REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja: telewizja, żywność i internet podbiły ceny

REKLAMA

Analitycy zaskoczeni wzrostem inflacji. Po raz pierwszy od wielu miesięcy pomyliło się też Ministerstwo Finansów. Jednak nieoczekiwane przyspieszenie cen nie oznacza, że wymknęły się o­ne spod kontroli - przekonują ekonomiści

Przyzwyczajeni do precyzyjnych prognoz resortu finansów analitycy zgodnie przewidywali, że inflacja w lipcu wyniosła 0,8 proc., tyle co w czerwcu. Tymczasem była ona niemal o połowę wyższa, wyniosła 1,1 proc. - podał w środę GUS.

REKLAMA

REKLAMA

- Przyczyną wzrostu inflacji była lipcowa podwyżka opłat za telewizję i internet. Ceny w kategorii kultura i rekreacja wzrosły aż o 3,4 proc. w ciągu miesiąca, a w kategorii łączność o 1,9 proc. Ponadto ze względu na suszę tradycyjny lipcowy spadek cen żywności okazał się niższy od oczekiwań - ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w stosunku do czerwca jedynie o 1,5 proc. W lipcu nastąpił również wzrost cen paliw (o 2,1 proc. w stosunku do czerwca), jednak był on zgodny z oczekiwaniami - wyjaśniają analitycy BRE Banku.

Wydatki na kulturę podrożały ze względu na podwyżkę cen w kablówkach i telewizjach satelitarnych - aż o 5,3 proc. między czerwcem a lipcem. Zmiana ta dotyczy teoretycznie nawet 5,5 mln gospodarstw domowych. Operatorzy są jednak zdziwieni doniesieniami GUS. - Nie mieliśmy w tym czasie żadnych podwyżek, a z tego, co wiem inne firmy też takich nie wprowadzały. Nawet mistrzostwa świata w piłce nożnej raczej się nie przyłożyły do tego wzrostu. Nasi abonenci dostali bowiem dodatkowo płatny kanał Polsat Sport Extra za darmo - wyjaśnia Marek Sowa, wiceprezes UPC Polska. Jego zdaniem wzrost cen mógł wystąpić tylko w przypadku niektórych klientów, którzy przez pewien czas korzystali z promocyjnych cen abonamentów (np. płacili połowę), a teraz ta promocja się skończyła.

Marta Jóźwiak, rzeczniczka Cyfry + przyznaje, że w jej firmie podniesiono stawki za dwa pakiety: jednego z 24 do 29 zł a drugiego ze 143 do 145 zł. - Zmiany w lipcu dotyczyły tylko nowych klientów, których w przypadku tych dwóch pakietów mogło być najwyżej kilka tysięcy na 820 tys. wszystkich. Obecni abonenci do września będą płacić stare ceny. Poza tym te dwa pakiety są mniej popularne, zdecydowana większość klientów wybiera dwa pozostałe, których ceny nie uległy zmianie - wyjaśnia.

REKLAMA

Analitycy obliczają, że inflacja bazowa netto wzrosła w lipcu nawet do 1,4 proc. A to parametr bacznie obserwowany przez Radę Polityki Pieniężnej, gdyż pokazuje, jak zmieniają się ceny w zależności od popytu, a nie np. wyższych cen paliw na rynkach światowych. Jednak zdaniem Piotra Kalisza, ekonomisty Citibanku Handlowego, nie mamy jeszcze do czynienia z gwałtownym ożywieniem presji popytowej, która wywindowałaby inflację mocno w górę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dariusz Filar z RPP powiedział agencji Reuters, że dane GUS nie zmieniają zasadniczo perspektyw inflacji zawartych w projekcji NBP. - Inflacja będzie się podnosiła, ale stopniowo. Przez cztery do pięciu miesięcy RPP powinna obserwować uważnie wskaźniki inflacji, zanim dojrzeje do podjęcia ewentualnej decyzji - stwierdził. Większość analityków spodziewa się podwyżki stóp w pierwszej połowie przyszłego roku.

Mateusz Mokrogulski, ekonomista BGŻ

Wyższa, niż się spodziewano, inflacja to po części efekt wzrostu opłat za telewizje kablową i cyfrową. Może to być spowodowane podpisywaniem nowych umów już z nowymi cenami. To raczej będzie stały impuls inflacyjny, bo rynek telewizji kablowej i cyfrowej szybko się rozwija, jest duży popyt na te usługi.

Jeśli chodzi o suszę, to GUS na razie mówi o niewielkim jej wpływie na wysokość zbiorów i plonów. Można się jednak spodziewać, że kolejny szacunek zbiorów będzie niższy, a tym samym wpływ na ceny wyższy. Moim zdaniem inflacja tylko z powodu żywności może być o 0,2 pkt proc. wyższa w stosunku do wcześniejszych prognoz. Jednak na koniec roku nie powinna przekroczyć 2 proc.

To będzie wciąż poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej, dlatego nie spodziewam się szybkiej reakcji RPP w postaci podwyżek stóp procentowych. Podwyżka w styczniu mogłaby nastąpić, jeśli do końca roku inflacja wzrosłaby do 2,5 proc. Musiałby się jednak zmaterializować jeden z najbardziej pesymistycznych scenariuszy, ale jego prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Patrycja Maciejewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA