną sytuacją: wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej – mówi Artur Ulbrich, ekonomista BRE Banku. Dodaje, że tegoroczne wyniki są jeszcze bardziej imponujące, jeśli weźmie się pod uwagę tylko drugi kwartał, w którym zyski firm były o 1,4 mld zł lepsze niż w drugim kwartale 2004 roku.

– Wyniki finansowe firm poprawiły się, pomimo silnego złotego, który ogranicza dochody eksporterów, i mimo narastającej konkurencji międzynarodowej – ocenia Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.
Także Piotr Kalisz, ekonomista z Citibanku Handlowego ocenia, że wyniki finansowe firm są znakomite. To pozwala przedsiębiorstwom finansować nowe projekty inwestycyjne, czy bieżącą działalność, bez zadłużania się w bankach.

– Gospodarka rozwija się stabilnie. Można się więc spodziewać, że również w następnych kwartałach zyski przedsiębiorstw będą wysokie – podkreśla Artur Ulbrich.

Tę opinię podzielają inni ekonomiści. Dodatnie wyniki wypracowuje coraz więcej branż i firm. W pierwszym półroczu zysk netto wykazało 69,3 proc. ogółu badanych przedsiębiorstw – o 3,3 pkt proc. więcej niż przed rokiem. W najlepszej sytuacji są eksporterzy – 74,2 proc. wykazało zysk netto. To prawie o 4 proc. więcej niż w I półroczu 2005 r. Na plusie jest przemysł rafineryjny. Wysokie zyski wypracowano przy wydobyciu miedzi oraz w branży telekomunikacyjnej. Duże dochody przyniosła zarówno sprzedaż gazu, jak i jego wydobycie.

Według GUS, w 2005 roku przedsiębiorstwa (zatrudniające 50 i więcej osób) uzyskały przychody w wysokości 692 mld zł i były o 78 mld zł większe niż przed rokiem. Przychody rosły szybciej niż koszty działalności firm. Równocześnie poprawiły się wskaźniki obrazujące efektywność – wskaźnik rentowności obrotu brutto wzrósł do 5,6 proc. z 5,2 proc. w roku poprzednim, a wskaźnik obrotu netto zwiększył się do 4,5 proc. z 4 proc. Ponadto poprawił się wskaźnik płynności finansowej I stopnia. Wzrósł on średnio do 32,6 proc. z 30,4 proc. w 2005 roku. Jego poziom powyżej 20 proc. uznawany jest przez banki za bezpieczny. Jeśli w firmie wskaźnik płynności finansowej I stopnia spadnie poniżej 20 proc., oznacza to, że brakuje jej gotówki do terminowego spłacania bieżących zobowiązań. Jeśli taki wynik utrzyma się w całym 2006 roku zyski firm będą o ponad 3 mld zł większe niż w najlepszym dotychczas roku 2004.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama