REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WSA Przekształcenie kapitałowe w spółce

REKLAMA

W postępowaniu o udzielenie zezwolenia na zmianę struktury kapitałowej spółki z o.o. na prawach strony może występować tylko podmiot zbywający udziały.
Nie ma takiego prawa przyszły nabywca – orzekł wczoraj sąd administracyjny.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością PMG Play, która prowadziła działalność związaną z grami na automatach o niskich wygranych, podjęła decyzję o zmianie struktury kapitałowej. Zmiana ta miała polegać na zbyciu udziałów czterech współwłaścicieli między innymi na rzecz Auto Games spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Czechach. Dodatkowo obie spółki zawarły umowę przedwstępną, w której zobowiązały się do zawarcia transakcji zbycia udziałów po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.
Na podstawie art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych PMG Play (Dz.U. nr 68, poz. 341 z późn. zm.) wystąpiła o zgodę na dokonanie zmiany w jej strukturze kapitałowej do Izby Skarbowej w Katowicach. Zgodnie z obowiązującą procedurą dyrektor izby wezwał nabywcę udziałów do wskazania środków przeznaczonych na zakup udziałów oraz źródła ich pochodzenia. Spółka czeska nie przesłała jednak wystarczającej dokumentacji i na tej podstawie 21 grudnia 2005 roku dyrektor izby wydał decyzję, w której odmówił udzielenia zgody na zakup udziałów PMG Play przez spółkę Auto Games. Od tej decyzji nabywca udziałów odwołał się do ministra finansów. Ten wydał jednak postanowienie o niedopuszczalności odwołania, gdyż jego zdaniem Auto Games nie ma interesu prawnego w toczącym się postępowaniu i w związku z tym nie jest jego stroną i nie może skorzystać z prawa do odwołania.
Z taką argumentacją nie zgodziła się czeska spółka i skierowała postępowanie do rozpoznania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Podczas rozprawy reprezentant spółki, radca prawny Marek Suchecki, wskazywał, że nie można jednej ze stron transakcji nabycia udziałów spółki odmawiać prawa do odwołania się. Sąd nie zgodził się z takim poglądem. Z przyczyn proceduralnych nie mógł wydać merytorycznego orzeczenia, jednak w uzasadnieniu bardzo jasno wskazał, że stroną postępowania o udzielenie zgody na przekształcenie struktury kapitałowej może być tylko spółka, której struktura ma zostać przekształcona.
– Interes prawny do uczestniczenia w takim postępowaniu nigdy nie przysługuje podmiotowi zainteresowanemu nabyciem udziałów – podkreśliła sędzia Magdalena Bosakirska.
Sygn. akt VI SA/Wa 974/06

Arkadiusz Jaraszek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA