REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EFS. Szkolenia współfinansowane dla firm

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Na dotowane z funduszy unijnych szkolenia wysyłają swoich pracowników przede wszystkim małe i średnie firmy. Szacuje się, że z tańszych kursów skorzysta 184 tys. pracowników z około 86 tys. należących do tego sektora firm.

Około 11 tys. dużych przedsiębiorstw wyśle na dotowane szkolenia ok. 100 tys. pracowników. Kwota przeznaczona na kształcenie przedsiębiorców i ich pracowników w latach 2004–2006 to ponad 250 mln euro. 80 proc. tej kwoty (ok. 200 mln euro) przeznaczone zostało na dotacje do szkoleń w ramach doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr. Szkolenia inicjują i realizują komercyjne firmy szkoleniowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe oraz organizacje przedsiębiorców i związki zawodowe.

REKLAMA

Otwarte tylko dla małych

W większości przypadków dokształcanie pracowników ma formę szkoleń otwartych. Adresowane są one głównie do pracowników małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Stanowią oni trzy czwarte odbiorców tego typu szkoleń, w tym blisko 12 proc. to właściciele i pracownicy firm mikro.

Z kolei z beneficjentami szytych na miarę szkoleń zamkniętych, czyli przygotowywanych pod konkretne potrzeby zakładu pracy są w 70 proc. pracownicy dużych przedsiębiorstw.

REKLAMA

– Należy przy tym pamiętać, że szkolenia zamknięte stanowią mniejszość – 46 proc. wszystkich rekomendowanych dotychczas wniosków- mówi Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest instytucją wdrażającą działanie 2.3 SPO- ZL (sektorowy program operacyjny – rozwój zasobów ludzkich).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączna liczba uczestników szkoleń w przedsiębiorstwach to zaledwie 30 proc. szacowanej liczby pracowników, która weźmie udział w projektach w ramach doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr.

Przede wszystkim MSP

– Średnia liczna osób uczestniczących w projekcie otwartym – ok. 1000, jest prawie trzykrotnie wyższa od liczby osób (ok. 360) uczestniczących w szkoleniach prowadzonych w firmach – dodaje Agnieszka Józefowicz-Krakowiak.

Obecnie na terenie całego kraju wdrażanych jest blisko 500 projektów, w ramach których prowadzone są różnego rodzaju szkolenia. Nabór na te kursy prowadzony jest bezpośrednio przez realizatorów dokształcania.

Udział w szkoleniu pracownika kosztuje małego i średniego przedsiębiorcę ok. 20 proc. kosztów komercyjnego kursu. Dla MSP dofinansowanie dokształcania wynosi bowiem 80 proc. ceny, w przypadku dużych przedsiębiorstw – 60 proc. Natomiast szkolenia specjalistyczne (przydatne są wyłącznie w pracy w danej firmie) dofinansowane są w 45 proc. dla małych i 35 proc. dla dużych firm.

Nabór zamknięty – szkolenia są

REKLAMA

Kwota 765 mln zł, o którą mogły ubiegać się instytucje szkoleniowe organizujące przedsięwzięcia edukacyjne na rzecz przedsiębiorców, została już rozdysponowana. Wartość wniosków przyjętych do realizacji przekracza dostępną kwotę. Nowe przedsięwzięcia firm szkoleniowych (których aplikacje zostały zaakceptowane i wpisane na listę rezerwową) będą mogły być realizowane z ewentualnych oszczędności w trwających projektach.

O prowadzenie konkretnych, wybranych przez PARP, bloków szkoleniowych instytucje edukacyjne mogły ubiegać się w ramach przetargu. Na ten cel przeznaczono 19 proc. całego budżetu, czyli kwotę 59,5 mln euro.

O 1 proc. budżetu, czyli kwotę 2,5 mln euro, na szkolenia dla lekarzy (podnoszenie umiejętności i kwalifikacji pracowników służby zdrowia) mogło ubiegać się Centrum onkologii Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Szkolenia te realizowane są w ramach jednego z dziewięciu działań SPO RZL finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) Działania 2.3, czyli rozwój kadr nowoczesnej gospodarki. Jego celem jest podwyższanie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez kształcenie i doskonalenie kwalifikacji pracowników i kadry zarządzającej przedsiębiorstw.

ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI

Działanie pt.: Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki (2.3 SPO-RZL) składa się z części:

I. Doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr (schemat a) – instytucje szkoleniowe składają wnioski o dofinansowanie ich programów szkoleniowych, z których korzystają pracownicy i właściciele firm lub konkretna grupa osób z danego przedsiębiorstwa.

Aby wziąć udział w szkoleniu dofinansowanym, należy odnaleźć instytucję edukacyjną, która uzyskała dofinansowanie i prowadzi interesujący nas kurs. Następnie zgłosić się do pracodawcy i poprosić o skierowanie na wybrane szkolenie lub studia. Ich koszt (od 20 do 40 proc. ceny komercyjnej) powinien pokryć pracodawca. Uwaga! Osoby samodzielnie podnoszące kwalifikacje zapłacą 100 proc. Celem programu jest bowiem podnoszenie kwalifikacji w przedsiębiorstwach i zachęcenie pracodawców do inwestowania w rozwój pracowników.

II. Promocja rozwiązań systemowych (schemat b)*- zakłada realizację projektów (własnych PARP) na dużą skalę, odpowiadających potrzebom setek przedsiębiorstw oraz projektów o charakterze innowacyjnym, pilotażowym, które testują rozwiązania systemowe.

Obecnie wdrażanych jest kilkadziesiąt programów tego typu; należą do nich m.in.:

• szkolenia dla rozwoju MSP w Polsce wschodniej działających w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców – zadaniem programu jest profesjonalizacja mikro i małych firm (szkolenia m.in. z zakresu zarządzania, zamówień publicznych, doradztwa indywidualnego); projektem zostanie objętych ponad tysiąc osób z minimum 600 firm,
• wsparcie rozwoju polskiego eksportu – adresowane jest do mikro i małych przedsiębiorstw produkujących maszyny i urządzenia, środki transportu i ich komponenty, meble oraz produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz gotowe artykuły spożywcze, a także przedsiębiorstw usługowych (budownictwo, projektowanie, doradztwo gospodarcze). Realizowane będą szkolenia (dotyczące m.in. strategii, marketingu i transakcji eksportowych) przygotowujące kadrę zarządzającą do ekspansji na rynki krajów w okresie przemian społeczno-gospodarczych i krajów rozwijających się,
• promocja clusteringu w wybranych branżach oraz przygotowania do funkcjonowania w zakresie clusteringu – kooperacji, komunikacji, definiowania potrzeb w stosunku do partnerów zewnętrznych, podejmowania wspólnych działań dystrybucyjnych i marketingowych

*pełna nazwa schematu brzmi: promocja rozwiązań systemowych w zakresie potencjału adaptacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

INTERNETOWA BAZA OFERT

W internetowej bazie ofert szkoleniowych pod adresem www.inwestycjawkadry.info.pl samych tylko aktualnych szkoleń dotowanych jest ok. 1850 propozycji. Każdy może dość łatwo odnaleźć interesujący go temat, termin i lokalizację kursu, na stronie jest bowiem wyszukiwarka, która odnajduje m.in. wg nazwy instytucji szkoleniowej, profilu usług, miejscowości czy czasu realizacji kursu.


Bianka Jaworska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA