REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja podskoczyła do 1,1 proc.

REKLAMA

W lipcu inflacja wyraźnie przyspieszyła. Nie spowoduje to jednak podwyżek stóp procentowych.

Inflacja liczona w ujęciu rocznym wzrosła w lipcu do 1,1 proc. z 0,8 proc. w czerwcu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Wzrost cen zaskoczył ekonomistów. Oczekiwali oni, że w lipcu inflacja utrzyma się na poziomie z czerwca, albo wzrośnie odrobinę, o 0,1 pkt proc.
Zdrożały usługi. To one w największym stopniu zadecydowały o wzroście inflacji, ponieważ ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą podskoczyły w stosunku do czerwca aż o 3,4 proc., łączność podrożała o 1,9 proc., a opłaty za transport zwiększyły się o 1 proc. Do tego doszły podwyżki cen paliw – o 2,1 proc.

Stopy bez zmian

– Bieżąca inflacja jest jeszcze na niskim poziomie, znacznie poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Dlatego w tym roku nie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych. Można przy tym oczekiwać, że w grudniu inflacja wzrośnie do 1,7 proc. – mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.
Z danych GUS wynika też, że przedsiębiorstwa płacą coraz lepiej swoim pracownikom. W lipcu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 2647,80 zł i było o 5,6 proc. wyższe niż przed rokiem, a licząc w skali siedmiu minionych miesięcy zwiększyło się o 4,8 proc. w stosunku do tego samego okresu 2005 r. Oznacza to, że po uwzględnieniu inflacji siła nabywcza płac wzrosła o 4,1 proc. – przy 0,7-proc. wzroście cen od stycznia do lipca. Natomiast w pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku realne wynagrodzenia wypłacane w przedsiębiorstwach zwiększyły się tylko o 0,1 proc.

Płace nie grożą inflacji

– Wzrost płac w lipcu o 5,6 proc. wynikał przede wszystkim z jednorazowych podwyżek w górnictwie. Jeśli pominie się tę branżę, to wzrost wynagrodzeń utrzymuje się na poziomie 4,5 proc., a to nie jest groźne ani dla gospodarki, ani dla inflacji. Rosnąca wydajność pracy rekompensuje bowiem wzrost zarobków – ocenia Katarzyna Zajdel-Kurowska, główny ekonomista Citibanku Handlowego.
GUS poinformował, że w lipcu w przedsiębiorstwach pracowało ponad 4,9 mln osób – o 155,5 tys. więcej niż przed rokiem. Analitycy oczekują, że ta korzystna tendencja utrzyma się do końca roku. To spowoduje, że w końcu roku stopa bezrobocia może spaść do 16,1-16,5 proc. z 17,6 proc. w grudniu 2005 roku.
Niedobrze jest w budownictwie mieszkaniowym. Według GUS, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku oddano do użytku 57 855 mieszkań – o 0,7 proc. mniej niż przed rokiem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA