REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zyski firm tak dobre, jak tuż przed akcesją do Unii

REKLAMA

Od trzech lat przedsiębiorstwa wypracowują bardzo duże zyski. Dobra koniunktura gospodarcza sprawia, że także w kolejnych kwartałach rezultaty firm będą coraz lepsze.
 
Od stycznia do końca czerwca tego roku firmy zarobiły na czysto 30,9 mld zł, czyli o 6 mld zł (o 24 proc.) więcej niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

– Wyniki finansowe przedsiębiorstw są rewelacyjne. Tak duże zyski, jak w tym roku, wypracowane w ciągu półrocza, przedsiębiorstwa zanotowały w okresie boomu przedakcesyjnego w 2004 roku w związku z niepowtarzalną sytuacją: wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej – mówi Artur Ulbrich, ekonomista BRE Banku. Dodaje, że tegoroczne wyniki są jeszcze bardziej imponujące, jeśli weźmie się pod uwagę tylko drugi kwartał, w którym zyski firm były o 1,4 mld zł lepsze niż w drugim kwartale 2004 roku.

– Wyniki finansowe firm poprawiły się, pomimo silnego złotego, który ogranicza dochody eksporterów, i mimo narastającej konkurencji międzynarodowej – ocenia Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.
Także Piotr Kalisz, ekonomista z Citibanku Handlowego ocenia, że wyniki finansowe firm są znakomite. To pozwala przedsiębiorstwom finansować nowe projekty inwestycyjne, czy bieżącą działalność, bez zadłużania się w bankach.

– Gospodarka rozwija się stabilnie. Można się więc spodziewać, że również w następnych kwartałach zyski przedsiębiorstw będą wysokie – podkreśla Artur Ulbrich.

Tę opinię podzielają inni ekonomiści. Dodatnie wyniki wypracowuje coraz więcej branż i firm. W pierwszym półroczu zysk netto wykazało 69,3 proc. ogółu badanych przedsiębiorstw – o 3,3 pkt proc. więcej niż przed rokiem. W najlepszej sytuacji są eksporterzy – 74,2 proc. wykazało zysk netto. To prawie o 4 proc. więcej niż w I półroczu 2005 r. Na plusie jest przemysł rafineryjny. Wysokie zyski wypracowano przy wydobyciu miedzi oraz w branży telekomunikacyjnej. Duże dochody przyniosła zarówno sprzedaż gazu, jak i jego wydobycie.

Według GUS, w 2005 roku przedsiębiorstwa (zatrudniające 50 i więcej osób) uzyskały przychody w wysokości 692 mld zł i były o 78 mld zł większe niż przed rokiem. Przychody rosły szybciej niż koszty działalności firm. Równocześnie poprawiły się wskaźniki obrazujące efektywność – wskaźnik rentowności obrotu brutto wzrósł do 5,6 proc. z 5,2 proc. w roku poprzednim, a wskaźnik obrotu netto zwiększył się do 4,5 proc. z 4 proc. Ponadto poprawił się wskaźnik płynności finansowej I stopnia. Wzrósł on średnio do 32,6 proc. z 30,4 proc. w 2005 roku. Jego poziom powyżej 20 proc. uznawany jest przez banki za bezpieczny. Jeśli w firmie wskaźnik płynności finansowej I stopnia spadnie poniżej 20 proc., oznacza to, że brakuje jej gotówki do terminowego spłacania bieżących zobowiązań. Jeśli taki wynik utrzyma się w całym 2006 roku zyski firm będą o ponad 3 mld zł większe niż w najlepszym dotychczas roku 2004.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA