| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Termin kontroli będzie ograniczony do 4 tygodni

Termin kontroli będzie ograniczony do 4 tygodni

Wczoraj rząd przyjął rozporządzenie do ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Zawęża o­no czas kontroli funkcjonariuszy CBA w przedsiębiorstwach do 4 tygodni.

Ustawa umożliwia CBA prowadzenie kontroli nawet przez trzy kwartały. Sprzeciwiały się temu najważniejsze organizacje pracodawców: Business Centre Club, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan oraz Konfederacja Pracodawców Polskich. Podnoszono obawy, że literalnie traktowane przepisy ustawy o CBA utrudnią prowadzenie firm.

Dlatego jeszcze w czasie prac nad ustawą w Senacie minister Mariusz Kamiński, obecnie szef CBA, zapewnił publicznie przedsiębiorców, że odpowiednim rozporządzeniem kontrole u nich skróci do czterech tygodni, i dotrzymał słowa. Zgodnie z rozporządzeniem funkcjonariusz CBA może wykonywać czynności kontrolne w siedzibie lub innych miejscach prowadzenia działalności kontrolowanego, który jest przedsiębiorcą, nie dłużej niż 4 tygodnie w trakcie kontroli prowadzonych w danym roku kalendarzowym.

Funkcjonariusz przed przystąpieniem do czynności kontrolnych musi okazać legitymację i imienne upoważnienie. Przebieg i wynik czynności kontrolnych podlegają dokumentacji. Kontrolowany ma prawo zgłosić zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole kontroli. Są one analizowane przez szefa Biura.

Funkcjonariusz prowadzący bierze udział w rozpatrywaniu zastrzeżeń. Jeżeli wyniki kontroli wskazują na potrzebę jej przeprowadzenia w szerszym zakresie przez inne organy, funkcjonariusz przygotowuje projekt informacji dla tych organów. Rozporządzenie zobowiązuje też CBA do przeprowadzania czynności kontrolnych w formie kontroli planowanych i doraźnych. Biuro sporządza roczny plan kontroli planowanych, który zatwierdza szef.

 Miłosz Marczuk

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK