| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na wsparcie inwestycji

Na wsparcie inwestycji

Nowy specjalny tryb udzielania pomocy publicznej spowoduje, że gminom łatwiej będzie pozyskać inwestorów. Warto się spieszyć. Szybszy tryb dla pomocy regionalnej obowiązuje tylko do końca roku.


24 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz.U. nr 142, poz. 1017). To rozporządzenie jest programem pomocowym, który umożliwi gminom udzielanie pomocy regionalnej w formie zwolnień z podatku od nieruchomości, bez konieczności zgłaszania tego Komisji Europejskiej. To wyjątkowe rozwiązanie, które ma umożliwić gminom pozyskiwanie nowych inwestorów.

Przypomnijmy, że zgody na udzielanie pomocy publicznej udziela obecnie Komisja Europejska, natomiast prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opiniuje programy pomocowe i projekty pomocy indywidualnej, zanim trafią one do Komisji. Występowanie o zgodę Komisji (czyli dokonanie tzw. notyfikacji) nie było dotychczas wymagane w przypadku pomocy de minimis, czyli wsparcia do 100 tysięcy euro, jakie przedsiębiorca otrzymywał w ciągu 3 kolejnych lat. Nie trzeba było również zgłaszać tzw. wyłączeń grupowych, czyli np. pomocy na rozwój małych i średnich przedsiębiorców. Teraz korzystny wyjątek wprowadzono również na rzecz gmin, które również nie będą musiały zgłaszać Komisji zwolnień z podatku od nieruchomości.

– Takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw potrzebom gmin, zdarza się bowiem, że postępowanie w Komisji trwa nawet rok, zanim pomoc zostanie udzielona – mówi Piotr Pełka – dyrektor Departamentu Monitorowania Pomocy Publicznej. Zrezygnowanie z notyfikacji jest korzystne również dla samej Komisji, do której trafiały tysiące identycznych uchwał rad gminy w sprawie udzielenia tego rodzaju pomocy regionalnej. Projekty takiej pomocy nie będą również musiały być opiniowane przez UOKiK.

Należy jednak pamiętać, że tryb udzielania pomocy przez gminy z ominięciem Brukseli będzie, póki co, możliwy tylko do końca roku, bo tyle obowiązuje rozporządzenie. W nowym roku ma powstać kolejny akt wykonawczy, jednak prawdopodobnie nie wcześniej niż na początku II kwartału 2007 roku. Musi on bowiem być zgodny z nowymi wytycznymi dla krajowej pomocy regionalnej, wyznaczonymi przez Unię na lata 2007–2013. Nie jest więc wykluczone, że na początku 2007 roku gminy znów będą musiały, przynajmniej na jakiś czas, wrócić do zgłaszania zwolnień z podatku od nieruchomości Komisji.

Ewa Usowicz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »