| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja podskoczyła do 1,1 proc.

Inflacja podskoczyła do 1,1 proc.

W lipcu inflacja wyraźnie przyspieszyła. Nie spowoduje to jednak podwyżek stóp procentowych.


Inflacja liczona w ujęciu rocznym wzrosła w lipcu do 1,1 proc. z 0,8 proc. w czerwcu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Wzrost cen zaskoczył ekonomistów. Oczekiwali oni, że w lipcu inflacja utrzyma się na poziomie z czerwca, albo wzrośnie odrobinę, o 0,1 pkt proc.
Zdrożały usługi. To one w największym stopniu zadecydowały o wzroście inflacji, ponieważ ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą podskoczyły w stosunku do czerwca aż o 3,4 proc., łączność podrożała o 1,9 proc., a opłaty za transport zwiększyły się o 1 proc. Do tego doszły podwyżki cen paliw – o 2,1 proc.

Stopy bez zmian

– Bieżąca inflacja jest jeszcze na niskim poziomie, znacznie poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Dlatego w tym roku nie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych. Można przy tym oczekiwać, że w grudniu inflacja wzrośnie do 1,7 proc. – mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.
Z danych GUS wynika też, że przedsiębiorstwa płacą coraz lepiej swoim pracownikom. W lipcu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 2647,80 zł i było o 5,6 proc. wyższe niż przed rokiem, a licząc w skali siedmiu minionych miesięcy zwiększyło się o 4,8 proc. w stosunku do tego samego okresu 2005 r. Oznacza to, że po uwzględnieniu inflacji siła nabywcza płac wzrosła o 4,1 proc. – przy 0,7-proc. wzroście cen od stycznia do lipca. Natomiast w pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku realne wynagrodzenia wypłacane w przedsiębiorstwach zwiększyły się tylko o 0,1 proc.

Płace nie grożą inflacji

– Wzrost płac w lipcu o 5,6 proc. wynikał przede wszystkim z jednorazowych podwyżek w górnictwie. Jeśli pominie się tę branżę, to wzrost wynagrodzeń utrzymuje się na poziomie 4,5 proc., a to nie jest groźne ani dla gospodarki, ani dla inflacji. Rosnąca wydajność pracy rekompensuje bowiem wzrost zarobków – ocenia Katarzyna Zajdel-Kurowska, główny ekonomista Citibanku Handlowego.
GUS poinformował, że w lipcu w przedsiębiorstwach pracowało ponad 4,9 mln osób – o 155,5 tys. więcej niż przed rokiem. Analitycy oczekują, że ta korzystna tendencja utrzyma się do końca roku. To spowoduje, że w końcu roku stopa bezrobocia może spaść do 16,1-16,5 proc. z 17,6 proc. w grudniu 2005 roku.
Niedobrze jest w budownictwie mieszkaniowym. Według GUS, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku oddano do użytku 57 855 mieszkań – o 0,7 proc. mniej niż przed rokiem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »