REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt obrotowy - szansa tylko dla wybranych

REKLAMA

Polaków ogarnął szał zapożyczania się, jednak rodzime firmy oszczędzają i stronią od zaciągania kredytów. Kredyt obrotowy służy do finansowania bieżących potrzeb firmy, związanych przede wszystkim z produkcją, sprzedażą i rozliczeniami.

To najszybszy sposób na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jego głównym przeznaczeniem są konkretne zakupy. Z tego też powodu udzielany jest na krótki termin – najczęściej na okres 1-2 lat.
Banki skrupulatnie sprawdzają, czy kredyt służy rozwojowi produkcji, a nie jest przejadany. Procedura jego uzyskania jest coraz prostsza i przedsiębiorcy nie muszą przestawiać stosu dokumentów. Coraz częściej banki idą im na rękę i poza podstawowymi dokumentami rejestrowymi kredytu mogą udzielić na podstawie dotychczasowej historii obrotów na rachunku, nawet jeśli jest prowadzony w obcym banku. Wadą tych rozwiązań jest wymóg minimalnego okresu prowadzenia działalności. Standardem jest 12 miesięcy, chociaż zdarzają się banki, które pożyczą tylko firmom działającym od 2–3 lat.
Statystyka wygrywa z chęcią zysków. Wiele małych firm upada w pierwszych dwóch latach działalności. Banki stronią od ryzyka, chociaż przedstawiciele niektórych z nich stwierdzają, że w uzasadnionych przypadkach kredyt dostanie również nowa firma.

Nie wiesz, ile zapłacisz

Charakterystyczną cechą kredytów obrotowych dla MSP jest praktycznie kompletny brak możliwości porównania jego kosztu w poszczególnych bankach. Banki ograniczają się bowiem do podawania minimalnej marży. Rzeczywiste oprocentowanie uzależnione jest od wielu czynników. Kłopot w tym, że część banków pobiera opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Oznacza to, że firma może ponieść koszty, nawet kiedy kredytu nie dostanie.
Jak twierdzą przedstawiciele banków, okres oczekiwania na decyzję skrócił się do kilku dni. Poszerzyła się również paleta akceptowalnego zabezpieczenia. Może to być na przykład blokada środków na rachunkach bankowych, gwarancja banku oraz innych podmiotów, poręczenie według prawa cywilnego lub wekslowego, hipoteka, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie, weksel in blanco, ubezpieczenie kredytu, przelew wierzytelności na zabezpieczenie lub cesja wierzytelności z tytułu ubezpieczenia, zastaw według prawa cywilnego, pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami, oświadczenie patronackie czy w końcu kaucja.

Pod hipotekę

Dużym powodzeniem cieszy się zabezpieczenie na hipotece nieruchomości. Umożliwia zaciągnięcie nisko oprocentowanego kredytu na wysokie kwoty. Dzięki akceptowaniu nowych zabezpieczeń i większemu doświadczeniu w kredytowaniu małych firm, banki nie potrzebują też już szczegółowych biznesplanów czy wyliczeń finansowych.

Kredyt tylko dla najlepszych

Trzeba pamiętać o dużym ryzyku, jakie bank podejmuje. Dlaczego firmom nie udaje się zaciągnąć kredytu obrotowego? Wśród głównych przewinień wymienia się przede wszystkim brak rzeczywistego zapotrzebowania na środki obrotowe. Klienci często sięgają po łatwiej dostępny kredyt obrotowy, planując sfinansowanie nim wydatków inwestycyjnych. Kolejnymi przyczynami są nierealne lub nierzetelne prognozy finansowe lub brak wystarczających zabezpieczeń. Sytuacja zmienia się jednak na lepsze.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Michał Macierzyński
Bankier.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA