REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt obrotowy - szansa tylko dla wybranych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polaków ogarnął szał zapożyczania się, jednak rodzime firmy oszczędzają i stronią od zaciągania kredytów. Kredyt obrotowy służy do finansowania bieżących potrzeb firmy, związanych przede wszystkim z produkcją, sprzedażą i rozliczeniami.

To najszybszy sposób na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jego głównym przeznaczeniem są konkretne zakupy. Z tego też powodu udzielany jest na krótki termin – najczęściej na okres 1-2 lat.
Banki skrupulatnie sprawdzają, czy kredyt służy rozwojowi produkcji, a nie jest przejadany. Procedura jego uzyskania jest coraz prostsza i przedsiębiorcy nie muszą przestawiać stosu dokumentów. Coraz częściej banki idą im na rękę i poza podstawowymi dokumentami rejestrowymi kredytu mogą udzielić na podstawie dotychczasowej historii obrotów na rachunku, nawet jeśli jest prowadzony w obcym banku. Wadą tych rozwiązań jest wymóg minimalnego okresu prowadzenia działalności. Standardem jest 12 miesięcy, chociaż zdarzają się banki, które pożyczą tylko firmom działającym od 2–3 lat.
Statystyka wygrywa z chęcią zysków. Wiele małych firm upada w pierwszych dwóch latach działalności. Banki stronią od ryzyka, chociaż przedstawiciele niektórych z nich stwierdzają, że w uzasadnionych przypadkach kredyt dostanie również nowa firma.

Nie wiesz, ile zapłacisz

Charakterystyczną cechą kredytów obrotowych dla MSP jest praktycznie kompletny brak możliwości porównania jego kosztu w poszczególnych bankach. Banki ograniczają się bowiem do podawania minimalnej marży. Rzeczywiste oprocentowanie uzależnione jest od wielu czynników. Kłopot w tym, że część banków pobiera opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Oznacza to, że firma może ponieść koszty, nawet kiedy kredytu nie dostanie.
Jak twierdzą przedstawiciele banków, okres oczekiwania na decyzję skrócił się do kilku dni. Poszerzyła się również paleta akceptowalnego zabezpieczenia. Może to być na przykład blokada środków na rachunkach bankowych, gwarancja banku oraz innych podmiotów, poręczenie według prawa cywilnego lub wekslowego, hipoteka, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie, weksel in blanco, ubezpieczenie kredytu, przelew wierzytelności na zabezpieczenie lub cesja wierzytelności z tytułu ubezpieczenia, zastaw według prawa cywilnego, pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami, oświadczenie patronackie czy w końcu kaucja.

Pod hipotekę

Dużym powodzeniem cieszy się zabezpieczenie na hipotece nieruchomości. Umożliwia zaciągnięcie nisko oprocentowanego kredytu na wysokie kwoty. Dzięki akceptowaniu nowych zabezpieczeń i większemu doświadczeniu w kredytowaniu małych firm, banki nie potrzebują też już szczegółowych biznesplanów czy wyliczeń finansowych.

Kredyt tylko dla najlepszych

Trzeba pamiętać o dużym ryzyku, jakie bank podejmuje. Dlaczego firmom nie udaje się zaciągnąć kredytu obrotowego? Wśród głównych przewinień wymienia się przede wszystkim brak rzeczywistego zapotrzebowania na środki obrotowe. Klienci często sięgają po łatwiej dostępny kredyt obrotowy, planując sfinansowanie nim wydatków inwestycyjnych. Kolejnymi przyczynami są nierealne lub nierzetelne prognozy finansowe lub brak wystarczających zabezpieczeń. Sytuacja zmienia się jednak na lepsze.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Michał Macierzyński
Bankier.pl
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

REKLAMA