| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unijna pomoc napędza popyt na gwarancje ubezpieczeniowe

Unijna pomoc napędza popyt na gwarancje ubezpieczeniowe

Rośnie popyt na gwarancje ubezpieczeniowe wśród przedsiębiorców. Dzięki gwarancji jej beneficjent ma pewność, że nie poniesie strat wynikających z nierzetelności kontrahenta. Natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo żądać od niego zwrotu pieniędzy.

Według danych Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w 2005 roku przedsiębiorcy wydali na nie 136,1 mln zł. Rok wcześniej było to 120,6 mln zł, co oznacza wzrost o 13 proc., podczas gdy w tym samym czasie cały rynek ubezpieczeń majątkowych wzrósł o nieco ponad 5 proc.
– Prognozujemy, że dynamika składki w tym roku będzie znacząco większa – mówi Elwira Ostrowska-Graczyk, dyrektor Biura Obsługi Ubezpieczeń Finansowych w PZU.
Fundusze strukturalne
Gwarancje cieszą się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na wzrost liczby i wartości inwestycji w Polsce.
– Szacuję, że minimum 50 proc. udzielanych gwarancji związanych jest z funduszami Unii Europejskiej – dodaje Elwira Ostrowska-Graczyk.
W ramach gwarancji kontraktowych wydawane są gwarancje na rzecz Agencji Rynku Rolnego oraz gwarancje, które zabezpieczają inwestycje współfinansowane z funduszy wspólnotowych, np. z Funduszu Spójności oraz funduszy strukturalnych.
Zapotrzebowanie jest duże, więc towarzystwa starają się wystawić ich możliwie najwięcej. Na przykład PZU deklaruje, że od złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów udzielenie gwarancji zajmuje do 5 dni.
– Zmieniliśmy wzory naszych gwarancji, dzięki czemu stały się one bardziej przystępne, a to uatrakcyjniło naszą ofertę – mówi Elwira Ostrowska-Graczyk.
Gwarancje przetargowe
Obecnie koniunkturę na gwarancję napędza boom w budownictwie. Na wykonanie wielu prac budowlanych (np. tam gdzie inwestorem są samorządy) organizowane są przetargi, dlatego też potrzebne są gwarancje przetargowe. Przed przystąpieniem do przetargu należy wpłacić wadium, czyli kwotę stanowiącą zabezpieczenie, że wybrana firma nie zrezygnuje z wykonania prac. Przedstawiając gwarancję, przedsiębiorca nie musi angażować swoich środków finansowych. To istotne o tyle, że równocześnie startuje się zwykle w kilku przetargach i za każdym razem trzeba by wpłacać nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Dla inwestorów gwarancja oznacza pewność, że w przypadku ewentualnej rezygnacji z wykonania inwestycji dostaną kwotę wadium. Przy czym przedsiębiorca musi mieć świadomość, że ubezpieczyciel będzie domagał się zwrotu wypłaconych pieniędzy. To dlatego obowiązkowym zabezpieczeniem dla towarzystwa jest weksel własny in blanco, którego posiadanie znakomicie ułatwia dochodzenie roszczeń.
Żeby spać spokojniej
Gdy przetarg już zostanie wygrany, przydają się gwarancje związane z jego realizacją. Należą do nich gwarancje należytego wykonania kontraktu, właściwego usunięcia wad i usterek oraz zwrotu zaliczki. Również one zabezpieczają inwestora przed problemami związanymi z nierzetelnością kontrahenta. Dla przedsiębiorcy ich wykupienie oznacza nie tylko brak konieczności angażowania własnego kapitału, ale też większe przychody po wykonaniu zlecenie, gdyż nikt nie zatrzymuje mu części wynagrodzenia tytułem pokrycia ewentualnych napraw gwarancyjnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »