REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EFS. Szkolenia współfinansowane dla firm

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Na dotowane z funduszy unijnych szkolenia wysyłają swoich pracowników przede wszystkim małe i średnie firmy. Szacuje się, że z tańszych kursów skorzysta 184 tys. pracowników z około 86 tys. należących do tego sektora firm.

Około 11 tys. dużych przedsiębiorstw wyśle na dotowane szkolenia ok. 100 tys. pracowników. Kwota przeznaczona na kształcenie przedsiębiorców i ich pracowników w latach 2004–2006 to ponad 250 mln euro. 80 proc. tej kwoty (ok. 200 mln euro) przeznaczone zostało na dotacje do szkoleń w ramach doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr. Szkolenia inicjują i realizują komercyjne firmy szkoleniowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe oraz organizacje przedsiębiorców i związki zawodowe.

REKLAMA

Otwarte tylko dla małych

W większości przypadków dokształcanie pracowników ma formę szkoleń otwartych. Adresowane są one głównie do pracowników małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Stanowią oni trzy czwarte odbiorców tego typu szkoleń, w tym blisko 12 proc. to właściciele i pracownicy firm mikro.

Z kolei z beneficjentami szytych na miarę szkoleń zamkniętych, czyli przygotowywanych pod konkretne potrzeby zakładu pracy są w 70 proc. pracownicy dużych przedsiębiorstw.

REKLAMA

– Należy przy tym pamiętać, że szkolenia zamknięte stanowią mniejszość – 46 proc. wszystkich rekomendowanych dotychczas wniosków- mówi Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest instytucją wdrażającą działanie 2.3 SPO- ZL (sektorowy program operacyjny – rozwój zasobów ludzkich).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączna liczba uczestników szkoleń w przedsiębiorstwach to zaledwie 30 proc. szacowanej liczby pracowników, która weźmie udział w projektach w ramach doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr.

Przede wszystkim MSP

– Średnia liczna osób uczestniczących w projekcie otwartym – ok. 1000, jest prawie trzykrotnie wyższa od liczby osób (ok. 360) uczestniczących w szkoleniach prowadzonych w firmach – dodaje Agnieszka Józefowicz-Krakowiak.

Obecnie na terenie całego kraju wdrażanych jest blisko 500 projektów, w ramach których prowadzone są różnego rodzaju szkolenia. Nabór na te kursy prowadzony jest bezpośrednio przez realizatorów dokształcania.

Udział w szkoleniu pracownika kosztuje małego i średniego przedsiębiorcę ok. 20 proc. kosztów komercyjnego kursu. Dla MSP dofinansowanie dokształcania wynosi bowiem 80 proc. ceny, w przypadku dużych przedsiębiorstw – 60 proc. Natomiast szkolenia specjalistyczne (przydatne są wyłącznie w pracy w danej firmie) dofinansowane są w 45 proc. dla małych i 35 proc. dla dużych firm.

Nabór zamknięty – szkolenia są

REKLAMA

Kwota 765 mln zł, o którą mogły ubiegać się instytucje szkoleniowe organizujące przedsięwzięcia edukacyjne na rzecz przedsiębiorców, została już rozdysponowana. Wartość wniosków przyjętych do realizacji przekracza dostępną kwotę. Nowe przedsięwzięcia firm szkoleniowych (których aplikacje zostały zaakceptowane i wpisane na listę rezerwową) będą mogły być realizowane z ewentualnych oszczędności w trwających projektach.

O prowadzenie konkretnych, wybranych przez PARP, bloków szkoleniowych instytucje edukacyjne mogły ubiegać się w ramach przetargu. Na ten cel przeznaczono 19 proc. całego budżetu, czyli kwotę 59,5 mln euro.

O 1 proc. budżetu, czyli kwotę 2,5 mln euro, na szkolenia dla lekarzy (podnoszenie umiejętności i kwalifikacji pracowników służby zdrowia) mogło ubiegać się Centrum onkologii Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Szkolenia te realizowane są w ramach jednego z dziewięciu działań SPO RZL finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) Działania 2.3, czyli rozwój kadr nowoczesnej gospodarki. Jego celem jest podwyższanie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez kształcenie i doskonalenie kwalifikacji pracowników i kadry zarządzającej przedsiębiorstw.

ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI

Działanie pt.: Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki (2.3 SPO-RZL) składa się z części:

I. Doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr (schemat a) – instytucje szkoleniowe składają wnioski o dofinansowanie ich programów szkoleniowych, z których korzystają pracownicy i właściciele firm lub konkretna grupa osób z danego przedsiębiorstwa.

Aby wziąć udział w szkoleniu dofinansowanym, należy odnaleźć instytucję edukacyjną, która uzyskała dofinansowanie i prowadzi interesujący nas kurs. Następnie zgłosić się do pracodawcy i poprosić o skierowanie na wybrane szkolenie lub studia. Ich koszt (od 20 do 40 proc. ceny komercyjnej) powinien pokryć pracodawca. Uwaga! Osoby samodzielnie podnoszące kwalifikacje zapłacą 100 proc. Celem programu jest bowiem podnoszenie kwalifikacji w przedsiębiorstwach i zachęcenie pracodawców do inwestowania w rozwój pracowników.

II. Promocja rozwiązań systemowych (schemat b)*- zakłada realizację projektów (własnych PARP) na dużą skalę, odpowiadających potrzebom setek przedsiębiorstw oraz projektów o charakterze innowacyjnym, pilotażowym, które testują rozwiązania systemowe.

Obecnie wdrażanych jest kilkadziesiąt programów tego typu; należą do nich m.in.:

• szkolenia dla rozwoju MSP w Polsce wschodniej działających w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców – zadaniem programu jest profesjonalizacja mikro i małych firm (szkolenia m.in. z zakresu zarządzania, zamówień publicznych, doradztwa indywidualnego); projektem zostanie objętych ponad tysiąc osób z minimum 600 firm,
• wsparcie rozwoju polskiego eksportu – adresowane jest do mikro i małych przedsiębiorstw produkujących maszyny i urządzenia, środki transportu i ich komponenty, meble oraz produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz gotowe artykuły spożywcze, a także przedsiębiorstw usługowych (budownictwo, projektowanie, doradztwo gospodarcze). Realizowane będą szkolenia (dotyczące m.in. strategii, marketingu i transakcji eksportowych) przygotowujące kadrę zarządzającą do ekspansji na rynki krajów w okresie przemian społeczno-gospodarczych i krajów rozwijających się,
• promocja clusteringu w wybranych branżach oraz przygotowania do funkcjonowania w zakresie clusteringu – kooperacji, komunikacji, definiowania potrzeb w stosunku do partnerów zewnętrznych, podejmowania wspólnych działań dystrybucyjnych i marketingowych

*pełna nazwa schematu brzmi: promocja rozwiązań systemowych w zakresie potencjału adaptacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

INTERNETOWA BAZA OFERT

W internetowej bazie ofert szkoleniowych pod adresem www.inwestycjawkadry.info.pl samych tylko aktualnych szkoleń dotowanych jest ok. 1850 propozycji. Każdy może dość łatwo odnaleźć interesujący go temat, termin i lokalizację kursu, na stronie jest bowiem wyszukiwarka, która odnajduje m.in. wg nazwy instytucji szkoleniowej, profilu usług, miejscowości czy czasu realizacji kursu.


Bianka Jaworska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA