reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WSA Przekształcenie kapitałowe w spółce

WSA Przekształcenie kapitałowe w spółce

W postępowaniu o udzielenie zezwolenia na zmianę struktury kapitałowej spółki z o.o. na prawach strony może występować tylko podmiot zbywający udziały.

Nie ma takiego prawa przyszły nabywca – orzekł wczoraj sąd administracyjny.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością PMG Play, która prowadziła działalność związaną z grami na automatach o niskich wygranych, podjęła decyzję o zmianie struktury kapitałowej. Zmiana ta miała polegać na zbyciu udziałów czterech współwłaścicieli między innymi na rzecz Auto Games spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Czechach. Dodatkowo obie spółki zawarły umowę przedwstępną, w której zobowiązały się do zawarcia transakcji zbycia udziałów po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.
Na podstawie art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych PMG Play (Dz.U. nr 68, poz. 341 z późn. zm.) wystąpiła o zgodę na dokonanie zmiany w jej strukturze kapitałowej do Izby Skarbowej w Katowicach. Zgodnie z obowiązującą procedurą dyrektor izby wezwał nabywcę udziałów do wskazania środków przeznaczonych na zakup udziałów oraz źródła ich pochodzenia. Spółka czeska nie przesłała jednak wystarczającej dokumentacji i na tej podstawie 21 grudnia 2005 roku dyrektor izby wydał decyzję, w której odmówił udzielenia zgody na zakup udziałów PMG Play przez spółkę Auto Games. Od tej decyzji nabywca udziałów odwołał się do ministra finansów. Ten wydał jednak postanowienie o niedopuszczalności odwołania, gdyż jego zdaniem Auto Games nie ma interesu prawnego w toczącym się postępowaniu i w związku z tym nie jest jego stroną i nie może skorzystać z prawa do odwołania.
Z taką argumentacją nie zgodziła się czeska spółka i skierowała postępowanie do rozpoznania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Podczas rozprawy reprezentant spółki, radca prawny Marek Suchecki, wskazywał, że nie można jednej ze stron transakcji nabycia udziałów spółki odmawiać prawa do odwołania się. Sąd nie zgodził się z takim poglądem. Z przyczyn proceduralnych nie mógł wydać merytorycznego orzeczenia, jednak w uzasadnieniu bardzo jasno wskazał, że stroną postępowania o udzielenie zgody na przekształcenie struktury kapitałowej może być tylko spółka, której struktura ma zostać przekształcona.
– Interes prawny do uczestniczenia w takim postępowaniu nigdy nie przysługuje podmiotowi zainteresowanemu nabyciem udziałów – podkreśliła sędzia Magdalena Bosakirska.
Sygn. akt VI SA/Wa 974/06

Arkadiusz Jaraszek
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama