| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestor musi sprzeciw wyrazić na piśmie

Inwestor musi sprzeciw wyrazić na piśmie

Wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą na wykonanie określonych zadań wchodzących w zakres umowy o roboty budowlane będzie skuteczne wtedy, gdy zostanie mu przedstawiona ta umowa lub jej projekt wraz z dokumentacją.


Gmina Krosno jest inwestorem zadania „Ochrona środowiska Krosna”, finansowanego z programu Phare SSG 2001. Wykonawcą zadania zostało konsorcjum firm Maxer z Poznania, jako lider, i Biotechnische Abfallvrwertung w Monachium, jako partner. W sierpniu 2004 r. spółka Maxer zawarła umowę z firmą Aarsleff, jako podwykonawcą na wykonanie części robót. Podwykonawca prace wykonał. Przy ich odbiorze był projektant, wykonawca i inwestor, ale podwykonawca pieniędzy nie dostał, mimo że inwestor przekazał środki wykonawcy. Podwykonawca wystąpił więc do sądu o wydanie nakazu zapłaty i uzyskał go. Ponieważ gmina wniosła od niego zarzuty, sprawa trafiła do rozpoznania w normalnym trybie.
Sąd I instancji utrzymał nakaz. Stwierdził, że podstawą do zasądzenia od inwestora należnych pieniędzy jest art. 6471 par. 5 kodeksu cywilnego. Mówi on o solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy w stosunku do podwykonawcy. Skoro wykonawca nie wywiązał się z obowiązku zapłaty, musi to zrobić inwestor.

Gmina wnosi apelację

Gmina odwołała się. W apelacji podnosiła, że nie została jej przedstawiona, jako inwestorowi, umowa wykonawcy z podwykonawcą. Na zawarcie zaś takiej umowy wymagana jest wyraźna zgoda albo zgoda domniemana, przez niezgłoszenie sprzeciwu w określonym terminie. Powód nie zgadzał się z tym i w odpowiedzi na apelację twierdził, że z art. 6471 par. 2 k.c. nie wynika, by konieczne było powoływanie się na zgodę domniemaną, gdy inwestor wyraził zgodę wprost. W tej sprawie podwykonawcę zatwierdził inżynier kontraktu, który działał w imieniu inwestora i przy jego akceptacji. Roboty odebrane zostały także przez tego inżyniera, a prezydent miasta Krosna podpisał protokół.
Przy rozpatrywaniu apelacji przed sądem II instancji stanął jednak problem, z którym zwrócił się on do Sądu Najwyższego. Zapytał, czy dla skutecznego wyrażenia zgody przez inwestora na wykonanie części robót przez podwykonawcę zgodnie z art. 6471 par. 2 k.c. konieczne jest przedstawienie przez wykonawcę umowy lub projektu umowy z podwykonawcą, czy też zgoda taka może być udzielona jeszcze przed zawarciem umowy także w sposób dorozumiany? Drugie pytanie, będące konsekwencją pierwszego: czy inwestor poniesie odpowiedzialność wobec podwykonawcy także wówczas, gdy zapłacił wykonawcy całą należność, wraz z wynagrodzeniem podwykonawcy.

Nieprecyzyjne przepisy

W uzasadnieniu pytań sąd zaznacza, że wątpliwości wynikają z nieprzejrzystych przepisów, które zapobiegać mają częstemu zjawisku, jakim jest niewypłacanie wynagrodzenia podwykonawcy. Niekonsekwencja ustawodawcy przejawia się w tym, że w art. 6471 par. 4 k.c. zastrzega się formę pisemną dla umów zawieranych pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą pod rygorem nieważności, a jednocześnie dopuszcza milczące wyrażenie zgody przez inwestora na taką umowę (art. art. 6471 par. 2 zdanie 2. Konsekwencją tego jest ograniczenie inwestora, a więc osoby trzeciej, w zakresie zarzutów, jakie może mieć w stosunku do podwykonawcy w porównaniu z tymi, które przysługują wykonawcy, mimo obowiązku zapłaty wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »